Doğru
Doğru
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bayram Gününün Fazileti

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Bayram Gününün Fazileti

  Doğru
  İslâm ümmetinin iki bayramı vardır. Bunlar bütün İslâm â- leminde kutlanan bayramlardır. Biri Kurban Bayramı, diğeri de Ramazan Bayramı'dır. Ramazan Bayramı Ramazan ayının bitiminde, Şevval’in birinde; Kurban Bayramı da Zilhicce ayının onuncu gününde olur. Ramazan bayramı üç gün, Kurban Bayramı dört gündür.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in kıldığı ilk bayram namazı, hicretin ikinci yılında kılmış olduğu Ramazan bayramı namazıdır. Bu yıldan sonra onu hiç terk etmemiştir.
  İslâmî kardeşliğin perçinlendiği bu mübarek günler, Müslümanların sevinç ve mutluluk günleridir. Nitekim Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Mekke'den Medine’ye hicret ettiği zaman, Medinelilerin iki bayramı olduğunu öğrendi. Medineliler bu bayramlarında oyun oynar ve eğlenirlerdi. Bu durumu gören Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem): “Allah Teâlâ size kutladığınız bu iki bayrama karşılık olarak daha hayırlısını, Ramazan Bayramı ile Kurban bayramını lütuf olarak vermiştir” buyurdu.
  Resulullah (,Sallallahü Aleyhi ve Sellem), Hazreti Ebubekir (Radıyallahü Anlı)a: “Ebubekir! Her ümmetin bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır” 1 buyurmakla, bu günlerde yapılacak meşru eğlence ve sevinç izhar etme keyfiyetine cevaz vermişlerdir. Düğünlerde olduğu gibi, bayramlarda da sevinçli olduğunu açıkça göstermek için, İslâm'a aykırı olmayacak şekilde eğlenmeler tertiplemek caizdir. Hatta bayramlarda sevinçli olduğunu açıkça ortaya koymak İslâm'ın prensiplerindendir.
  Bu günlere “Bayram” denilmesi, bunların birer neşe ve sevinç günü olmaları, hayra yorumlanmaları veya Allah’ın bu günlerde pek çok ihsanlarda bulunması bakımındandır. Ayrıca İslam büyükleri, bir Müslüman’ın Allahü Teala’nın emirlerine uyup, yasaklardan sakınarak, günah işlemeden, haram lokma yemeden geçirdiği günleri de bayram kabul etmişlerdir.
  Bütün bunların dışında çocuklar, bilhassa öksüz ve fakir çocuklar sevindirilir; akraba, eş ve dost ziyaretleri yapılarak, hâl hatır sorulur.
  Müslümanları sevindirmek çok sevaptır. Bayramlar, Müslümanların birbirini sevindirmesine birer vesiledir. Hadisi şerifte buyruldu ki: “Allahü Teala’nın en çok sevdiği amellerden biri, mümini sevindirmek, üzüntüsünü gidermek, borcunu ödemek yahut aç iken onu doyurmaktır.”
  “Bir mümini sevindireni, Allahü Teala da kıyamette sevindirir.”
  En önemlisi, aralarında dargınlık olanlar barıştırılır. Yüce Allah'ın ihsan ve rahmetinin tecellisine de sebep olan bu bayramların diğer yönden sosyal hayatta bu tür faydalan gayet açık görülmektedir. Durmaksızın akıp giden sosyal hayatın monotonluğu bayram gibi önemli günlerle kesilerek fakirler hatırlanmakta, yetimler sevindirilmektedir.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Bu şekilde İslâm'ın emrettiği gerçek kardeşlik sözden fiile geçirilmektedir. Müslümanlar birbirlerinin bayramlarım, ya karşı karşıya gelerek ya da mektup, tebrik veya telefon gibi haberleşme vasıtalarıyla tebrik ederler. Uzun zaman hatırlanmayan dostlar bu vesile ile hatırlanırlar.
  Bayramlar yine, yenilip yedirildiği, içilip içirildiği ikram günleridir. Akraba ve eş-dost ile beraberce bu günün mutluluğu paylaşılır. Bunun için de bayramlarda oruç tutmak Hz. Peygamber tarafından yasaklanmıştır. Fakat bayramlar hedeflerinden de saptırılmamalıdır. Zira bayramlar sadece yemek, içmek ve tatil yapmaktan ibaret değildir. Bu gerçeği göz ardı edip cemiyet hayatım düzenleyen ve aradaki uçurumları kaldıran böyle bayramlarda, tatil bahanesiyle toplumdan kaçarak bir deniz kenarında vakit öldürmek, her şeyden önce bu bayramların fazilet ve sevabından mahrum kalmaktır.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Diğer taraftan bu bayramlar İslâm'ın vakar ve şahsiyetini, olgunluk ve yüceliğini gösteren müesseselerdir. Bu hakikati görmek için, Güney Amerika karnavalları ile Avrupa'nın faşinglerini ve yılbaşı (Noel) bayramlarını, İslâm'ın bayramları ile karşılaştırmak yeterlidir. İslâmî bayramlar, arkasında tatlı hatıralar, yetim ve kimsesizlerle, fakirlerin mutluluk gözyaşlarını bırakırken; yukarıda saydığımız diğer milletlerin bayramları, arkalarında sadece, sefalet, içki kokusu, yollarda metrelerle ölçülen pislik ve çöp, hepsinden de vahşisi içki ve alkolün sebep olduğu nice ölüler bırakmaktadır. Ramazan Bayramı, Kameri aylardan Şevval'in ilk üç gününde; kurban bayramı ise Zilhicce'nin 10.11.12.13. günlerinde kutlanır.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Ramazan bayramı günü olunca, melekler yol güzergâhları üzerine durup şöyle seslenirler:
  - Ey Müslümanlar! Uyanın ve sonsuz kerem sahibi ve rahmeti bol olan Allah ’a koşun.
  Melekler seslenmeye devam ederler:
  - Geceleri ibadetle geçirmek için teklif olundunuz ve siz de bunu yerine getirdiniz Gündüzleri oruçla geçirmeniz teklif edildi. Bunu da yerine getirip oruç tuttunuz. Allah’a itaat ettiniz. İşte bütün bunlara karşılık alın mükâfatınız, sizi tebrik ederiz.
  Bayram namazı kılınınca da bir başka münadi şöyle seslenir:
  - “Şüphesiz Rabbiniz hepinizi af ve mağfiretle mükafatlandırdı. Geldiğiniz yere büyük hediyelerle birlikte dönün. Böylece bugüne (bayram gününe) gökyüzünde lıediyeli mükâfat günü ismi verilir.”

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Allahü Teala bayram sabahı meleklere emreder. Onlarda yeryüzüne inip sokak ağızlarında, yol başlarında dururlar. İnsan ve cinden başka bütün yaratıkların işitecekleri bir sesle şöyle seslenirler:
  - “Ey Muhammed ümmeti! Bol hediyeler ihsan eden ve büyük günahları bağışlayan Kerîm olan Rabbin huzuruna koşun!” İnsanlar namazgahta toplanınca, Allahü Teala meleklerine şöyle buyurur:

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  - “Görevini yapan kişinin karşılığı nedir”
  Melekler şöyle derler:
  - “Ona verilecek karşılık, ücretini eksiksiz olarak almaktır!” Allahü Teala Hazretleri buyurur ki:
  - “Sizleri şahit tutuyorum ki, onlara sevap olarak rızamı ve mağfiretimi verdim!”

Benzer Konular

 1. Cuma Gününün Önemi
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 01:12
 2. Aşure Gününün Fazileti
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 00:43
 3. Arafta Bulunanlar İçin Arifenin Gününün Önemi
  Konu Sahibi kısmet Forum Bayramlar
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2014, 04:27
 4. Bayram Hazırlığı
  Konu Sahibi kısmet Forum Bayramlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2014, 04:22
 5. Bayram Geceleri Ve Fazileti
  Konu Sahibi kısmet Forum Bayramlar
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2014, 18:45

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •