Doğru
Doğru
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ayların Mukaddes Günlerinde Kılınan Nafile Namazlar

 1. #1
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart Ayların Mukaddes Günlerinde Kılınan Nafile Namazlar

  Doğru
  AYLARIN MUKADDES GÜN VE GECELERİNDE KILINAN NÂFİLE NAMAZLARIN FAZİLETLERİ VE BUNLARDA OKUNAN ÂYETLER HAKKINDA VARID OLAN SAHİH HADÎSLER
  Bu aylar altı tanedir .
  I. MUHARREM. Bu ayın bir çok faziletleri vardır. Aynı zanıanda nâfi’e namazlarının olduğu da bildirilmiştir. Muharremin birinci gecesi ya da zilhiccenin son gecesi bunlardan biridir. Bu gecede on rekat namaz kılınır. Her rek’atinde bir Fâtiha, on Âyet-i Kürsî ve on lhlâs okunur. Sonra da eller kaldırılarak kendi nefsine, ana babasına ve bütün erkek kadın müminler için istiğfarda bulunulur. Ve sonra da şu duâ yapılır :
  «Allah’ım! Bu sene içinde senin men ettiğin ve hoşnud ol- madıg'T; herhangi bir amel işledim ve bunlardan benim unuttuğum, senin ise unutmadığın vardır. Kudretin yettiği halde bana cezâ olarak bir azâb indirmedin, hilminle muamelede bulundun; işte onlardan dolayı sana yönelip istiğfar ediyorum. Ey bağışlaması çok olan! Beni afvet!.. Senin hoşnud olduğun ve sevâp ile va’dettiğin herhangi bir amel işledimse, onu da benden kabul buyur; umudumu kesme!.»
  Kim bu duâyı bir defa söylerse, onunla Allah arasında bulunan günahlar bağışlanır, ameli makbul tutulur. Şeytan ise şövle hayıflanır: Ah yazıklar olsun bize! Bunca yorgunluğumuz zayoldu, bir senelik uğraşımız boşuna gitti.
  2. Muharremin birinci günü iki rekat namaz kılınır. Buna istediği kadar kırâette bulunabilir. Namazdan sonra eller kaldırılıp duâ okunur:
  «Allahım! Sen öncesizsin, bu sene ise daha yeni başladı. hayrıı bereketini senden istiyorum; şerrinden kötülüğünden sana sığınıyorum- Bu senenin zahmet ve meşguliyetine karşılık sen bana yetersin.Seninle yetiniyorum ey celâl ve ikrâm'sâhibi«
  •Allah'ım! Sen sonsuz ve öncesizsin. Bu sene ise daha yeni başladı.Bu sene içinde şeytandan korunmamı istiyorum.Nefsi emmarenin kötülüklere olan temayülüne boyun eğmemem için senden yardım bekliyorum.Beni sana yaklaştıran meşguliyetler işler ve ameller nasib eyle ey celâl ve ikrâm'sâhibi

  Bu duâyı okuyana Allah bir melek müvekkel kılar ki şeytanı ondan def eder, nefsine karşı ona yardımcı olur, İlâhî hoşnudluğa ermesini kolaylaştırır ve bütün işlerinde ona kolaylık sağlar .
  3. Âşurâ gecesi yüz rekat namaz kılınır. Her rek’atinde bir Fatiha, üç ıhlâs okunur ve namazdan sonra şu tesbîh yetmiş kere tekrarlanır: SÜBHÂNALLAH VE'L-HAMDÜ LÎLLÂH..
  Bazılarına göre bu tesbîh sonuna kadar söylenir. Sonra yetmiş kere istiğfar edilir. Bu, Hazret-i Ali’den (R.A.) rivâyet olunmuştur. îbni Mes’ud (R.A.) Hazretleri’nin rivâyetinde ise, iki rek’at namaz kılınır, her rek’atinde bir Fâtiha, üç îhlâs okunur ve namazdan sonra şu tesbîh yapılır: SÜBHÂNALLAHİ VE'L-HAMDÜ LlLLÂHÎ VELÂ İLÂHE ÎLLÂLLAHÜ VALLAHÜ EKBER.. Ve bu yetmiş defa tekrarlanır ve ayrıca yetmiş defa da salâvat-ı şerife getirilir.
  4. Âşurâ günü ise sekiz rek’at namaz kılınır. Her rek’atinde istenildiği kadar Kur’ân’dan okunur. Böylece Allah katında kendine bir sevap hazırlamış ve çoluk-çocuğunun rızkının geniş tutulmasını talep etmiştir. Hazret-i Âişe (R. Anhâ) Vâlide- miz’den yapılan rivâyette, Resûlüllah (S.A.V.) Efendimiz buyurdular ki: «Kim Âşurâ günü çoluk-çocuğuna geniş imkân tanırsa, Allah o sene içinde ona geniş imkânlar hazırlar..»
  hazinetül esrar
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 2. #2
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  Süfyân (rahmetullahi aleyh) diyor ki: «Biz elli seneden beridir bunu deneriz, genişlikten başka bir şey görmedik..»
  Âşuı â günü sürme çekmek sünnettir. Yahya bm Kesir diyor ki: «Kim içinde misk bulunan sürmeyi Aşurâ günu gözlerine çekerse, gelecek seneye kadar göz ağrısına yakalanmaz » Âşurâ günü kim Âyet-i Kürsı ile îhlâs sûresini yuz defa okur, sonra da ana babasına duâ ederse, Allah onların azabını
  —müşrik bile olsalar— hafifletir.
  Altı ayın 2.si RECEB’dir. Bu ayın bir nice faziletleri ve kılınacak nâfile namazları vardır :
  a) receb ayının ilk gecesnde 10 rekat namaz kılınır.her rekatında bir fatiha üç ihlas suresi okunur.Bu Selam_ı Farisi R.A hazretlerinden riyavet olunmuştur.«Resûlullah (S.A.V.) efendimiz bu hususta şöyle buyurmuşlardır :
  «Gecelerin en büyüğü ve saygıdeğeri dörttür: Recebi ilk gecesi Şaban’m on beşinci gecesi, Ramazan bayramı gecesi ve Kurban baymamı gecesi..»
  Hazret-i Enes (R.A.) bu konuda diyor ki: Receb ayı girince Resûlüllah (SA.V.) Efendimiz şöyle duâ ederdi: «Allah’ım! Receb ve Şaban’da bizi mübarek kıl, üzerimize bereketini indir; ve bizi Ramazana eriştir..»
  b) Regâib Namazı.. Bu, on iki rek’attir. Receb’in ilk perşembesi oruç tutulur, yatsı ile gecenin ilk üçte biri arasında on iki rekat namaz kılınır. Her iki rek’atinde bir selâm verilir Ve bu namazın her rekatinde bir Fâtiha, üç înnâ enzelnâ ve on iki îhlâs sûresi okunur. Namazdan sonra şöyle denilir: «Allah'ım! Senin salât u selâmın ümmî olan peygamberin Muhammed'e ve O’nun hanedân ve yâranına olsun!.. O’nu ve yâra- nmı dünya ve âhiret eserdiğine kavuştur!.» Sonra secdeye varılır ve şöyle denilir: «Sübbûhun, Kuddûsün Rabbü’l-melâiketi ver-rûh». Bu cümleyi yetmiş defa tekrarlar.. Sonra da başını secdeden kaldırıp şu duâyı okur: «Rabbim! Mağfiret buyur, merhamet eyle, bildiğin (kusurlarımızı) bağışla.. Çünkü sen çok aziz ve çok kerîmsin..»
  Bu duâdan sonra tekrar secdeye varır ve secdesinde yine «Sü bûhun, Kuddûsün...»ü sonuna kadar söyler. Sonra Ce- nab-ı Hak’dan hâcetini diler. Çünkü Allah dilerse, kulunun o anda bütün hâcetlerini karşılar..
  c) Receb’in ilk cuması., öğle ile ikindi arasında dört rek’- İhlâc 1 mir’ ^Cr rek atinde bir Fâtiha, yedi Âyet-i Kürsî; sonra vC Uavva2^te}'n de beşer defa okunur. Selâm verdikten
  yirmi beş defa: LA HAVLE VELA KUVVETE İLLÂ BÎLLAHÎL ALİYYÎL AZÎM EL-KEBÎRÎ’L-MÜTEÂL der, sonra Allah a istiğfar edip on def’a tevbede bulunur.
  d) Receb’ın onbeşinci gecesi, yüz rekat namaz kılınır. Her ıck atinde bir Fatiha, on lhlâs okunur. Namazdan sonra Allah a bin defa istiğfarda bulunulur.. Receb’in on beşinci gündüzü ise, elli rek at namaz kılınır, her rek’atinde Fatiha ve İh- lâs sûreleri okunur..
  e) Mi rac gecesi namazı.. Bu, Receb’in yirmi yedinci gecesine tesadüf eder.. Bu gecede on iki rek’at namaz kılınır ve her rek’atinde Fâtiha ve lhlâs sûreleri okunur.. Sonra şu teşbih yüz defa söylenir: SÜBHÂNALLAHI VE'L-HAMDÜ LİLLÂ- Hî VELÂ ÎLÂHE İLLALLAHü VALLAHÜ EKBER.. Yüz defa istiğfar edilir, yüz defa Peygamber (S.A.V.) Efendimiz’e salâ- vat-ı şerife getirilir. Sonra kendisi için dilediği kadar duâ eder.. Ve oruçlu olarak sabahlar.. Yâni gecesini namaz ve duâ ile, gündüzünü de oruçlu geçirir..
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 3. #3
  Ezo
  Ziyaretçi

  Standart

  Güzel faydalı bir paylaşım Wind kardeşim. Nafile Namazı kılmak için kaza borcunun olmaması gerekiyomuş ne derce doğruluk payı var tam emin değilim..doğruysa kendi adıma çok üzüldüm nasiplenemiyecem..

 4. #4
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  evet abla bende öyle biliyorum senin şu yazıyı dinimizislam sitesinden aldım

  İslam âlimleri bu hadis-i şerifleri delil getirip, sünnet ve nafile kılmayanların ahirette ceza görmeyeceğini, sadece sevabından mahrum kalacağını bildirmişlerdir. Farzın önemi hakkında, bazı hadis-i şerif mealleri:

  (Farz namaz borcu olanın, nafile namazı kabul olmaz.) [Dürret-ül fahire]
  Farzı kılma imkânı varken tehir ederek nafile ile meşgul olunca, farzı tehir günahı büyük olur. Bu günahtan azıcık nafile sevabı çıkarılınca yine ortada büyük günah kalmaktadır. Onun için Peygamber efendimiz, nafilesi kabul olmaz buyurmuştur.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 5. #5
  Ezo
  Ziyaretçi

  Standart

  Allah kalan kaza borç namazlarını bitirmeyi bocu olan tüm kullarınada bana da nasip etsin yapcak bişey yok azmedip bitirip öle nasiplenecez bu güzeliklerden inşAllah.
  Bilgilendirdiğin için ayrıca teşekkür ederim Allah razı olsun..

 6. #6
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  amin abla inşallah tez zamanda biter,rica ederim
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


Benzer Konular

 1. Nafile Namazlar Hangileridir
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2014, 05:39
 2. Nafile Namazlar
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2014, 05:29
 3. Nafile Namazlar Kaç Kısımdır?
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Aralık.2012, 22:02
 4. Nafile Namazlar Hakkında Hadisler
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 09.Ekim.2012, 01:00
 5. Nafile Namazlar Açıklamaları
  Konu Sahibi wind Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2012, 00:04

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •