Doğru
Doğru
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kurban Arifesi

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Kurban Arifesi

  Doğru
  Muharrem ayının onuncu günü olan Aşure günü oruç tutmak, bir yılın günahlarına keffarettir. Çünkü Aşure günü Musa (Aleyhisselâm) m oruç tuttuğu bir gündür; Arife günü ise, bizim Peygamberimiz Muhammed Mustafa (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in tuttuğu gündür.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in diğer Peygamberlere (Aleyhimüsselam) karşı ne kadar faziletli ise, tuttuğu oruç da elbette kat kat fazladır.
  Arife gününe bu ismin verilişinin sebebine gelince, Adem (Aleyhisselâm) yeryüzüne inince Hindistan topraklarına, Hazreti Havva annemiz ise Cidde’ye rastlamışlardır. Birbirlerini aramaya koyulan Âdem (Aleyhisselâm) ve Hazreti Havva annemiz nihayet Arafat mevkiinde karşılaşmışlardır. Bugünün faziletine binaen ihya edilmesi müstehaptır.
  + Talha bin Ubeydullah (Radıyallahü Anhüma), Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in şöyle buyurduğunu naklediyor: “Günlerin en faziletlisi Arife gününün Cuma gününe tesadüf edenidir. Öyle ki o gün, Cuma günü dışında yapılan 70 hacdan daha faziletlidir
  + Fadl bin Abbas (Radıyallahü Anhüma), Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in şöyle buyurduğunu naklediyor: ‘ Kim Arife günü; dilini, kulağını ve gözünü haramlardan korursa, Allah o kimsenin Arife gününden bir sonraki Arife gününe kadarkigünahlarım affeder.”

  + Abdullah bin Abbas (Radıyallahü Anhüma)dan şöyle dediği rivayet edilmiştir: Arife günü Fadl bin Abbas {Radıyallahü Anhüma), Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in bineğinin arkasına binmiş idi. O, kadınlara bakmaya, onları gözetlemeye koyulunca Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ona şöyle buyurdu: “Kardeşimin oğlu! Bugün öyle bir gündür ki, kulağına, gözüne, diline hâkim olana günahları bağışlanır.”
  + Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Arife gününün orucuna karşı 2.000 köle azadı, 2.000 deve kurbanı ve Allah yolunda cihada 2.000 at bağışı sevabıyla, bir öncesi ve bir sonrası senenin mükâfatı vardır.”
  + Talha bin Abdullah {Radıyallahü Anhüma)dan rivayetle Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem): “iblis, arife günü hacılar üzerine inen rahmeti ve onların kavuştuğu af ve mağfireti gördüğünde, hiçbir zaman kendisinde görülmeyen alçaklık ve aşağılığa düşer. Bundan daha çok zelil olduğu gün Bedir ’de Müslümanların galib olduğu gündür''’ buyurduğunda, Ashab-ı Kiram {Radıyallahü Anhüm):
  - “Ey Allah’ın Resulü! iblis, Bedir günü ne gömüştür?” dediler. Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  - “şeytan, Bedir günü Cebrail (Aleyhisselâm)ın meleklerini, müminlere yardıma çağırdığını gördü.”
  + Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Arife gecesi ibadet edenler, cehennemden azat olur.”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Arife gününe hürmet edinizÇünkü Arife, Allahü Teala’nın kıymet verdiği bir gündür.”
  + Yahudilerden bir adam Hazreti Ömer (Radıyallahü Anh)in yanma gelerek, ona:
  - “Ey müminlerin emîri! Sizin kitabınızda bir âyet var ki eğer o âyet biz yahudiler hakkında inmiş olsaydı, o günü bayram ilân ederdik” dedi. Hazreti Ömer (Radıyallahü Ânh):
  - “O hangi âyettir?” diye sordu. Yahudi de:
  - “Bugün sizin dininizi kemale erdirdim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’a razı oldum” âyetidir, dedi. Bunun üzerine Hazreti Ömer (Radıyallalıü Anh):
  - “Ben bu âyetin ne zaman ve nerede indiğini biliyorum. Bu âyet indiği gün Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Arafat'ta bulunuyordu ve günlerden de cuma idi. O gün zaten bizim bayramımızdı” dedi.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Rivayet edildi ki: “Arife gününe saygılı olmalı, o gün hacılar Arafat’ta vakfe yapıp dua ederken manen onların yanında olduğumuz hissederek dualarına iştirak etmelidir. Böyle bir günde bizi günaha sokabilecek her şeyden uzak kalmalıyız. Günümüzde arife günü, bayramın bir önceki günü olduğu i- çin dünyalık telaşların en yoğun olduğu bir gün olarak yaşanmaktadır. Oysaki arife günü, insana verilen en kıymetli vakitlerden biridir. Bugünler ibadet ve affedilme günleridir.
  Hacıların Arafat’ta “Lebbeyk Allahümme lebbeyk (Emrine âmâdeyim Allah’ım!)” diyerek dil, ırk ayrımı yapılmaksızın bir araya geldiği mahşer gününü hatırlatan, kulluğun Allahü Teala’ya dualarla arz edildiği en kıymetli zaman dilimidir.”

Benzer Konular

 1. Kurban Bayramı
  Konu Sahibi kısmet Forum Bayramlar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2014, 04:28
 2. Kurban Arifesinde Oruç
  Konu Sahibi kısmet Forum Ramazan ve Oruç
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Temmuz.2014, 03:43
 3. Ölü İçin Kurban Kesilir mi
  Konu Sahibi kısmet Forum Kurban
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2014, 03:46
 4. Kurban Eti ve Derisi Ne Yapılmalıdır
  Konu Sahibi kısmet Forum Kurban
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2014, 03:44
 5. Kurban Bayramı
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Kutlamalar
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 18.Ekim.2013, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •