Bayram namazları ikişer rekâttır. Cemaatle aşikâre olarak kılınırlar. Ezan ve ikamet yapılmaksızın imam, iki rekât Ramazan veya Kurban bayramı namazına niyet eder.
Afiyet: Cemaat da böyle iki rekât bayram namazı kılmak için “Ya Rabbi niyet ettim bugünkü bayram namazım kılmaya, uydum hazır olan imama” der ve tekbir alır. Sübhaneke’den sonra “Allahü Ekber” diye iftitah tekbiri alınır, eller bağlanır. Hep birlikte gizlice “Sübhaneke” okunur. Sonra imam yüksek sesle, cemaat da gizlice “Allahü Ekber” diye üç tekbir alırlar. Tekbirlerde eller yukarıya kaldırılıp ondan sonra yanlara salıverilir, her tekbir arasında üç teşbih miktarı durulur. Üçüncü tekbirden sonra eller bağlanır. İmam gizlico “Eüzü-Besmele” çektikten sonra, aşikâre olarak Fatiha suresi ile bir miktar daha Kur’ân-ı Kerim’den okur. Aşikâre “Alltı- hü Ekber” diyerek bilindiği gibi rükû ve secdelere gider. Cemaat da gizlice tekbir alarak imama uyar. Sonra;;yine tekbir alınarak ikinci rekâta kalkılır. İmam gizlice “Besmele”den sonra yine aşikâre olarak Fatiha suresi ile bir miktar daha Kur’ân okur. Tekrar üç defa eller kaldırılarak birinci rekâtta olduğu gibi üç tekbir almır. Ondan sonra imam yine aşikâre, cemaat ise gizlice “Allahü Ekber” diye rükûa ve secdelere varırlar. Sonra oturulup gizlice “Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbena Atina” duaları hep birlikte okunur ve iki tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.
Bu halde bayram namazlarının her rekâtında üç fazla tekbir bulunmuş olur ki, bunlar da vaciptir.
Bayram namazından evvel gerek evde ve gerek camide; bayram namazından sonra da camide nafile namazı kılmak mekruhtur. Eve gelirse kılınabilir.
Bayram namazına yetişemeyen kimse, artık onu kaza edemez ve tek başına kılamaz. Dilerse döner gider, dilerse dört rekât nafile namazı kılar.