♦ Öğle Namazı Nasıl Kılınır?
Öğle namazı dört rek’at sünnet, dört rek’at farz ve iki rek’at da son sünnet olmak üzere on rek’attır. Önce sünneti kılınır.
Sünneti kılmak için şu şekilde niyet edilir: “Niyet ettim yâ Rabbi, bugünkü öğle namazının sünnetini kılmaya...”

Sonra aynen sabah namazının sünneti gibi iki rek’at kılınır. İkinci rek’atta oturulduğunda sadece Tahiyyat okunur. Salâvat ve Dualar okunmadan Allahü Ekber diyerek üçüncü rek’ata kalkılır. Üçüncü ve dördüncü rek’atlar da, aynen birinci ve ikinci rek’atlar gibi kılındıktan sonra, ikinci kere oturulur. Bu oturuşta Tahiyyat ile beraber Salâvat ve Dualar da okunarak selâm verilir. Böylece öğlenin sünneti tamamlanmış olur. (Üçüncü rek’ata kalkıldığında Fâtiha’dan önce sadece Besmele çekilir. Sübhaneke ve “Eûzü” okunmaz.
Öğlenin farzı da, sünneti gibidir. Yalnız niyet ederken öğlenin farzını kılmaya niyet edilir. Bir de üçüncü ve dördüncü rek’atlarda sadece Fâtiha okunur, zamm-ı sûre okunmaz. Bu, sadece öğlenin farzında değil bütün farz namazlarda böyledir. ilk iki rek’atta zamm-ı sûre okunur. Üç ve dördüncü rek’atlarda okunmaz.

Öğlenin son sünneti de tıpkı sabah namazının sünneti gibi kılınır. Sadece niyet ederken öğlenin son sünnetine diye niyet edilir.
Öğlenin sünnet ve farzında okuma gizli (sessiz) yapılır.