Doğru
Doğru
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Teravih Namazı Fazileti

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Teravih Namazı Fazileti

  Doğru
  Ramazan ayma mahsus ve nafile olarak kılman namazdır. Kadın olsun erkek olsun, her ikisi için sünnettir. Yatsı namazından sonra, vitir namazından önce kılınır. Bunun kılıniş zamanı gecenin son anma kadar devam eder.
  Teravih namazı, Ramazan ayma mahsus yirmi rekâttan ibaret bir müekked sünnettir. Bu namaza Peygamber efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ile dört halife (Hulefa-i Râşidîn) devam etmişlerdir. Bu namazın cemaatle kılınması da, bir kifaye sünnettir. Bunun için bütün mahalle insanları, teravih namazını cemaatle kılmayıp evlerinde yalnız başlarına kılacak olsalar, sünneti terk edip hata işlemiş olurlar. Teravih namazının her dört rekât sonunda bir miktar oturup istirahat edildiği için bu dört rekâta bir “Terviha” denilmiştir. Bir teravih namazında beş “Terviha” vardır. Bu söz, Tervîh kelimesinden bir mastardır. Tervih ise, nefsi rahatlandırmak anlamındadır. Çoğulu “Teravih” dir.
  Mescitlerde teravih namazı cemaatle kılındığı halde, bir özrü olmaksızın cemaati terk edip bu namazı evinde kılan kimse, günah işlemiş olmazsa da fazileti terk etmiş olur. Bu kimse evinde cemaatle kılsa, cemaat sevabını alırsa da, mescitteki cemaatin faziletine eremez. Çünkü mescitlerin fazileti fazladır.
  Teravih namazını kılacak kimsenin, teravih namazına veya vaktin sünnetine veya gece ibadetine niyet etmesi ihtiyat bakımından daha uygundur. Kayıtsız olarak “namaza” veya “nafile namazına” niyet edilmesi de birçok fıkıh âlimlerine göre caizdir.
  Teravih namazını, her iki rekâtta bir selam vererek on selam ile bitirmek daha faziletlidir. Dört rekâtta bir selam da verilebilir. Sekizde, onda veya yirmi rekâtta bir selam vererek bitirmek de caizdir. Fakat böyle kılmak mekruh sayılmaktadır.
  Teravih namazı, iki rekâtta bir selam verilince, tam akşam namazının iki rekât sünneti gibi kılınır. Dört rekâtta bir selam verilince, tam yatsı namazının dört rekât sünneti gibi kılınır. Cemaatle kılındığı zaman, cemaat hem teravihe, hem de imama uymaya niyet eder. İmam da kıraati aşikâre yapar.
  Teravih namazının fazileti hakkında buyruldu ki:
  Hazreti Aişe (Radıyallahü Anha) anlatıyor: “Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Ramazan’ın ilk gecesi evden çıktı, mescide gitti ve namaz kıldı. İnsanlar da Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e tâbi olarak namaz kıldılar. Sabah olduğunda herkes bu namazdan bahsediyordu. İkinci gece bu namaza katılanlar çoğaldı. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) namaz kıldı, insanlar da O’na tâbi oldu. Üçüncü gece olduğunda sayı çok daha fazlalaşmış ve hatta mescide sığmaz olmuştu. Bunun üzerine mescide gitmedi. Sabah namazı olduğunda mescide gitti. Sabah namazını kıldırdıktan sonra insanlara döndü ve şöyle buyurdu: “Bu gece hakkındaki durumunuz Benim için gizli bir şey değildir, fakat onun size farz olmasından korktum, zira siz buna güç yetiremezsiniz. ”

  Hazreti Aişe (Radıyallahü Anha) anlatıyor: “Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) teravih namazını farz olarak yapılmasını emretmemekle birlikte Ashabını Ramazan geceleri bu namazı kılmaya teşvik ederdi. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) vefat ettikten sonra Hazreti Ebu- bekir (Radıyallahü Anlı) döneminde de durum böyle devam etti. Halileliği döneminde Hazreti Ömer herkesi topladı ve Übey bin Ka’b’m imamlığında cemaatle bu namazı kıldırdı.”
  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki:
  “Kim inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek geceleri namaz kılarak Ramazan’ı ibadetle geçirirse, geçmiş günahları (kul hakları hariç) bağışlanır.”
  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki:
  “Kim imanlı bir gönül ile sevabını bekleyerek orucu tutar, teravihi kılarsa, anasından doğduğu gün gibi günahlardan temiz olur.”
  • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki:
  “Gerçekten Allalıü Teala size Ramazan orucunu farz kıldı. Ben de size teravih namazını kılıp ibadet etmeyi Sünnet kıldım. Her kim inanarak ve sevabını Allah ’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutar ve Teravih namazını kılarsa, ilk doğduğu gündeki gibi küçük günahlardan temizlenmiş olur."

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Hazreti Ali (Radıyallahü Anh) şöyle demiştir: “Hazreti Ömer bu teravih namazını benden işittiği bir hadisi şerif üzerine bu şekilde kıldırmaya başladı. Oradakiler, “O hadis nedir ey Ali!” dediler.
  Hazreti Ali anlattı: Resulullah (SallaUahü Aleyhi ve Sellem)- den işittim; şöyle buyurdu: “Allahü Teala’nın Arş’ın etrafında Hazîretül-Kuds denilen bir yer vardır. Orası nurdandır. Orada, sayılarını ancak Allah ’ın bildiği kadar melek bulunur. Bu melekler hiçbir an bile bıkmadan usanmadan Rablerine ibadet ederler. Ramazan geceleri geldiği zaman Rablerinden izin isteyerek yeryüzüne inerler; insanlarla beraber namaz kılarlar. Onlar ramazan boyunca her gece yeryüzüne inerler. Kim onlara dokunur veya onlar kime dokunur, ebediyen mutlu olur; bedbaht ve âsi olmazlar Hazreti Ömer (Radıyallahü Anh) bu hadisi dinledikten sonra, “Biz bunu yapmaya en layık olanlarız” dedi ve insanları topladı. Übey bin Ka’b (Radıyallahü Anh)ın imamlığında onlara teravih namazını kıldırdı.”
  Hazreti Ali (Radıyallahü Anh) hakkında rivayet edilir: Ramazan ayının ilk gecesi dışan çıkmıştı. Gezerken mescitlerden gelen Kur’ân seslerini işitti. Mescitlerin pencerelerinden kandillerin yandığı görünüyordu. Bunun üzerine şöyle dedi: “Mescitlerimizi Kur’ân’la nurlandırdığı gibi Allah da Ömer’in kabrini nurlandırsm.”
  Hazreti Osman {Radıyallahü Anh) da aynı sözlerle Hazreti Ömer’e duada bulunmuştur.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  - Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki: “Ramazan ayının ilk gecesi olunca, gök kapıları açılır. Ramazanın son gecesine kadar hiçbir kapısı kapanmaz- Onun herhangi bir gecesinde (teravih) namaz kılan mümin bir kula mutlaka Allahü Teala, her secdesine karşılık 1500 sevap yazar ve ona cennette kırmızı yakuttan bir köşk bina eder ki, onun 60.000 kapısı vardır. O köşklerden biri de kırmızı yakutla donanmış altındandır.
  Kul, Ramazanı Şerifin ilk günü oruç tuttuğunda, o günden önceki senenin Ramazan ayının o gününe kadar geçmiş günahları affedilir. Ve her gün, sabah namazından o gün batıncaya kadar 70.000 melek onun için istiğfar ederler. Ve Ramazanı Şerif ayında gece ve gündüz yapmış olduğu her secdeye karşılık, kendisi için (cennette) öyle bir ağaç ihsan edilir ki, süvari onun gölgesinde 500 sene gider. ”

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ♦ Kudaalılardan bir adam Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e gelerek şöyle dedi:
  - “Ben Allah’tan başka hiçbir ilah olmadığına, senin Allah’ın Resûlü olduğuna şahadet ediyorum. Beş vakit namazı kılar, Ramazan orucunu tutup (teravih) namazını kılar, zekâtı veririm.” Bunun üzerine Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Bu hal üzere ölen bir kimse, sıddîklardan ve şehitlerdendir.”

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + İmam Gazâlî teravih namazın fazileti hakkında şöyle buyurmuştur: “Hazreti Ali (Radıyallahü Anh)den rivayet edilmiştir ki: “Her kim Ramazan-ı Şerifin:
  1. gecesi teravih namazını kılarsa, annesinin kendisini doğurduğu gün gibi günahlarından çıkar.
  2. gecesi kılarsa, eğer mümin iseler, Allahü Teala anasının ve babasının bütün günahlarını bağışlar.
  3. gece kılarsa, Arş’ın altındaki melekler o kimseye müjde vererek derler ki: “Ey falan kişi! Sana müjde olsun ki, Allahü Teala senin amelini kabul edip umduğun devletlere nail eyledi.
  4. gece kılarsa, Tevrat, İncil, Zebur ve Kur’ân’ı okumuş gibi Allahü Teala o kula sevap ihsan eder.

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  5. gece kılarsa, Mevla Teala ona, Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Aksa’da namaz kılmış olanların sevabını verir.
  6. gece kılarsa, Allahü Teala ona, Beyt-i Mâmur’u tavaf eden meleklerin sevabını verir. Her taş ve tuğla kendisi için istiğfar eder.
  7. gece kılarsa, Musa (Aleyhisselâm)a kavuşup, firavun ve haman’a karşı O’na yardım etmiş gibi olur.
  8. gece kılarsa, Bedir savaşma katılmış gibidir. Ayrıca Allahü Teala ona İbrahim (Aleyhisselâm)a verdiği mükâfatı verir.
  9. gece kılarsa, tövbe eden Davud (Aleyhisselâm)in ibadeti ve Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)m taati kadar Allahü Teala’ya ibadet etmiş gibidir.

 7. #7

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  10. gece kılarsa, Allahü Teala kendisine dünya ve ahiret selameti verir ve iki cihanın hayırlarını bahşeder. Ayrıca 70 bin ve daha fazla kişi hakkında şefaatçi olur.
  11. gece kılarsa, dünyadan suya kanmış olarak çıkar ve sıratı şimşek gibi geçer.
  12. gece kılarsa, Allahü Teala kendisine 70 kabul edilmiş hac ve umre sevabı yazar ve mahşer meydanına dolunay gecesindeki ay gibi nurlu gelir.
  13. gece kılarsa, Beytullah’ı imar etmiş kimseler ve orada bulunmuş Peygamberler, sıddıklar, şehitler ve salihler gibi sevaplara ulaşır ve kıyamet günü bütün kötülüklerden emin olarak mahşere gelir.
  14. gece kılarsa, Kadir gecesine ulaşıp, Hacerül-Esved ile Makam-ı İbrahim arasında namaz kılmış gibi olur ve melekler onun teravih kılmış olduğuna dair şahit olarak mahşere gelir. Bundan dolayı kıyamet gününde Allahü Teala kendisini (zor bir) hesaba tabi tutmaz.

 8. #8

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  15. gece kılarsa, Allahü Teala o kimsenin hacetini ve duasını kabul eder, anlatanların tarif edemeyeceği kadar kendisine mükafat verir. Ayrıca melekler, özellikle Arş’ı ve Kürsî’yi taşıyan melekler kendisine feyiz yağdırırlar.
  16. gece kılarsa, dünyadan ahirete giderken, kıyamet gününde, kabirden kalkarken “Lâ ilahe illallah” diyerek kalkar. Böylece Allahü Teala kendisine cehennemden kurtuluş beraatı ve cennete giriş beraatı yazar.
  17. gece kılarsa, dünyadan çıkmadan Cennet-i A’lâ’daki makamını görür, kendisine Peygamberlerin sevabının bir misli bağışlanır.

 9. #9

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  18. gece kılarsa, şehitlere ve gazilere verilen ecir gibi ecir verilir ve kendisine: “Ey Allah’ın kulu! Muhakkak ki Allahü Teala senden de anne ve babandan da razı olmuştur” diye nida eder.
  19. gece kılarsa, Allahü Teala, kendisine dünya ve Ahiret sıkıntılarına karşı kâfi gelir ve Firdevs cennetinde derecelerini yükseltir.
  20. gece kılarsa, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)i görmeden, kendisini cennetle müjdelemeden ve melekler onu ziyaret etmeden dünyadan çıkmaz.
  21. gece kılarsa, Allahü Teala, kendisine cennette nurdan bir köşk bina eder ve ona göktekilerle yerdekiler sayısınca sevap yazar.
  22. gece kılarsa, Allahü Teala ona ümmet-i Muhammed’in yetimleri ve dullarını doyuran herkes kadar sevap alır.

 10. #10

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  23. gece kılarsa, Ümmet-i Muhammed’in esirlerini satın alıp azat etmiş gibi sevap alır ve Allahü Teala kendisine cennette bir şehir bina eder.
  24. gece kılarsa, Allahü Teala onun amelini sağ elinden verir, kendisinin 24 tane kabul edeceği dua hakkı verir.
  25. gece kılarsa, ölüm meleği ona en güzel surette gelir, onu cennet nimetleriyle müjdeler. Allahü Teala ondan kabir azabını kaldırır.
  26. gece kılarsa, Allahü Teala’nın emri ile melekler o kimseyi şeytanın şerrinden korurlar.
  27. gece kılarsa, Allahü Teala, cennet meleği Rıdvan ’a cennet kapılarını onun için açmasını emreder.

Benzer Konular

 1. Teravih Namazı Nasıl Kılınır
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2014, 05:37
 2. Teravih Namazı Kaç Rekattır
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2014, 05:34
 3. Teravih Namazının Hükmü
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2014, 05:33
 4. Teravih Namazı
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Temmuz.2014, 05:18
 5. Teravih Namazı Nedir Nasıl Kılınır
  Konu Sahibi wind Forum 5 Vakit Namaz
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ağustos.2012, 20:38

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •