Doğru
Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kansızlık

 1. #1
  Elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Ağustos.2012
  Mesajlar
  1,167
  Konular
  433
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart Kansızlık

  Doğru
  lahutiiciler için yine çok önemli ve değerli bir konu vereceğim,kansızlık nedir,sebepleri nedir,tedavisi çözümü nasıldır öğrenmek isteyenler için..
  Kansızlık, bizim gibi gelişmekte olan ülke insanlarının bir türlü kurtulamadığı müzmin bir derttir. O derece yaygın görülmektedir ki; rahatlıkla, bulaşıcı olmamakla birlikte 'salgın gibi yayılan bir hastalık' denilebilir.

  Kan, hepinizin iyi bildiği gibi; içinde farklı tipte hücreleri barındıran bir sıvıdır. Bu hücrelerden en önemlisi ve en fazla bulunanı, alyuvar da denilen kırmızı kan hücreleridir. Alyuvarların görevi, soluduğumuz oksijeni taşıyarak, vücudun her yerine dağıtmaktır. Oksijen taşıyan bu hücrelerin sayıca az olmasına veya oksijen taşıma yeteneğinin bozuk olmasına kansızlık ya da anemi denilir. Kansızlık genellikle kendi başına bir hastalıktan çok, bir başka hastalığın seyri sırasında ortaya çıkan belirtidir ve kronik ile akut olarak ikiye ayrılabilir. Kronik kansızlık, uzun bir süre içinde yavaş yavaş gelişirken; akut kansızlığın ortaya çıkışı çabuktur. Kansızlığın kronik ya da akut oluşu, tanının konulmasında yol göstericidir. Alyuvarların ömrü yüz gün civarındadır; bu da vücuda hiç durmadan yeni kan hücreleri yapma, eskileri yenileme zorunluluğunu getirir. Yetişkinlerde yeni kan, özellikle kemik iliğinde yapılırken, buradaki üretim düşüşleri kansızlığın sebepleri arasındadır. Bunun yanında artmış kan kayıpları da önemlidir. Ülkemizde kansızlık toplumun yaklaşık yüzde 15-20'sinde
  görülürken, kadınlarda erkeklere göre daha sıktır. Yaşlandıkça ortaya çıkan
  kansızlıkların başka hastalıklarla bağlantılı olma ihtimali daha yüksektir. Başlıca kansızlık sebeplerini sıralayacak olursak;

  Kan kayıpları, önemli sebepler arasında yer alır. Yoğun geçen adet kanamaları, mide ülserlerinden olan kanamalar, basur kanamaları; sürekli olabilen ve kronik kansızlığa neden oluşturan hastalıklardır.

  devamınıda okuyalım..

 2. #2
  Elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Ağustos.2012
  Mesajlar
  1,167
  Konular
  433
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Demir eksikliği, gerek az alıma, gerekse aşırı yıkıma bağlı görülebilir. Kemik iliği, alyuvarlarda oksijen taşıyan hemoglobini, demir olmaksızın yapamaz.

  Kronik hastalıklar, hem vücudun depolarını tüketerek, hem de yaydıkları
  toksinlerle yeni kan yapımını bozarlar. Verem, sıtma gibi mikrobik hastalıklar, kanser gibi tüketici hastalıklar başlıcalarıdır.

 3. #3
  Elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Ağustos.2012
  Mesajlar
  1,167
  Konular
  433
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Böbrek hastalıkları da sebepler arasında yer alır. Böbrek hastalıkları derken; böbreğin kanı temizleme görevini yerine getiremediği hastalıklar kast edilmektedir. Sebebi ise; böbrek tarafından üretilip kan yapımını düzenleyen eritropoetin maddesinin az salınmasıdır.

  Gebelik, hem yeni bir can için kan ihtiyacının artması nedeniyle, hem de
  kanın sulanması yüzünden anemi sebepleri arasında yer alır. Kanda alyuvar
  oranı azalmıştır.

 4. #4
  Elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Ağustos.2012
  Mesajlar
  1,167
  Konular
  433
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Kötü beslenme ve alkolizm, kan yapımının yapı taşları olan demir, folik asit
  ve B12 vitaminlerinin yeterli alınamaması sebebiyle anemi yapar. Bunların
  yanında; kanama bozuklukları, karaciğer hastalıkları, talasemi, enzim eksiklikleri, orak hücre, hipotiroidi, toksinler ve genetik hastalıklar da seyrek görülen sebepler arasındadır. Değerli okurum henüz sorunuzun cevabını vermediğimi farkındayım. Lütfen bunun için bir yazı daha sabredin.

Benzer Konular

 1. Kansızlık ve Tedavisi Nedir
  Konu Sahibi Elif Forum Lahuti Alternatif Tıp
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Ekim.2012, 23:52

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •