Öncelikle amaç belirleyelim. Temel amacımız şu;

Geçmişten bu yana getirmiş olduğumuz olumsuz duygu içerikli düşünce kalıplarımızın yerine olumlu duygu içeren düşünce kalıpları oluşturmak. Böylelikle yeni bir biz oluştururken arzu ettiğimiz hayatı inşa etmek ve yaşamak kolaylaşacaktır.
Bu amaca ulaşmak için önce kendimizi yapılandırmalıyız. Daha sonra yaşamlarımıza geçecegiz. Değişim içten dışa doğru yayılır; aynı bir ampulün içten yanarak ışıklarını dışarı doğru yayması gibi.

Uygulama 1

Sistemin harekete geçebilmesi için mutlaka bir niyetin ortaya konması gerekir. Önce niyet belirlenmeli, ardından bu niyeti gerçekleştirmek için karar verilmelidir. Bu şekilde sistem ve tüm evrensel enerjiler sizin istediğiniz doğrultusunda harekete geçmeye hazır hale gelir.

Şimdi aşağıda ki anlaşmayı kendi kendinizle yazarak yapmanızı rica ediyorum.

‘’ Evrensel hak ve anlayışım yasalarına uyarak, zihinsel enerjimi koruyup, yükselterek ve sadece kendi içsel gücüme güvenerek, kendimi ve yaşamımı yeniden yapılandırmaya niyet ediyorum ve şu anda bunu gerçekleştirmeye kara veriyorum.

Uygulama 2

Şimdi elinize bir kağıt ve kalem alın ve bir aynanın karşısına geçin. Kendinizde fiziksel , düşünsel, davranışsal alanlarda sevmediğiniz yönlerini bir kağıda yazın. Elinizde fırsat var, kendinizi yeniden yapılandırcaksınız. Soru şu: ‘’ Nasıl bir siz olursanız tam anlamıyla mutlu olursunuz ? ‘’ Fiziksel anlamda gözlerinizin rengini değiştiremezsiniz ama kilonuzu değiştire bilirsiniz.

Önce neleri değiştirmek istediğinizi yazın. Yazdınız mı ? şimdi bu olumsuzlukları olmasını istediğiniz bir şekilde yazın. Bunları yazarken olumsuz düşünce kalıplarıyla karşılaşırsanız bir kenara not edin. Nasıl olur demeyin. Size sorulan soru nasıl olacağı değil. Size sorulan soru çok basit ‘’ nasıl biri olmak istiyorsunuz? ‘’
Uygulama 3

Şimdi sıra geldi olumsuz inançları tespit etmeye. Zihniniz bilgisayarın hard diskinde yazılı bir program, yaşamınız ise bu programın yansıdığı ekrandır. Şimdi sakince oturun ve şöyle bir mönitörünüzden izleyin yaşamınızı. Hangi konularda takılmışsanız, hangi konular tekerrür etmiş yaşamınızda, istediğiniz neler olmuş, neler olmamış. Olmayan konular üzerinde düşünün , neden olmamış, siz neye inanmamışsızınz da olmamış. Sorun kendinize . cevap sizde. Sizin zihninizden başka bir yerde değil. Sorun,sorun, sordukça yanıtlar gelmeye başlayacak. Alın bir kağıt ve kalem ve serbest çağrışımla yazmaya başlayın. Neye inanmışsınız da istekleriniz olmamış. Başlayın düşüncelerini takip etmeye, bilgiler size gelecektir.

Şimdi yakaladığınız olumsuz inançlarını olumlamasını yaparak yazdıklarınıza ekleyin.

· Yazdığınız olumlamaları kontrol edin. İçeresinde olumsuz enerji içerecek ifadelerin bulunmamasına özen gösterin. Kelimelerin her biri yazılım kodudur ve doğru kodları girdiginizden emin olun. Olumlamalrın içeresinde, zor, borç zayıflamak, korkmak, sıkıntı yok vs. Kelimelerini çıkarın.
alıntı