Ya Halık Esması Ve Sırları


Arapca Yazılışı الخالق


Her şeyi yoktan var eden, yaratan, oluşturan manasındadır. Yaratım enerjisinin merkezidir. Oluşturmak istediğiniz konuya niyetle çalışabilirsiniz. Örneğin eşiniz yada partnerinizle aranızda yeniden sevgi oluşsun isterseniz bu isimle birlikte Vedud esmasını okumalısınız, şifa oluşsun isterseniz Şafii esmasıyla okumalısınız. Özellikle evlat sahibi olamayan aileler bu esmaya kanal olurlarsa olumlayıcı birçok etkiyi yaratmış olurlar.

Allah'ın bu adı şu Kur'an âyetlerinde geçmektedir:


(6:102) İşte Rabbiniz Allah bu! O'ndan başka ilâh yoktur; O, her şeyin yaratanıdır. O'na kulluk edin, O her şeye vekildir.

(13:16) De ki: "Göklerin ve yerin Rabbi kimdir?" De ki: "Allah'dır". De ki: "Allah'dan başkalarını, o kendi kendilerine ne bir fayda, ne de bir zarar verebilenleri dostlar mı ediniyorsunuz?" De ki: "Hiç körle gören bir olur mu? Hiç karanlıklarla aydınlık bir olur mu?" Yoksa Allah'a, O'nun gibi yaratan birtakım ortaklar buldular da, bu yaratış kendilerince birbirine benzer mi göründü? De ki: "Allah, her şeyi yaratandır. O, birdir. Her şeye üstün ve kahredicidir."

(39:62) Allah, her şeyin yaratıcısıdır. Her şey üzerine vekil de O'dur.

(40:62) İşte Rabbiniz, her şeyin yaratıcısı olan o Allah'tır. O'ndan başka ilâh yoktur. O halde (haktan) nasıl çevrilirsiniz?

(59:24) O, yaratan, var ede

Ya Hayy esması ve sırları.