Doğru
Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gizli Davet

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Gizli Davet

  Doğru
  1. Rasûlullah (s.a.v.)'in hayatında İslam Daveti şartlara göre dört ayrı dönem olarak belirmiştir. Birinci dönem.- Davetin gizli yapıldığı dönem. Bu dönem üç yıl sürmüştür. İkinci dönem: Davetin açıktan ve sadece dille yapıldığı, herhangi bir çarpışmaya girilmediği dönem. Bu dönem hicrete kadar sürmüştür. Üçüncü dönem: Açıktan davet yapılırken aşınya gidenlere ve çarpışmaya veya fenalıkta bulunmaya kalkışanlara karşı çarpışmaya girildiği dönem. Bu dönem de Hudeybiye anlaşmasına kadar sürmüştür. Dördüncü dönem: Allah’a davet yolunda engel olarak çıkan veya müşriklerden, inkarcılardan ve puta tapanlardan -davet ettikten ve daveti bildirdikten sonra- İslam’a girmekten kaçınan herkesle savaşarak açıktan yapılan davet. -Bu dönem İslam’daki cihad hükmünün ve İslam şeriatının üzerim de karar kıldığı ve son şeklini aldığı dönemdir. Bütün bu dönemlerde Müslümanların ve İslâm davetinin çıkarlan- nın gözetilmesi temel ilke olarak kabul edilmiştir.

  2. Rasûlullah (s.a.v.)'in (bu dönemdeki) davetini kabul edenlerin çoğu zayıflardan ve kölelerdendi. Bunlar da insanlar içinde peygamberlerin davetlerini kabul etmeye en yatkın olanlardır. Çünkü başkalarını izlemek onlara ağır gelmez. Toplumda üstün bir mevkiye, makama ve etkili konuma sahip onları ise çoğunlukla büyüklenme duygusu, makam sevgisi ve başkalarına bağlanmaktan kendini yüce görme anlayışı engeller. Bu durum diğer peygamberlere ilk iman edenlerin durumunu anlatan ayetlerde de açıkça görülecektir. Bugün dini hizmetleri makam ve mevki sahibi insanlarla yürütme gayretinde olan davet hareketleri İslam’ın zayıf, fakir ve ezilen kitlenin eliyle güç bulduğunu ve ahir zamanda da İslam’ın güç ve kuvvet bulmasının yine toplumun alt kesimi ve mustazaflann eliyle olacağını unutmamalıdır. Hiç olmazsa Allah’ın dini onlardan esirgenmemeli ve toplumun her kesimiyle birlikte onlar da davetin içine dâhil edilmelidir.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  3. Muhammed Gazali şöyle diyor: “Eğer kalbin vadilerine girer ve derinliklerine yerleşirse iman büyüleyici bir güçtür. Neredeyse olması mümkün olmayanı bile oldurur. Biz, herhangi bir düşünce etrafında toplanan sonra, tamamıyla maddi bir düşünce olmasına rağmen onu gönüllerine sağlam bir inanç olarak yerleştiren birtakım gençler ve yaşlılar gördük. Öyle ki hayatlannı hareketlerinin yakıtı haline getiriyor ve hareketlerinin başarı yönünde her türlü sıkıntıya katlanıyorlar. Bu yaptıklarını da ilkelerinin başarısı ve öne geçirilmesi için yapmalan gerekenin sadece bir kısmı olarak görüyorlar. Artık İslâm’ın başlangıç döneminde, göklerin ve yerin Rabbi olan Allah’a ve insanın bu dünya hayatından sonra ulaşacağı, Allah’ın huzurunda her yönden zengin bahçelerin, altından ırmaklar akan parlak sarayların ve sonsuz nimetlerin bulunduğu cennetlere kavuşacağı ahiret gününe iman şeklinde ortaya çıkan yüce inancın neler gerçekleştireceğini düşünün.’’

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  4. Şeyh Ebu Bekir el-Cezâirî şöyle diyor: “Bugün Müslümanların yaşadıkları bölgelerde, Rasûlullah (s. a. v.) ’in ilk üç yıllık dönemde yaptığı gibi davetin gizlice yapılması gerektiğini ileri sürenlerin delilleri yoktur. Çünkü o zaman Rasûlullah (s.a.v.)'in ve ashabının: “Allah’tan başka ilâh yoktur, Muhammed de Allah’ın elçisidir” demelerine, ezan okumalarına, namaz kılmalarına izin verilmiyordu. Ancak belli bir güç kazandıklarında daveti açıktan yapmakla emrolundular ve açıktan yapmaya başladılar. Bu yolda da Müslümanlar tarafından bilinen çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya geldiler.”

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Ancak bazı şartlar oluşursa o zaman Rasûlullah (s.a.v.)'in o dönemde izlediği metot örnek alınabilir. “Andolsun ki, Allah’ın peygamberinde, sizin için, Allah’ı ve ahiret gününü uman ve Allah’ı çokça ananlar için güzel bir örnek vardır.” (Ahzab, 33/21) Durumları birbirine kıyas edecek ve uyulması gereken şer’i esasları belirleyecek olanlar ise ilim adamlarıdır! Şer’i ilimlerden öğrenilmesi gereken miktarı öğrenemeyen sonra davetin hatta ümmetin geleceğiyle ilgili konularda içtihat yapmaya çalışan gençler değil! Bu gençlerin yapmalan gereken ilim adamlannın dizlerinin dibine oturarak ilim öğrenmek ve Yüce Allah’ın şu emrine uymaktır: “Eğer bilmiyorsanız zikir ehline sorun." (Enbiya, 21/7)

Benzer Konular

 1. Davet Vefki
  Konu Sahibi üstünkural Forum Lahuti Vefk İlmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Kasım.2015, 14:34
 2. Sihir icin gizli esma
  Konu Sahibi bysayko Forum Sihir Büyü Bozma Duaları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 21.Ekim.2014, 15:31
 3. Bilim Gizli Hazine
  Konu Sahibi sabrina Forum Havas Konuları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Mart.2013, 14:30
 4. Gizli Kelime Nedir
  Konu Sahibi wind Forum Lahutii Zeka Oyunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 10.Ocak.2013, 22:55
 5. Gizli Z Harfini Bulalım
  Konu Sahibi mavis Forum Lahutii Zeka Oyunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 02.Ekim.2012, 17:07

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •