Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nafile Namazlar

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Nafile Namazlar

  Doğru
  580. Nafile namazlar hangileridir?
  • Beş vakitte farz namazlarla birlikte kılınan sünnetlerin dışında Allahu Teâlâ’ya manen yakınlığı artırmak ve daha çok sevap kazanmak için kılınan namazlardır. Bunlara tatavvu: Nafile namaz denir. Mescit namazı, mübarek gün ve gecelerde kılınan namazlar gibi. Bunlar müstehap ve mendup namazlardır.

  581. Tahiyyetül mescid nedir?
  • Tahiyyetül mescid. iki rekattır. Her hangi bir amaçla mescide giren kimsenin kılması, müstehaptır. Mescide girince daha oturmadan kılmak efdaldır. Oturduktan sonra da kılınabilir.

  582. Abdest ve gusulden sonra namaz kılmak nedir?
  • Abdest ve gusulden sonra, vakit müsait ise. daha üzerindeki nemlik gitmeden iki rekat namaz kılmak menduptur. Sevabı çoktur.

  583- Duha=Kuşluk namazı nedir?
  • Güneşin doğup bir miktar yükseldikten sonra istiva vaktine kadar iki veya dört veya sekiz veya oniki rekat namaz kılmak menduptur. Bu namaza kuşluk namazı (duha) denir.

  584. Gece namazı nedir?
  • Yatsı namazından sonra daha uyumadan, iki rekattan sekiz rekata kadar kılman nafile bir namazdır. Her iki rekatta bir selam vermek eflaldir.

  585- Teheccüd namazı?
  • Teheccüd namazı da bir gece namazıdır. Ancak bir miktar uyuduktan sonra kalkıp kılınır. Bu da iki rekattan sekiz rekata kadar kılınır. Her iki rekatta selam verilmesi eftaldir.

  586. Mübarek gecelerde kılınan namazlar?
  • Regaib, Miraç, Berat, Kadir gecelerinde yapılan ibadetlerin müslümanı günahlarından arındırdığı ve ona bol sevap kazandırdığı çeşitli rivayetlerle bildirilmiştir. Dolayısıyla bu mübarek gecelerde bol bol Kur’an okuyup, Allah’ı zikretmek, kaza namazları kılmak ve nafile namazlarla geceyi ihya etmek ve gündüzünü de oruçlu ve bol tasaddukla geçirmek en hayırlı bir davranıştır. Müslümanlar bu geceleri dünya ve ahiret mutluluğunun kazanmak için bir fırsat olarak değerlendirmelidirler.

  587. Yolculuk namazı?
  • Yolculuğa çıkacak bir müslümanın, çıkmadan önce ve döndükten sonra iki rekat namaz kılması ef- daldiîr. Mümkünse öncekini evinde, dönüşündekini de mescitte kılması sünnete daha uygundu. Zira peygamberimiz (s.a.v.) öyle yaparlardı.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  588. Teşbih namazı nedir, nasıl kılınır?
  • Dört rekatlı bir namazdır. Her rekatında toplam yetmişbeş defa “sübhanellahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber” diye tekbir alınır. Böylece dört rekatın sonunda bu tekbir üç yüze tamamlanmış olur.
  Teşbih namazı şöyle kılınır: Allah rızası için nafile namaza niyet edilir. “Allahuekber” tekbiri ile namaza başlanır; sübhanekeden sonra 15 defa, Euzu-Besmele-Fatiha ve zammi sureyi okuduktan sonra yine ayakta 10 defa, Rukua gidilip subhane- rabbiyel azim’den sonra 10 defa, rükudan doğrulduktan sonra ayakta 10 defa, secdeye varınca sübhanerabbiyel a’la’dan sonra 10 defa, iki secde arasındaki oturuşta 10 defa, ikinci sedede yine sübhanerabbiyel a’la’dan sonra 10 defa yukandaki “Sübhanellahi velhamdülillahi velâ ilahe illallahu vallahu ekber” tekbiri okunur.
  İkinci rekatta da birinci rekatta olduğu gibi yapılır. İkinci rekata oturulduğunda “Ettehiyyatü ve salli-barikten sonra, selam verilebilir. Veya selam vermeden üçüncü rekata kalkılabilir. Üçüncü ve dördüncü rekatlar da, birinci ve ikinci rekatlar gibi aynı yerlerde ve aynı sayılarda tekbir alınarak kılınır.

Benzer Konular

 1. Nafile Namazlar Hangileridir
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2014, 05:39
 2. Nafile Namazlar Kaç Kısımdır?
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Aralık.2012, 22:02
 3. Ayların Mukaddes Günlerinde Kılınan Nafile Namazlar
  Konu Sahibi wind Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 10.Ekim.2012, 01:24
 4. Nafile Namazlar Hakkında Hadisler
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 09.Ekim.2012, 01:00
 5. Nafile Namazlar Açıklamaları
  Konu Sahibi wind Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2012, 00:04

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •