Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İstihare Namazı

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart İstihare Namazı

  Doğru
  ♦ İstihâre Namazı:
  Yapılacak bir işin sonunun iyi mi kötü mü olduğunu, yahut o işi hemen yapmak mı, yoksa sonraya bırakmak mı daha iyi netice vereceğini anlamak için kılınan namaza istihâre namazı denir, iki rek’atlık bir namazdır.
  İstihâre yapmak istiyen kimse, yatacağı zaman bu iki rek’at namazı kılar, ilk rek’atında Kâfirûn sûresini, ikinci rek’atta da İhlâs sûresini okur. Nihayetinde de istihâre duasını yapar. Sonra da abdestli olarak kıbleye yönelerek yatar.
  Rü’yada beyaz veya yeşil görülmesi hayra, siyah veya kırmızı görülmesi de şerre delâlet eder.
  Bu şekilde istihâre namazının 7 gece yapılması ve neticede kalbe doğan hususun esas alınması emredilmiştir.
  İstihâre, hakkında hüküm verilemeyen, tereddütler içinde kalınan mes’elelerle ilgili yapılır. Bir şey’in öyle mi yoksa böyle mi yapılması daha hayırlı olduğu hakkında düşünülür, bir karara varılamaz, teredüdde kalınırsa o zaman istihareye başvurulur. Doğrusu kesin olan, hangi taraf hak, hangi taraf bâtıl olduğu bilinen, yahut istişâre edilip karara varılan mes’elelerde istihâre yapılmaz. Çünkü doğru şekil bulunmuş, isabetli hareket tarzı tesbit edilmiştir.

  Resûl-i Ekrem Efendimiz, Ashâb-ı Kirâmına istihareyi tavsiye buyururlardı. İstihare namazını kılmakta engeli olanlar, sadece duasıyla yetinirler.
  Bir hadîs-i şerîf’te şöyle buyurulmuştur:
  “İstihâre eden kimse hüsrâna uğramaz, istişare eden de pişmanlığa düşmez...”
  Resûlüllah Efendimizin yapmış olduğu istihâre duası şöyledir:

  “Allahümme innî estahîruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es’elüke min fazlike’l-azîmi. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru, ve ta’lemu ve lâ a’lemu, ve ente allâmü’l-ğuyûbi. Allahümme in künte ta’lemu enne hâze’l-emra hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri, fa’kdirhu lî ve yessirhü lî, sümme bârik lî fîhi. Ve in künte ta’lemü enne hâze’l-emra şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri, fa’srifhu annî ve’srifnî anhü va’kdir liye’l-hayra haysü kâne, sümme’rdınî bihî.”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Meâli:
  Yâ Rab! (Hakkımda hayırlısını) bildiğin için, Sen(in dergâh- ı inâyetin)den ben hayırlısını (bildirmeni) dilerim. Ve (hayırlı cihete) gücün yetiştiğinden Sen(in hazine-i lütfun)dan beni kud- retlendirmeni dilerim. Yâ Rab, hayırlı olan cihetin beyanını ve takdirini senin o büyük fazi (ve kerem)inden isterim. Allahım, senin (her şey’e) gücün yeter, halbuki benim yetmez. Sen (her şey’i) bilirsin de, halbuki ben bilmem. Muhakkak Sen şuûru- muzdan uzak olan herşey’i de pek yakından bilirsin.
  Ya Rab, bilirsen (ki bildiğinde hiç şüphe yoktur) şu yapmaya yöneldiğim iş, dînime, dünya ve âhiretime ilgisi cihetiyle benim için hayırlıdır, bunu bana mukadder kıl (beni bunda başarılı kıl) ve bunu bana kolaylaştır. Sonra işlemeğe kudret bahşettiğin ve bana kolay kıldığın bu işi bana mübarek kıl (hayır ve bereketini artır.) Yine bilirsen (ki bildiğinde şübhe yoktur) şu niyetlendiğim iş dînime, dünya ve âhiretime ilgisi itibariyle benim için şerdir, bu işi benden ve beni (ve gönlümü) de bu işten çevir. Ve hayır (zaman ve mekândan) her nerede ise, o hayrı bana takdir et ve kolay kıl. Sonra nefsimi o takdir ettiğin hayra razı kıl. (İbn-i Mace, ikame 187)

Benzer Konular

 1. İstihare Kolay Uygulama
  Konu Sahibi Sİhab Forum Lahuti Dilek Duaları
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 16.Ekim.2015, 12:29
 2. İstihare Havası
  Konu Sahibi wind Forum Havas Duaları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 30.Kasım.2014, 16:54
 3. İstihare
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Dilek Duaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Kasım.2013, 19:09
 4. İstihare Nedir
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Dini Bilgiler
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 01.Ocak.2013, 21:00
 5. İstihare Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır
  Konu Sahibi wind Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ağustos.2012, 23:53

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •