İstihare duasının tam olarak nasıl yapıldığını kimse bilmiyor.Hiç bir hadiste kaç kere yapılması gerektiğini anlatmıyor.

Sadece evliyalar tarafından nasıl yapıldığı ve kaç kez dua edildiği açıklanmıştır.Yapmanız gereken isminizi arapçaya
çevirip ebced değerini bulmak anne ismine gerek yok.
Farz edelim adın Şahin, Şahin isminin ebced değeri 4505 dir.
Bu adedi bu şeklilde toplayın.4+5+0+5=14=1+4=5 Şahinin istihare duasını okuma adedi 5 tir.
Eğer isminin ebced değerini bilmiyorsan o zaman istihare duasını 9 defa okuyun.
İstihare Uygulama:
Gusül abdesti alın ve 2 rekat şükür namazı kılın.(Gusül abdesti ilk gün için )
3 defa salavatı sırrıl guyub
3 defa Fatiha Suresi
3 defa salavatı sırrıl guyub

صلاة سر الغيوب
Salavatı Sırrıl Guyub (sırrı bilinmeyen dua)
بسم الله الرحمن الرحيم
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلىَ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ صَلاَةً تُطْلِعُنَا بِهَا مَقَاصِدَ الْقُلُوْبِ وَتَكْشِفُنَا بِهَا سِرَّ الْغُيُوْبِ وَعَلىَ اَلِهِ وَصَحْبِهِ أطِبَّاءِ
القلوب وبارك وسلم


Bismillahirrahmannirrahim
Allahümme salli ala seyyidina muhammedin salaten tutliuna biha mekâsıdel
gulubi ve tekşifuna biha sırrul ğuyub ve ala alihi ve sahbihi etıbbâil gulubi ve barik ve sellim

Sonra 2 rekat nafile namaz kılınız. ve Allah'tan yardim isteyiniz.Nafile namazin niyeti budur.
İlk rekatta kâfirun suresini 1 defa okuyunuz ve ikinci rekatta 1 defa İhlas suresini okuyunuz. Selam verdikten sonra 5 defa istihare duasını okunuz.

İstihare Duası صلاة الاستخارة
اللَّهُمَّ إنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ , وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ , وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلا أَقْدِرُ , وَتَعْلَمُ وَلا أَعْلَمُ , وَأَنْتَ عَلامُ الْغُيُوبِ , اللَّهُمَّ إنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ (هنا تسمي حاجتك ) خَيْرٌ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي أَوْ قَالَ : عَاجِلِ أَمْرِي وَآجِلِهِ , فَاقْدُرْهُ لِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ , اللَّهُمَّ وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ (هنا تسمي حاجتك ) شَرٌّ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي أَوْ قَالَ : عَاجِلِ أَمْرِي وَآجِلِهِ , فَاصْرِفْهُ عَنِّي وَاصْرِفْنِي عَنْهُ وَاقْدُرْ لِي الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ ارْضِنِي بِهِ . وَيُسَمِّي حَاجَتَهُ ) وَفِي رواية ( ثُمَّ رَضِّنِي بِهِ( رَوَاهُ الْبُخَارِ


"Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es'eluke min fadlike'l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta'lemu vela â'lemu ve ente allâmu'l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta'lemu enne hâzâ'l, emre burada hacetini söyle ) hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh.
Allahümme ve in kunte tâ'lemu enne hâza'l-emre(burada hacetini söyle) şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va'kir liyel hayra haysu kâne sume ardinî bih. "(Buhari)

Manası:"Allah'ım! Senin ilminden hayır isterim, Senin büyük ihsanından dilerim. Sen kadirsin ben değilim, Sen bilirsin ben bilmem, gizlileri çok bilirsin. Ya Râbbi, bu iş dinime, yaşayışıma hayırlı ise onu yapmama kuvvet ver, onu kolaylaştır. Onu bana mübarek kıl. Eğer bu iş dinime, dünyama, işlerimin sonuna yaramaz ise onu benden, beni ondan çevir. Vereceksen hayırlısını ver, onunla beni razı kıl."
Dua da bu kelimenin olduğu 2 yer vardir… "Hazal Emre" …bu kelimeyi okudugunuzda şu sekilde dua etmelisiniz.
Örnek:"Ey Allahım ben Ayşe Yılmaz ile evlenmek istiyorum "
Duada kelimeler 2 yerde söylenir.

Her bu duayı okuduktan sonra yukarıdaki duayı yüksek sesle okumalısınız.Yeterince yüksek sesle okuyunuz ki siz kendinizde duyabiliniz.
İstihare duasını 5 defa okuduktan sonra 11 defa salavatı şerife ile okuyunuz. Bu istihareyi ara vermeden herhangi bir namazdan sonra
7 gün boyunca yapınız. Fakat bu istihareyi hep aynı namazdan sonra yapınız. Eğer rüya görseniz bile önemsemeyin .
İstihareyi 7 gün yapmalısınız. 7 günden sonra her ne iyi olursa gerçekleşecektir, kötü olursa otomatik olarak o işi yapamayacaksınız.
Hiçbir suretle rüya gördüğünüz zaman bile istihare yapmayı bırakmayınız ve 7 güne tamamlayınız

Not:Rüya görmesen bile Allah sana iki gün içinde işaret gönderir yani
olumlu düşünmeye başlarsın eğer olumsuz ise vazgeçersin.

İstihare duasını evlilik dışında başka merak ettiğiniz konular için de yapabilirsiniz ama öncesinde ve sonrasında salavatı sırrıl guyubu mutlaka okuyun ikisi birlikte okunduğunda daha güçlü