Doğru
Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Arafta Bulunanlar İçin Arifenin Gününün Önemi

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Arafta Bulunanlar İçin Arifenin Gününün Önemi

  Doğru
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Arafat’ta bulunanlar için Arife gününün fazileti hakkında şöyle buyurdu:
  “Şüphe yok ki, Arafat günü hariç şeytanın daha alçak, daha rezil ve rüsva, daha sinirli, daha üzüntülü olduğu bir başka gün yoktur. Sebebine gelince, Allahü Teala’nın bugünde indirdiği rahmet, affettiği büyük günahlar, onu bu durumlara düşürmektedir. Tıpkı Bedir gününde olduğu gibi. O gün de Cebrail (Aleyhisselâm)ı müminlerin yardımına gelen meleklerin saflarıyla meşgul ve onları ileriye geçirmek için gördüğünde adeta çılgına dönmüştü
  + Ubade bin Samid (Radıyallahü Anh), Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in Arife günü şöyle buyurduğunu nakleder: “Ey insanlar! Şüphesiz Allahü Teala bugün size öyle bol rahmet bahşetti ki, bütün günahlarınızı bağışladı. Ancak başkalarının sizde olan kul hakları hariç. Yine Allahü
  Teala, iyilerin de istek ve arzularını kabul etti. Haydi, Allah ’m ismi bereketiyle Allah ’a kullukta gayret ediniz.
  Şüphesiz Allah birçoğunuzu iyiliğiniz nedeniyle affetti, sizi de birçok aciz kimselere de şefaatçi kıldı. Rahmet bol bol inerek hepsini kuşatmıştır. Sonra bu inen rahmet bütün yeryüzüne dağılıp tövbe eden, lisanını ve elini haramlardan sakındıran herkese isabet eder, şeytana gelince; o ve askerleri Arafat dağı üzerinden bu insanları seyre dalıp, acaba Allah onlara ne gibi bir muamelede bulunacak, derler.

  Üzerlerine Allah’ın rahmetinin indiğini gördüklerinde, iblis ve ordusu perişan ve hüsran bir halde feryadı figana koyulurlar
  + Abbas bin Mirdas (Radıyallahü Anhüma), Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in ümmeti için Arifenin yatsı vaktinde dua edince, duasının kabul olunduğunu ve Allahü Teala tarafından şöyle nida geldiğini anlatır:
  - “Şüphesiz Ben Azimüşşan - başkalarının haklarını zulümle gasp edenler hariç- ümmetini affettim. Mutlaka mazlumların haklarını zalimlerden alacağım”
  Bunun üzerine Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  - “Ya Rabbi Dilersen mazluma cenneti verir, zalimi de affedersin.”
  Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem), o gece bu son duası ile ilgili Allahü Teala’dan bir cevap alamadı. Ne zaman ki, sabahleyin Müzdelife’ye indi. Tekrar aynı duayı Allahü Teala’ya arz etti. Bu sefer Allahü Teala duasını kabul buyurdu. Bunun üzerine Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) tebessüm edip gülünce, Hazreti Ebubekir ve Hazreti Ömer (Radıyallahü Anhüma), Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e şöyle buyurdular:
  - “Anamız babamız Sana feda olsun ey Allah’ın Resulü! Bu saat, hiç gülmediğin bir saat. Sana ne oldu ki, böyle bir saatte gülüyorsun. Seni güldüren ne ki? ”
  Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:
  - “şeytan (Allah ’ın laneti onun üzerine olsun), Allahü Teala’nın ümmetimi mağfiret edip duamı kabul ettiğini anlayınca yerden toprağı alıp, başına savurarak dökmeye ve üzüntüsünden feryad ü figan etmeye başladı. Bundan dolayı tebessüm ettim.”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Enes (Radıyallahü Anh), Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in güneş batışına yakın Arafat’ta vakfedip Hazreti Bilal (Radıyallahü Anh)a şöyle seslendiğini zikreder:
  - “Ey Bilal! Beni dinlemeleri için insanlara söyle sussunlar. ” Bunun üzerine Bilal (Radıyallahü Anh):
  - “Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) size hitap edecek, onu dinleyin!”
  İnsanlar susunca Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):
  - “Ey insanlar! Az önce Cebrail gelip Allahü Teala’dan Bana selam getirdi ve şöyle dedi:
  Şüphesiz Allahü Teala, Arafat ehlini mağfiret etti. Onları bağışladı. Müzdelife’de Meş’ar-i Haram ’da, onları da mağfiret etti ve geleceklerini teminat altına aldı.”
  Bunun üzerine Hazreti Ömer (Radıyallahü Anh) ayağa kalktı ve sordu:
  - “Bu mükafat yalnız bize özel bir durum mu?”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki:
  - “Size ve sizden sonra kıyamete kadar gelecek kimseler de dahildir
  Hazreti Ömer (Radıyallahü Anh) de şöyle buyurdular:
  - “Allahü Teala’nın bu hayrı ve sevabı ne kadar bol ve tatlıdır.”

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Fazl bin Abbas (Radıyallahü Anhüma), Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in şöyle buyurduğunu naklediyor: “Allah nazarında Zilhiccenin ilk on gününden daha faziletli gün yoktur. ”
  Bunun üzerine bir zat:
  - “Onlar mı daha faziletli, yoksa on günü Allah yolunda cihatla geçirmek mi?”
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bunun üzerine:
  - “Bu on günler, (Zilhiccenin on günü) Allah katında da Arife gününden daha hayırlı, feyizli gün yoktur. Bugünde Allahü Teala dünya semasına tecelli edip yer ehlindeki kullarıyla gökyiizündeki meleklerine övünüyor ve şöyle buyuruyor:
  - “ Şu saçları sağılmış yorgun, her tarafı tozlu topraklı kullarıma bakınız. Rızam için bana geldiler. Dünyanın en uzak yerlerinden geldiler. Rahmetimi ümit ediyorlar. Hâlbuki azabımı görmemişlerdir. ”
  İşte bu Arafat günü, Allahü Teala’nın cehennem ateşinden en çok insan azat ettiği bir gündür. Başka bir günde bu kadar insanın azat olunduğu görülmemiştir

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Rivayet edildi ki: “Arife günü ikindide vakfe yapana gelince, şüphesiz Allahü Teala birinci kat semaya inerek meleklere karşı sizinle iftihar eder ve: “Kullarım uzun yollardan, cennetimi umarak, pejmürde kıyafetlerle bana geldiler. Onları günahları kum taneleri veya yağmur damlaları veya deniz köpüğü kadar olsa da, elbette onları mağfiret ederim. Ey Benim kullarım! Siz de, şefaat ettikleriniz de affolunmuş olduğunuz halde (buradan) inin.”

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Uyanınız ve biliniz ki, kusur ve günah bakımından insanların en kötüsü, Arafat’tan dönüp de Allahü Teala’nın mağfiret etmediği kimsedir

Benzer Konular

 1. Secdenin Önemi
  Konu Sahibi kısmet Forum Secdeler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2014, 03:43
 2. Cuma Gününün Önemi
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 01:12
 3. Aşure Gününün Fazileti
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 00:43
 4. Bayram Gününün Fazileti
  Konu Sahibi kısmet Forum Bayramlar
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2014, 18:48
 5. Duanın Önemi
  Konu Sahibi wind Forum Dualar Hakkında Konular
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2014, 07:08

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •