Doğru
Doğru
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İstiska (Yağmur) Namazı

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart İstiska (Yağmur) Namazı

  Doğru
  ♦ İstiska (Yağmur) Namazı:
  Yağmur yağmadığı zamanlarda Müslümanlar yağmur duasına çıkar, Allah’ın rahmet ve keremine iltica’ ederek yağmur yağdırması için dua ve niyazlarda bulunurlar. Buna dinî tabiriyle istiska denir, istiska’nın sözlük mânası, yağmur yağmasını istemek demektir.
  imam-ı A’zam’a göre, istiskadan murad, yalnız dua ve istiğfardır. Allah’ın yağmur yağdırmasını istemek için, cemaatle namaz kılınması ise, sünnet değil, belki câizdir. İnsanlar isterlerse tek başlarına da namaz kılabilirler.
  İmam-ı Muhammed ile Ebû Yûsuf’a göre ise, istiska için, müslümanların tıpkı Cuma namazı gibi toplu halde namaz kılmaları menduptur. Hatib minbere çıkmaksızın yerde bir değnek veya sopaya dayanarak bir de hutbe okur.
  Üç gün birbiri peşine yağmur duasına çıkılması güzel görülmüştür. Yine de yağmur gelmezse, duaya devam edilmelidir. Hadîs-i şerifte: “Allah duada ısrarla taleb edenleri sever” buyurulmuştur. Dua günü ve duadan önceki 3 gün, oruç tutmak da menduptur. Çünkü oruçlunun duası makbuldür. Bu üç gün içinde, dargınlar barışmalı, sadakalar verilmeli, haksız yere alınan şeyler varsa, sahiplerine iade edilmelidir.
  Yağmur duasına çıkılırken başlar öne eğilerek mütevâzı- âne bir halde, yayan olarak sahra gibi bir yere çıkılır. Önce tövbeler yapılır, umum mü’minler için mağfiret talebinde bulunulur, böylelikle İlâhî rahmetin celbine çalışılır.

  Müslümanlar yanlarına çocuklarını, ehlî hayvanlarını ve onların yavrularını da alırlar. Çocukları ve yaVruları bir müddet için analarından uzaklaştırırlar, bu hazin manzara içinde zayıflara, ihtiyarlara dualar ettirilerek kendileri de âmin derler.
  Özet olarak söyleyecek olursak, hüzünlü, mütevâzıâne, hu- şû’ içinde olarak Allah’tan rahmet ve yardım istenir. Daha sahraya çıkmadan yağmur yağmaya başlarsa, buna bir şükrâne olmak üzere, yine sahraya çıkılır.
  Yağmur yağarken: “Allahümme sayyiben nâfian”, yani, “Yâ Rabbi, bunu hakkımızda faydalı bir yağmur kıl” denir. Lüzumundan fazla yağınca da “Allahümme havâleynâ ve lâ aleynâ”, “Yâ Rabbi, bunu zarar vermeyecek yerlere yağdır, bizim üzerimize yağdırma" diye dua edilir.
  Dua eden dilerse ellerini yukarı kaldırarak dua eder, dilerse ellerinin sırtı yukarı gelecek şekilde avuç içlerini yere doğru çevirerek niyazda bulunur. Çünkü Resûl-i Ekrem’in, yağmur duasında bu şekilde dua ettiği rivayet edilmiştir. Şâfiî âlimleri bu şekilde duayı, sadece yağmur duasıyla sınırlamazlar. Umumî olarak, Allah’tan bir dilekte bulunulduğu zaman ellerin içi ile; belâ ve âfetlerden kurtulmak, musibet ve şerlerden Allah’a sığınmak istendiğinde de, eller tersine çevrilerek dua edilmesini câiz görürler.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Resûl-i Ekrem’den bize nakledilen yağmur duası şudur: .

  Allahümme eskınâ ğaysen muğîsen henîen merîen ğa- dekan mücellilen seyhan ammen tabekan dâimen.
  Allahümme ale’z-zırâbi ve menâbiti’ş-şeceri ve bütûni’l- evdiyeti.
  Allahümme innâ nestağfiruke inneke künte ğafiâren fe- ersili’s-semâe midrâren.
  Allahümme eskine’l-ğayse ve lâ tec’alnâ mine’l-kânitîn.
  Allahümme enbit lene’z-zer’a ve edirre lene’d-dar’a ve eskınâ min berekâti’s-semâi ve enbit lenâ min berekâti’l-arz.
  Allahümme’r-fa’ anne’l-cehde ve’l-cûa ve’l-urye ve’kşif annâ mine’l-belâi mâ lâ yekşifühü ğayrüke.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Meâli:
  Allahım, bize can kurtaran, içe sinen, bol, faideli, her tarafı kaplayan, her tarafa akıp giden, her tarafı sulayan umumî bir yağmur ver!
  Allahım! Dağlar üzerine, ağaç köklerine ve vâdi içlerine in*dir.
  İlâhî, senden mağfiret diliyoruz, şübhe yok ki sen çok ba*ğışlayansın, bize gökten bol yağmurlar yağdır...
  Allahım! Bizi yağmurla sula, bizi ümidlerini yitirmiş kimse*lerden eyleme.
  Ey yüce Yaradanımız, bizim için ekinleri bitir, memeleri süt*le doldur, bizi göğün bereketlerinden sula, bize yeryüzünün be*reketlerinden yetiştir.
  Ey Rabbimiz, bizden yoksulluğu, çıplaklığı, açlığı kaldır ve senden başkasının savamayacağı, üzerimizden kaldıramaya*cağı şu müthiş belâyı üzerimizden kaldır, başımızdan sav.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  ♦ Yağmur Duası ve Namazı Niçin Yapılır?
  Yağmur duasında ve namazında, biz gafil insanlar için bü*yük bir uyarı ve ibret dersi vardır. Her vakit nihayetsiz rahmet ve nimetlerine erişmekte olduğumuz Rahîm ve Kerîm Rabbimi- zi, hiçbir zaman unutmamak ve her vesile ile O’na muhtaç ol*duğumuzu anlayarak şükür içinde dergâhına yönelmek, dua ve niyazlarda bulunmak, bizim için büyük bir kulluk borcudur.
  Vakit vakit bulutlardan topraklarımıza yağan o faydalı yağ*murlar kesilse, bunun neticesi ırmaklar, dereler, çaylar kurusa, acaba bu suları bize kim sağlayabilecektir? Kaynaklarından daima fışkırıp duran, hayatımıza hizmet eden o tatlı ve berrak suları Hak Teâlâ kesip kurutsa, acaba bunları bize kim geri ve*rebilecektir?

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  insanoğlu bu gerçekleri her zaman düşünüp Allah’a sonsuz şükür ve övgüde bulunması gerekirken, çoğu kere gaflete düş*mekte; ni’metlere karşı şükürsüzlüğe hatta nankörlüğe saplan*maktadır.
  işte yağmursuzluk, kuraklık gibi musibet hallerini, Cenâb-ı Hak zaman zaman insanlara, bu gaflet ve şükürsüzlüklerine bir uyarı olarak vermektedir. Böylece onlara aczlerini hissettirip dua ve niyâz ile dergâhına koşturmak, kendi elinde hiçbir şey olmadığının bilinci içinde, mütevazi bir halde huzurunda el aç*tırmak istemektedir.

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Eğer dua ve ibadet çok edildiği halde musibet kalkmaz, yağmurlar yağmazsa, yapılan dua ve ibâdetlerin kabûl olmadı*ğı söylenmemelidir. Aksine “henüz duanın vakti geçmedi, ibâ*detin zamanı bitmedi”, diye düşünülmeli; ibâdet ve duaya de*vam edilmelidir.

Benzer Konular

 1. Yağmur Yağması İçin Tılsım
  Konu Sahibi üstünkural Forum Lahuti Tılsımlar
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 04.Mayıs.2017, 19:49
 2. Yağmur Suyuna Okumak Hadisleri
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 11.Kasım.2015, 00:15
 3. Yağmur Yağarken Okunacak Dua
  Konu Sahibi Fırtına Forum Lahuti Faydalı Dualar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Aralık.2012, 19:38
 4. Türkçe Yağmur Duası
  Konu Sahibi wind Forum Türkçe Tüm Güzel Dualar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Eylül.2012, 02:02
 5. İstiska (Yağmur Duası) Namazı
  Konu Sahibi wind Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2012, 00:02

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •