Arkadaşlar öncellikle şunu belirtmek isterimki ebced hesabı, esmaları zikretmek için bulunmamıştır ve o şekilde zikretmek gerek diyede bir kanun konulmamıştır.


Esmayı zikredecek sevgili dostumuz da başlıyor saymaya, sonra Esmanın manasına yoğunlaşacağına sayılara aklı takılıyor.
Acaba kaçtayım, bitti mi, geçtim mi diye sorularla uğraşıyor, oldu ya 2 tane geçiyor belki , eyvah diyor hiç bir işe yaramadı...
İşte tehlike burada başlıyor; bakın dinimizde sevgili peygamberimizin (s.a.v) söylediği ne güzel bir söz var;


''Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız''

Bizim için Esmaların manaları önemli sevgi dostlar, onları tefekkürle anmak, onların var oluşun içindeki etkisini hissetmek önemli, onları saymak, matemetiksel kılıflarda seyretmek, denklemler oluşturmak değil.
Şimdi siz anlamını hissetmeden, her anışınızda onunla bir olmaya çalışmadan, isterseniz oturup sabahlara kadar Esma sayın, onları yaşayarak bu çalışmayı yapanların 99 derin sözcüğü sizin binlerce kelimenizden evla olacaktır.

Bunu sayıları baş tacı edenlere söyleyiniz.

Esmalar belli adetlerde kullanılan matematiksel değerler değildir, onlar her an her yerde aktif mükemmel enerji noktaları ve mana bütünleridir.


Elbette ki bizim dini inanışımıza göre bazı rakamlar ve zamanlar özeldir, onlara sıkça işaret edilir fakat bunlar da onların ebced hesabından değil başka özelliklerinden meydana gelir.