Kaynak ; Usulül bast fi sirril evfak vel havas

Bazı alimlerden zikredilen, çok güzel bir hizmet olan Hevteriye diye isimlendirilen ve meşhur bir yöntem olan bu kasem İhlâs suresine ait sırlardandır.

Hevteriye kasemi budur:

بَهُوتَرٍ بَهُوتَرٍ كُوشٍ كُوشٍ قُوشٍ قُوشٍ نَفَخٍ بَفَخٍ اَتَى اَتَى اَجِبْ يَاسَيِّدْ اَتَى وَافْعَلُوا كَذَا وَكَذَا بِحَقِّ قُلْ هُوَاللهُ اَحَدْ اَللهُ
الصَّمَدْ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا اَحَدْ

Behûterin behûterin kûşin kûşin kûşin kûşin nefahın nefahın etâ etâ ecib yâ seyyid etâ vefalû kezâ ve kezâ bi hakki Kul hüvallâhü ehad. Allâhüs samed. lem yelid ve lem yûled ve lem yekün lehü küfüven ehad.

Hevteriye Kasemine tasarruf etmek istersen: Üç gün riyazatlı ve oruçlu olarak Hevteriye kasemini sabah, öğle, ikindi ve akşam namazlarından sonra 200 defa, yatsı namazından sonrada 202 defa oku. Üç günü bu tertip üzere tamamladıktan sonra Hevteriye kasemini kullanma hakkına sahip olursun.

1. Bir kimseyi kendine muhabbetle heyecanlandırmak istersen: Pişmemiş çömlek parçası üzerine cavi ve kündür buhurlarını tüttürerek Hevteriye kasemini yaz. Sonra çömlek parçasını ateşe koyup, Hevteriye kasemini 1002 defa okursan, matlubun seri bir şekilde yanına gelir. Gecikmesi ancak yol mesafesi kadar olur.

2. Kayıp olan bir kimseyi celb etmek istersen: Beyaz kağıttan o şahsın şeklini çizip şeklin göğsüne kasemi, şeklin başınada kayıp olan kişinin ismini yaz. Yazdıktan sonra şekli nar dalına asıp kündür ve cavi buhurlarını tüttürerek kasemi üzerine 1002 defa oku. Daha sonra şekli rüzgara karşı havaya asarsan, kayıp olan kimse en kısa zamanda gelir.


3. Seri bir şekilde birini celb etmek istersen: İsimleri matlubun vücuduna temas etmiş elbise parçasına Cuma, Cumartesi veya Pazar gecesi yaz. Yazdığın parçayı fitil haline getirip, bir lambaya zeytin yağı koy ve fitili lambaya tak. Fitili yak ve fitil yanarken kasemi 1002 defa okursan, matlubun seri bir şekilde yanına gelir.

4. Bir kimseye İrsali hatif göndermek istersen: Perşembe günü oruçlu olarak yukarıdaki isimlerin beşli vefkini bir kağıt üzerine yazdıktan sonra yazdığını bir dala asıp, yatsı namazından sonra kasemi buhur tüttürerek 1002 defa veya vefk dönene kadar oku. Vefk döndüğü an dilediğin şey Allah c.c. ın izniyle olmuştur. Hüddam matlubuna giderek onun işini bitirir.