Doğru
Doğru
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tavaf Nasıl Yapılır

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Tavaf Nasıl Yapılır

  Doğru
  ♦ Tavaf Nasıl Yapılır?
  Önce farz, vâcib, nafile tavaflardan hangisi yapılacaksa ona niyet edilir. Her tavafın yapılışı aynıdır. Fark, sadece farz, vâcib ve sünnet oluşundadır. Bu bakımdan niyette, yııpllrtt .t! tavafın çeşidi belirtilir.
  Tavafa niyetten sonra, doğruca Hacer-i Esved’in buluıulııuu yere gidilir. Mümkün olduğu takdirde başkasına eziyet vurnuil sizin eller Hacer-i Esved üzerine konur ve taş öpülür. Yaklavıp öpmek mümkün olmadığı takdirde, yalnız el sürülür, bu dn mümkün olmazsa Hacer-i Esved’e karşı durulup ellerin içi t.fı doğru gelmek üzere eller kaldırılır ve tekbir, hamd ve sal.ıv;ıt getirilir. Daha sonra el içleri öpülerek yüzlere sürülür. Bu fille istilâm denir. Sevab bakımından istilâm ile Hacer-i Esved'I öpmek arasında bir fark yoktur, istilâmda şu duâ okunur:
  Bismillâhi allâhü ekber, Allahümme îmanen bike ve tas- dîkan bi-kitâbike ve vefâen bi-ahdike ve’t-tibâan li-sünneti nebiyyike sallâllahü aleyhi ve sellem.
  “Allah’ın adıyla... Allah en büyüktür. Allahım! Sana iman ederek kitabını tasdîk, ahdine vefâ ve Peygamberinin sünneti*ne uyarak...”
  Bundan sonra Kâbe sol tarafa alınarak etrafında dönülme ye başlanır. Hacer-i Esved’den başlanıp yine Hacer-i Esved’e gelinen her dönüşe bir şavt denir. Bir tavaf, 7 şavttan ibarettir. Tavafın ilk üç şavtında erkekler sağ omuzlarını açarak ve pehlivanlar gibi omuzlarını silker bir vaziyette canlı ve çalımlı bir yürüyüşle yürürler. Omuz açmaya ıztıba, canlı çalımlı yürümeye de remel denir. Iztıba ve remel yapılması sünnettir ve sadece ziyaret ve kudüm tavaflarında yapılır. Diğer tavaflarda yapıl mazlar.
  Tavaf, Hatîm’in arkasından yapılır. Aslen Kâbe’den olup sonra dışarıda bırakılan ve yarım ay şeklinde çevrelenen yere Hatîm denir. Bu kısım Kâbe’den sayıldığı için, tavaf bunun dı şından yapılmaktadır.
  Kâbe’nin kapısında ve köşelerinin herbirinde dualar okunuı, salât ve selâm, tekbir ve tehliller getirilir.
  Kâbe’nin 4 köşesi vardır ki bunlara rükün denir. Hacer-i Esved’in bulunduğu rükünden sonra sağdan sola doğru sırası ile Rükn-i Irakî, Rükn-i Şâmî ve Rükn-i Yemanî gelir. Rükn i Ye mânî’nin istilâm edilmesinde bir beis yoktur. Diğer iki rükün is tilâm edilmezler.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Hacer-i Esved’e her uğrandıkça mümkünse öpülür veya el sürülür. Mümkün değilse istilâm yapılır. Sonra tekrar tavafa de*vam edilir. Kâbe etrafında 7 dönüş (7 şavt) tamamlanınca, Ha*cer-i Esved istilâm edilerek tavaf tamam edilmiş olur. Bundan sonra yer bulunduğu takdirde Makam-ı İbrahim’de, yer buluna*mazsa Mescid-i Haram’ın uygun bir yerinde iki rek’at tavaf namazı kılınır. Bu namaz vâcibdir. Birinci rek’atta Kâfirûn, ikin*ci rek’atta ise ihlâs sûreleri okunur.. Bu namaz da, kerahet va*kitleri dışında kılınır. Bu bakımdan ikindiden sonra tavaf eden kimse akşam namazını bekler. Akşamın farzından sonra tavaf namazınım kılar, sonra akşamın sünnetini kılar.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Resûlüllah Efendimiz bir hadîs-i şeriflerinde tavaf namazı kılan kimselerin bir köle âzad etmiş kadar ecir ve sevab alacak*larını belirtmiştir.
  Tavaf namazını bitirdikten sonra, Kâbe’ye yönelerek ayak*ta ihlâs ve samimiyetle dualar edilir.
  Sonra Zemzem kuyusuna gidilip şu dua okunarak su içilir:

  “Allâhümme innî es’elüke rızkan vâsian ve ilmen nâfiân ve şifâen min külli dâin...”
  “Allahım, senden geniş rızık, faydalı ilim ve her türlü hasta*lıklardan da şifa dilerim...”

Benzer Konular

 1. Cin Tedavisi Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi wind Forum Korunma Duaları Çeşitleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Kasım.2014, 01:35
 2. Mesh Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi kısmet Forum Lahuti Abdest Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2014, 04:18
 3. Sa’y Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi kısmet Forum Hacc
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2014, 03:25
 4. Saç Bakımı Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi Elif Forum Güzellik-Cilt Bakımı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Mart.2013, 20:02
 5. İstihare Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Dilek Duaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ekim.2012, 19:01

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •