Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Rasûlullahın Mübarek Soyları (Nesepleri)

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Rasûlullahın Mübarek Soyları (Nesepleri)

  Doğru
  Rasûlullah (s.a.v.)in Mübarek Soyları (Nesepleri)
  Şüphesiz peygamberler, yaratılış ve ahlâk bakımından insanların en mükemmelleri oldukları gibi soy (nesep) yönünden de en şereflileridirler. Bu yüzdendir ki, Herakliyus Ebu Sufyan bin Harb’e Rasûlullah (s.a.v.)'in nesebini sorarak: “Onun aranızda nesebi nasıldır?" demişti. Ebu Sufyan da: “O bizim içimizde yüksek bir nesebe sahiptir.” cevabını vermişti. Bunun üzerine Herakliyus şunu söylemişti: “Ben sana onun nesebinden sordum. Sen onun sizin içinizde üstün bir nesebe sahip olduğunu söyledin. İşte Peygamberler bu şekilde kendi kavimleri arasında yüksek bir nesebe sahip olarak gönderilirler.”
  Peygamberlerin kıssaları arasında geçen, Şuayb (a.s.)’ın kavminin Şuayb (a.s.)’a söyledikleri söz de bu konudaki delillerdendir. Bu konuda Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Dediler ki: Yakın çevren olmasaydı seni mutlaka taşlardık.”

  Bir diğer delil de Salih (a.s.)’ın kavminin onu öldürmek üzere görüş birliği yaptıklarında söyledikleri şu sözdür: "Muhakkak gece ona ve ailesine bir baskın düzenleyelim sonra velisine: “Biz onun ailesinin öldürülüşünde bulunmadık ve gerçekten biz doğru söyleyenleriz” diyelim.”
  İbn Haldun, şöyle söylemiştir: “Onlann alâmetlerinden biri de kavimleri içinde saygın bir aileye mensup olmalarıdır.” Peygamberlerin içinde bütün üstünlüklere en lâyık olan da onlann sonuncuları ve efendileri olan Rasûlullah (s.a.v.)dir. Onun nesebinin üstünlüğü hakkında sahih rivayetler nakledilmiştir. Bunlardan biri Müslim’in şu rivayettir: “ Vâile dedi ki: Rasûlullah (s. a. v.) şöyle buyurdu: “Yüce Allah İsmail oğullarının arasından Kinane oğullannı seçti. Kinâne oğullarının arasından da Kureyş’i seçti. Kureyş’in içinden Hâşim oğullarını seçti. Beni de Hâşim oğullannm içinden seçti.”
  “Yüce Allah Kureyş’i yedi özellikle üstün kılmıştır: On yıl kendisine ibadet etmeleriyle üstün kılmıştır ki bu süre içinde Kureyş’ten başka ona kulluk eden yoktu. Fil olayında müşrik olmalarına rağmen kendilerine yardım etmekle üstün kılmıştır. Haklarında Kuran’da bir sure indirmekle üstün kılmıştır ki onlardan başkası (nın adı) bu sürede geçmemiştir. Bu sure de: “Kureyş’in güvenlik ve esenliği için...” suresidir. Aynca peygamberin aralarından çıkmasıyla, hilafetin kendilerine verilmesiyle, Kâbe’nin örtüsüyle ilgilenme (hicâbe) ve hacılara su dağıtma (sikaye) görevlerinin kendilerine verilmesiyle üstün kılmıştır.”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Rasûlullah (s.a.v.) Ebu’l-Kâsım Muhammed’dir. Babası Abdullah’tır. Onun babası Abdulmuttalib’di. Onun babası Hâşim’di. Onun babası Abdu Menâftı. Onun babası Kusay’dı. Onun babası Kilâb, onun babası Murre, onun babası Ka’b, onun babası Lu’eyy, onun babası Galib, onun babası Fihr, onun babası Mâlik, onun babası en-Nadr, onun babası Kinâne, onun babası Hu- zeyme, onun babası Müdrike, onun babası İlyas, onun babası Mudarr, onun babası Nizâr, onun babası Ma’add, onun babası da Adnan’dı. Nesebi hakkında üzerinde herhangi bir şüphe olmayan doğru bilgiler buraya kadar ulaşmaktadır. Adnan ise İsmâil (a.s.)’ın soyundandı. O da Allah’ın dostu ve elçisi İbrahim (a.s.)'ın oğluydu. Allah’ın salâtı efendimiz Muhammed’in, bütün nebi ve rasullerin üzerine olsun.

Benzer Konular

 1. Her Amele Uygun Mübarek Dua
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Dilek Duaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Ağustos.2014, 23:54
 2. Mübarek Yüzü
  Konu Sahibi kısmet Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2014, 00:09
 3. Mübarek Geceler
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 23.Temmuz.2014, 01:12
 4. PEYGAMBERİMİZİN 201 MÜBAREK İSM-İ ŞERİFLERİ
  Konu Sahibi wind Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 04.Ocak.2014, 14:28
 5. Ebced Hakkında Rasulullahın Hadisi
  Konu Sahibi cyberaskim Forum Havas Konuları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 14.Aralık.2013, 13:45

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •