Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Recep Ayında Namaz

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Recep Ayında Namaz

  Doğru
  Receb’in ilk gecesi namazı Enes (Radıyallahü Anh)dan rivayet olunan bir hadisi şerifte, Resulullah (,Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Ashabına hitaben:
  - “Her kim Receb’in ilk gecesinde akşamı kıldıktan sonra; bir Fatiha ve bir İlılas ile 20 rekat kılar ve onlar arasında 10 selam verirse (yani iki iki kılarsa), onun sevabının ııe kadar biiyiik olduğunu biliyor musunuz? Şüphesiz Ru- hu’l-Emin olan Cibril onu Bana bildirdi’ buyurdu. Biz:
  - “Allahü Teala ve Resulü bilir” deyince, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'.
  - “Allahü Teala, onu, canı, malı, ailesi ve çocukları hakkında korur. Bu kişi, kabir azabından korunur, hesapsız ve azapsız bir şekilde sıratı şimşek gibi geçer” buyurdu.

  Hazreti Ali (Radıyallahii Anlı) Receb’in ilk gecesi hiç uyu- mayıp kendini tamamen ibadete ayırır ve şöyle dua ederdi:
  “Hamd, Alemlerin Rabbi Allah 'a mahsustur.
  Allah’ım! Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e ve Al'ine salât eyle. Onlar, hikmet kandilleri, nimet sahipleri, temizlik kaynaklarıdır. Onların hürmetine, her kötülükten beni de temizle. Aldanmış bir halde, gaflet içinde beni yakalama. İşimin sonunu hasret ve pişmanlık eyleme. Benden razı ol. Senin mağfiretin zalimler içindir; ben de zalimlerdenim. Sen rahmeti bol olansın. Hikmetine erişilemeyensin. Bana bolluk, rahat, güven, sağlık, şükür, afiyet, korunma ver. Bana ve sevdiğin kullara sabır ve doğruluk ver. Bana kolaylık ver, ama onunla bir zorluk olmasın.
  Yaptığım bu dileğime ailemi, çocuğumu, senin için sevdiğim kardeşlerimi de katarını; onlara aynı şeyleri Senden dilerim. Bütün mümin ve Müslüman erkekleri ve mümine ve Müslüman kadınları da duama dâhil eylerim

  ■ Selman (Radıyallahü Anlı)dan rivayete göre, Receb hilali belirdiğinde Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ona şöyle buyurdu:
  - “Ey Selman! Herhangi bir imanlı kadın veya erkek bu ayda 30 rekât kılar; her rekâtta bir Fatiha, üç İhlâs ve üç kere de Kâfirim surelerini okursa, mutlaka Allahii Teala ondan günahlarını siler, ayın tamamını oruç tutmuş gibi kendisine ecir verir, gelecek seneye kadar (devamlı) namaz kılanlardan (sayılmış) olur.
  Kendisi için her gün, Bedir şehitlerinden bir şelıid aıneli yükseltilir. Her günün orucuna mukabil onun için bir senelik ibadet yazılır. Onun için 1.000 derece yükseltilir. Eğer ayın tümünü tutup bu namazı da kılarsa, Allahii Teala onu ateşten kurtarır, cenneti kendisine vacip kılar ve Allahü Teala’nın (manevi) civarında (kabul olunmuşlardan) olur. Cibril Bana bunu bildirdi ve:
  - Ya Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Bu namaz sizinle müşrik ve münafıklar arasında bir alamettir, çünkü münafıklar bunu kılamazlar, dedi."

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  + Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:
  “Her kim Receb’in 15. gecesinde 14 rekât namaz kılar; her rekâtında bir Fâtiha, yirmi İhlâs, üç kere Felak ve iiç kere Nas surelerini okur, namazını bitirince on kere sa- lavat getirir, 30 kerede:
  |Sübhânellahi vel hamdü lillahi ve lâ ilâhe illellahü vallahü ekber. ] “Allah’ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Hamd Allah’adır. Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Ve Allah en büyüktür” derse, Allahü Teala ona, sevaplarını yazmak, Firdevs cenııe- tinde kendisi için ağaçlar dikmek iizere 1000 melek yollar, o geceye kadar yapılan biitüıı günahlarını siler, bir dahaki seneye kadar üzerine hiçbir günah yazmaz.
  Bu namazda okuduğu her harfe karşılık, 700 sevap yazar, her rükû ve secdesine karşılık cennette ona yeşil zebercetten on köşk bina eder, her rekâta karşılık, cennette ona kırmızı yakuttan on şehir verir. Bir melek gelip, elini omuzları arasına koyarak “muhakkak geçmiş günahların bağışlandı, ameline yeniden başla” der. ”

Benzer Konular

 1. Zilhicce Ayında Namaz
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2014, 05:12
 2. Şevval Ayında Namaz
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2014, 05:09
 3. Şaban Ayında Namaz
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2014, 03:24
 4. Recep Ayında Oruç
  Konu Sahibi kısmet Forum Ramazan ve Oruç
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 17.Temmuz.2014, 03:40
 5. Recep Ayı İbadetleri
  Konu Sahibi sabrina Forum Dini Gün ve Geceler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Mayıs.2013, 22:44

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •