Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Peygamberimizin Güzel Ahlakı

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Peygamberimizin Güzel Ahlakı

  Doğru
  Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Selleın), ahlâkî değerleri hem öğretmiş, hem de onları yaşayarak örnek olmuştur. O, aynı zamanda bunu bir görev olarak kabul etmiştir.
  Allahü Teala, Kur’ân-ı Kerim’de: "Allah’ın Resulü’nde sizin için uyulması gerekli güzel örnek vardır" buyurarak, peygamberimizin ahlâkının güzelliğine işaret etmiştir. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in ahlâkı, Hazreti Aişe’nin ifadesiyle Kur’ân ahlâkı idi. Zaten kendisi de bir sözünde "Ben güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim" buyurmuştur.
  Peygamberimiz, güvenilir, dürüst bir insandı. Mekkeliler, O’nun güvenirliliğine ve dürüstlüğüne inandıkları için “Muhammedü’l-Emin” lâkabım vermişlerdi.
  Hazreti Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Selleın), merhametliydi. O’nun merhameti, insanlara, hayvanlara, doğaya kısacası tüm canlılara karşı idi. Hazreti Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) insanlara değer verir, zengin-yoksul, yaşlı-genç, efendi-köle gibi ayrımlar yapmazdı. Herkese karşı iyi niyetli ve güler yüzlü idi.
  O gerek savaş meydanlarında gerekse İslâm’ı anlatma konusunda gösterdiği cesareti ile Müslümanlara örnek olmuştur. Hazreti Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) herkese karşı adil olup, hakkı gözetirdi. Hiç kimseye haksızlık yapmazdı. Çok sabırlıydı, arkadaşlarına da sabırlı olmalarını öğütlerdi. Bir söz verdiği zaman mutlaka sözünü yerine getirirdi. Onun en önemli niteliklerinden birisi de engin hoşgörüsü idi. Kendisine birçok işkence ve zülüm yapan, yurdundan çıkarıp sürgüne gönderen müşrikleri, Mekke’yi fethettikten sonra affetmiştir. İnsanlara, boş vakit ve sağlıklarının kıymetini bilmeleri konusunda öğütler vermiştir. Zamanını çok iyi değerlendirmiştir.
  Hazreti Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Selleın) boş oturmaz, boş oturanı da sevmezdi. Her işini belirli bir plân ve program çerçevesinde yapardı. Her yaptığı işte, o işin uzmanlarına danışır, ama son kararı kendisi verirdi.
  Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Selleın), konuşmalarıyla ve davranışlarıyla normal bir insan olduğunu herkese ifade ederdi. "Ben ancak bir kulum, insanım. İnsan gibi yer, insan gibi içerim." sözüyle diğer insanlar gibi yaşadığını belirtirdi. Ama o, Allah’tan vahiy alan kimse idi ve üstün bir ahlâka sahipti. Asla kendisini üstün görmezdi. Sert ve kinci değil, son derece nazik, güler yüzlü ve ince ruhluydu. Ağzından insanları kıracak, küçük düşürecek kaba söz çıkmazdı. İnsanların kusurlarını düzeltirken, onlara kırıcı sözler söylemez, tatlı dil kullanırdı. Lâfı uzatmadan açık seçik konuşur, başkaları konuşurken de onları can kulağıyla dinlerdi.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Konuşan kişinin sözünü kesmez, bitirmesini beklerdi. O: "İslâm güzel ahlâktır" demiştir. Bir gün Ashabı O’na: "Allah katında en sevgili kullar kimlerdir?" diye sorunca O, "Ahlâkı en güzel olanlardır" demiştir.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Seli em), bir gün Medine- nin dışında gezinirken, çocukların bir ağacı taşlayarak, sahibinden izinsiz meyve aldıklarını gördü. Çocukların yanma yaklaşınca çocuklar korktu. Ancak O, çocukları azarlamadan tatlı bir dille "Meyveleri, sahibinden izinsiz almayın” diyerek uyardı. Bu durum, peygamberimizin eğitici özelliğini göstermektedir. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellerdin ahlâkı Kur’an’da belirtilen ahlâkî öğütler ve prensiplerden ibarettir. Güven, merhamet, sabır, sözünde durma, dürüst olma gibi güzel ahlâk olarak nitelenen davranışları kendi yaşantısında en güzel şekilde uygulardı.

Benzer Konular

 1. Ticaret Ahlâkı
  Konu Sahibi kısmet Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2014, 02:32
 2. Ahlakı Güzelleştiren Dualar
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Faydalı Dualar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Haziran.2014, 02:38
 3. Peygamber Efendimizin Mübarek Vasıfları ve Üstün Ahlakı
  Konu Sahibi wind Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 30.Ocak.2014, 20:52
 4. En Güzel Dua Nasıldır?
  Konu Sahibi üstünkural Forum Lahuti Dilek Duaları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 17.Şubat.2013, 15:56
 5. Güzel bir hikaye
  Konu Sahibi ceren3434 Forum Lahutii Edebiyat
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Ocak.2013, 15:11

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •