Bir sarkaç alın, veya taşa ip/zincir bağlayın, çakrayı ölçme niyetiyle çakranın üzerine tutun ve dönüşünü gözlemleyin.

Saat yönüne tam daireler çiziliyorsa çakra iyi durumdadır. Dengeli ve kontrollüdür ve akışı iyidir. Hızlı dönüyorsa hızlı çalışıyor, yavaş dönüyorsa yavaş çalışıyordur. Ayrıca çakranın boyutunu da sarkaçın çizdiği çemberin büyüklüğünden anlarsınız.

Saat yönünün tersinde çalışıyorsa kişinin o çakra üzerinde iradi kontrolü yoktur.
Tam daireler yerine elipsler çizerek dönüyorsa çakrada dengesizlikler ve blokajlar vardır.

Kendi çakralarınızı ölçmek için sarkacı önünüzde tutup... X çakramı ölçmeye niyet ediyorum, göster bana gibi bir niyet etmeniz ve dikkatinizi ölçeceğiniz çakranıza odaklamanız yeterlidir, sarkacı çakranın üzerine götürmenize bile gerek yok.

Sayı ve denge haritası çıkarırsanız çakra ölçümlerinizde nicel değerler alırsınız.

Örnek bir Sayı/Denge Haritası için tıklayın

Dowsing Charts diye google'da aratırsanız sarkaçla kullanabileceğiniz çeşit çeşit harita bulabilirsiniz.

Eğer sayı haritanız yoksa elinizi kullanabilirsiniz. Sol elinizi avcunuz aşağı bakacak şekilde önünüze getirin ve sarkacı avcunuzun ortasına denk gelecek şekilde tutun.

Parmakların Sayısal değerleri
Serçe - 1
Yüzük - 3
Orta - 5
İşaret - 7
Baş - 9

Parmakların arasındaki boşluklar aralardaki çift sayılardır (2-4-6-8), baş parmağı sağındaki büyük boşluk (10), serçe parmağın solundaki büyük boşluk ise (0)

----

Bundan sonrasında sarkacınızla daha başka işlemler de yapabilirsiniz. Çakradan bir duyguyu çıkarmak, negatif enerjiyi arındırmak, koruyucu ağı onarmak gibi. Bunu başka bir konuda açıklayacağım.