Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Fitre (Fıtır) Sadakası

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Fitre (Fıtır) Sadakası

  Doğru
  Fitre sadakası, Ramazan ayının sonuna yetişen ve temel ihtiyaçlarından başka en az nisap miktarı bir mala sahip bulunan her Müslüman için verilmesi vacip olan biç sadakadır. Buna yalnız “Fitre”de denir. Bu sadaka, sevap için verilen yaratılış ikramı demektir.
  Fitre sadakasının vacip olması, zekâtın farz kılınmasından öncedir. Orucun farz kılındığı yıla rastlar. Bu bir yardımlaşmadır, orucun kabulüne ve can çekişme ile kabir azabından kurtuluşa bir yoldur. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram gününün sevincine katılmalarına bir yardımdır. Bu yönü ile fitre sadakası, insanlık için bir hayır ve bir görevdir.
  Fıtır Sadakası İle İlgili Hükümler:
  (1) Fitre sadakasının miktarı il müftülüğünce belirlenen miktardır.
  (2) Fitre sadakası, yükümlünün bulunduğu yerdeki fakirlere verilmelidir. Başka yerlere gönderilmesi mekruhtur.
  (3) Fitre sadakası, Ramazan Bayramının birinci günü fecrin doğuşundan önce verilmelidir. Şayet böyle yapılırsa, fakirler bayramlık ihtiyaçlarım gidermiş olurlar.
  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim Ramazan ’ı oruçlu geçirir, gusül alarak namazgaha erkenden gider ve onu fitre ile sona erdirirse, (bayram namazından) bağışlanmış olarak döner."

  ♦ Abdullah ibni Ömer (Radıyallahü Anhiima) diyor ki: “Şüphesiz Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) fıtır sadakasının insanlar henüz (bayram) namazından çıkmadan önce ödenmesini emretti.”
  + Abdullah ibni Abbas (Radıyallahü Anhüma) diyor ki: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) fıtır sadakasını oruç tutan kimsenin boş ve anlamsız söz ve davranışlardan arındırmak, hayâ dışı şeylerden temizlemek ve yoksullar için de bir yiyecek sebebi olarak tayin etmiştir. Artık kim bayram namazından önce verirse, o makbul bir sadaka olur; kim de bayram namazından sonra verirse, o sadece sadakalardan bir sadaka olur.”
  + Rivayet edildi ki: Hazreti Osman (Radıyallahü Anh) bayram namazından önce fıtır sadakasını vermeyi unutmuştu. Bunun için kefaret olarak bir köle azat etti. Sonra Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e gelerek:
  - “Ey Allah’ın Resulü! Bayram namazından önce fıtır sadakasını vermeyi unuttum; buna kefaret olarak bir köle azat ettim, ne buyuruyorsunuz?” diye sordu. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz buyurdu ki:
  - “Ey Osman! Yiiz köle azat etsen bile, bayram namazından önce verilen fıtır sadakasının sevabına ulaşamazsın.”
  (4) Fitre sadakası, İmam Ebû Yusuf ile İmam Şafiî’ye göre, fakir olan zimmîlere de verilemez. Fetva da bu şekildedir. Çünkü bunun verilmesindeki maksat, bayram gününde fakir Müslümanların ihtiyaçlarını gidererek onların da bayrama sevinçle katılmalarını sağlamaktır.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  (5) Birkaç fitre, gerek aynen ve gerek kıymet olarak sahiplerinin izni ile karıştırılmış bir halde fakirlere verilebilir. Her fitreyi diğerinden ayırmaya gerek yoktur. Bununla beraber fitrelerin ayrı ayrı verilmesi ihtiyata daha uygundur.
  (6) Bir kimse fitresini bir fakire verebileceği gibi,; birkaç fakire de dağıtabilir. Birçok kimseler de, fitrelerini birkaç fakire verebilecekleri gibi, bir fakire de verebilirler. Fakat bir görüşe göre, bir fitre birkaç kimseye verilemez.
  (7) Fitre sadakasını, aralarında zevciyet veya doğum bakımından ilgi bulunanların birbirlerine vermesi sahih değildir. Bir kimse fitresini, fakir olan karısına, babasına ve oğluna veremez.

Benzer Konular

 1. Fitre Nasıl Ödenir
  Konu Sahibi kısmet Forum Fitre-Sadaka
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2014, 02:29
 2. Sadaka-i Fıtır Nedir
  Konu Sahibi kısmet Forum Fitre-Sadaka
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2014, 02:26
 3. Sadaka-i Fıtır Hükmü
  Konu Sahibi kısmet Forum Fitre-Sadaka
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Temmuz.2014, 20:44
 4. Fıtır Sadakasının Hikmeti
  Konu Sahibi kısmet Forum Fitre-Sadaka
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 12.Temmuz.2014, 20:26
 5. Sadaka-i Fıtır (Fitre Sadakası)
  Konu Sahibi wind Forum Zekat Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Ağustos.2012, 01:54

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •