Doğru
Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Telkin (Talkın)

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Telkin (Talkın)

  Doğru
  ♦ Telkin (Talkın):
  Peygamber Efendimizin “Ölülerinize lâ ilahe ilallah telkin ediniz.” (Müslim, Cenaiz, 1) hadisi esas alınarak kabre konulan ve mükellefiyet çağına da erişmiş olan bir İslâm cenazesi hakkında telkin verilmesi uygun görülmüştür. Bu telkin verme işi şu şekilde yapılır:
  Cenazenin kabre defnedilmesinin ardından iyi hal sahibi bir kimse (veya vazifeli şahıs) kalkıp ölünün yüzü karşısında durur ona hitaben, ismiyle üç kere hitap eder. Bu hitaplar, o şahsı anasına nisbet ederek yapılır. Meselâ ölen şahsın ismi Osman, annesinin de Fatma ise, “Ya Osman ibni Fatıma” diye üç kere hitabedilir. Bu hitaptan sonra da, şu şekilde telkin verilir:

  “Üzkür mâ künte aleyhi min şehâdeti en lâ ilâhe illâllâh. Ve enne Muhammeden Rasûlüllâh. Ve enne’l-Cennete hak- kun ve’n-Nâra hakkun. Ve enne’l-ba’se hakkun. Ve enne’s- sâate âtiyetün lâ raybe fîhâ. Ve enne’llâhe yeb’âsü men fi’l- kubûr. Ve inneke radîte bi’llâhi Rabben, ve bi’l-İslâmi dînen, ve bi Muhammedin (sav) nebiyyen, ve bi’l-Kur’âni imâmen, ve bi’l-Kâ’beti kıbleten, ve bi’l-mü’minîne ihvânen. Rabbi- ye’llâhu lâ ilâhe illâhû aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbü’l-ar- şi’l-azîm.”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ANLAMI: “Ey filân oğlu veya kızı filân! Dünya’da iken sen Allah’tan başka ilâh olmadığına, Muhammed’in (sav) O’nun ku*lu ve peygamberi olduğuna inanırdın. Bu îmânını hatırla. Yine hatırla ki; sen şunlara da inanırdın: Cennet haktır, Cehennem haktır, ölümden sonra diriliş haktır, kıyâmet günü haktır. Bütün bunlarda hiç şüphe yoktur. Allah, kabirlerdekileri tekrar dirile*cektir. Sen Allah’ı Rab, İslâm’ı din, Muhammedi (sav) peygam*ber, Kur’âni rehber, Kâ’be’yi kıble ve müslümanları da kardeş olarak kabul etmiş, bunları içine sindirmiş ve bunlardan râzı ol*muştun. Ben de ifade ederim ki; Allah’dan başka ilâh yoktur. O’na güvenip dayanmışımdır. O, Büyük Arşin Rabbidir.”

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Bundan sonra üç kere şöyle seslenir:
  “Yâ abde’llâh, kul lâ ilâhe illâhû.”
  Daha sonra üç kere de şöyle der:
  “Kul; Rabbiye’llâh, ve dînîye’l-İslâm, ve nebiyyî Mu- hammedün aleyhissalâtü vesselam. Rabbi lâ tezerhü fer*den ve ente hayru’l-vârisîn.”
  ANLAMI: “Şöyle söyle: ‘Rabbim Allah’tır, Dînim İslâm’dır, Peygamberim Muhammed’dir (sav).’ Allâhım, onu yalnız bırak*ma. Sen vârislerin en hayırlısısın.”

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Umulur ki bu telkinler vesilesiyle, Allah Teâlâ o ölüye mağfiret eder. Kabir suâllerine kolayca cevab vermesini sağlar. Maliki mezhebine göre, ölmek üzere olan kişiye telkin yapılması mendup, defnedildikten sonra yapılması ise mekruhtur. Şafii ve Hanbelilere göre ise, müstehaptır.

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •