Doğru
Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İslamdan Önce İnsanlığın Hali

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart İslamdan Önce İnsanlığın Hali

  Doğru
  İslam’dan önce, insanlık âlemi siyasi olarak iki büyük devletin tesiri ve boyunduruğu altında yaşıyordu. Bunlar Arabistan yarımadasına komşu bulunan Bizans ve İran Devletleri idi. Bu devletler ilahi adaletten yoksun tâgutî bir sistemle yönetilmekte idi. Hem kendi milletlerine hem de etrafında bulunan milletlere zulmetmekte idiler, bir sömürü çarkının iki ayn mili gibi...

  İslam’dan önce insanların inandıkları, yolunda gittikleri dinler arasında Hıristiyanlık, Musevilik, mecusilik ve putperestlik hüküm sürüyordu. Fakat Bizanslıların, Romalıların inandıkları din olan Hıristiyanlık, İncil’in eski devirlerden beri değiştirilip tahrif edilmesiyle İsa (a.s.)'ın getirdiği şeriatla alakası kalmayan bir şekle büründü. Üstelik Roma medeniyetinin putperestliği, kötü ahlâkı, her türlü perişanlığı da dinî inançlara karıştırılmış, iş çığırından çıkmıştı. Papazların şahsî düşüncelerine göre, din hükümleri çıkartmaları, para ile Cennet satmalan, günahkârları affetme, onlara kefil olma gibi hayallere dalmaları, üçlü ilâh inancı gibi sapık bir inanca bulaşmaları Hıristiyanlığın hak dinle uzaktan yakından hiç ilgisi olmayan bir din haline gelmesine sebep olmuştur. Yahudilerin sahip çıktığı Musevilik ise, yine bu milletin kendi sapıklıklarını din içine sokmalarıyla, Musa (a.s.)’ın getirdiği şeriattan uzaklaşmıştı. Peygamberlere düşmanlıklarıyla meşhur bu kavim, kendi peygamberlerinden sonra yeni bir şeriatla gelen İsa (a.s.)’a ve O’nun dinine (İslâm’a) düşman olmalarıyla hak yoldan tamamıyla mahrum olmuşlardı. İranlılar da, Mecusilik adı verilen ateşperestlik yani ateşe tapma gibi sapık bir dinin içindeydiler. Araplar ise daha önce yaşayan salih kimselere saygı ve tazimde haddi aşmanın son noktasına onlann heykellerini yaparak bu putlara tapmak suretiyle ulaşıyorlardı. İçerisinde İbrahim (a.s.)’ın diniden kalan birkaç adetle oluşan bu sapkın din anlayışı Arap yarımadasını sarmıştı. Zulüm ve cahiliyyede en ileri noktalara giden bu toplum kız çocuklannı utanç vesilesi sayıp onlan diri diri toprağa gömmeyi marifet sayıyordu. Kavmiyetçiliğin, gurur ve kibrin had safhada olduğu bu toplumda kan davaları, zina, içki, kumar, fal okları, faiz vb. toplumsal hastalıkların hepsi bir arada baş göstermişti. Araplarda az da olsa komşuları olan Hıristiyan ve yahudi milletlerin tesirinde kalarak bu dinlere girenleri de vardı. Bunlar, putperest Araplara göre oldukça az bir kısımdan oluşan birkaç kabileydiler. Zaten putperest düşünce ve davranışlar, Hıristiyanlık ve yahudilik gibi diğer dinler içerisine de girmişti.

  Araplar içerisinde İbrahim (a.s.)’ın şeriatı üzerine devam eden, Allah Teâlâ’nın birliğine iman eden “Hanifler” de vardı. Ancak, bunlar adetleri belli olacak kadar az bir sayıdaydılar. Araplar ahdine vefa göstermek, misafire ikramda bulunmak, sünnet olmak, tırnak kesmek gibi Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’den kalma bazı sünnetleri de yapıyorlardı. Ne var ki, hak din üzere olmadıkları için cahillik onları esir etmişti.

  Cehaletin getirdiği kötülükler içerisinde, kabileler arasında kan davaları çok fazlaydı. Sadece haram ay sayılan Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem denilen dört ayda harbi bırakıyorlardı. Kabileler halinde idare olunduklarından, Kâbe’de her kabileye ait olmak üzere 360 adet put doldurulmuştu.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Kurulan panayırlarda, yaşayış şartlarından çok ileride edebiyat yanşmalan yapılıyor, şairler ve hatipler insanları hayli tesir altında tutuyordu. İnsan haklan ayakaltına alınmış, güçlüler zayıfları eziyor, köleler ve esirler içler acısı bir halde yaşıyor, kadınlara önem verilmiyor, kız çocukları geçim sıkıntısı veya damat ayıbı korkusuyla diri diri toprağa gömülüyordu. Ahlâksızlık her tarafı kaplamıştı.
  O yıllar insanlık tarihinin yüz karası yıllarıdır. İnsanlar yerleri ve gökleri yaratanın, yağmuru yağdıranın, yerden ekini çıkaranın, öldükten sonra diriltecek olanın Allah olduğunu biliyor ama buna rağmen Allah’a ortak (şirk) koşuyorlardı. Evet, bu müşriklere göre Allah yerleri ve gökleri yaratır, yağmuru yağdırır, yerden bitkileri çıkarırdı ama onların yaşantısına kanşamazdı. Allah gökleri yönetir, göklerin hükümranlığını elinde tutar fakat yeryüzüne, insanlara karışamazdı. Mekke müşrikleri adeta din ve devlet işlerini ayırmışlar ve kendi kafalarına göre bir yaşam biçimi ortaya koymuşlardı.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Bu yaşam biçimi güçlülerin ve zenginlerin her zaman haklı, güçsüzlerin ve fakirlerin ise her zaman haksız olduğu, kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, zina ve içkide sınırların zorlandığı, insanların köleleştirildiği, insanların kula kulluk yaptığı, cahil halk kesimlerinin çaresiz putlara ve fal oklanna mahkum edildiği, falcıların ve büyücülerin insanları sömürdüğü her türlü ahlak kuralının, insan hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alındığı, bütün bunlann din kılıfı altında fayda ya da zarar veremeyecek olan putların gölgesinde süren cahiliyye yıllarıydı.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  İşte gerek Arabistan Yarımadası’nın içine düştüğü cahillik, gerekse Bizans ve İran Devletlerinin hüküm sürdüğü yerlerdeki sapıklık ve ahlâksızlık, birbirinden aşağı kalır şekilde değildi. Bütün insanlık âleminin karanlık bulutlar altında ve karışıklık içerisinde yaşadığı bir devirde, onları bu alçak ve bayağı hayattan kurtarıp ebedî kurtuluş ve saadete ulaştıracak bir Peygamber bekleniyordu. Hıristiyan ve yahudilerin mukaddes kitaplan böyle bir peygamberin geleceğini, zamanının yaklaştığını bütün alâmetleri ile müjdeliyordu. Bu peygamberin Hz. İbrahim soyundan, Mekke taraflarından çıkacağına dair bilgiler veriliyordu.

Benzer Konular

 1. Riyazet Hali Ne Demek
  Konu Sahibi Fırtına Forum Havas Konuları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 26.Ağustos.2016, 11:03
 2. Kur'an Okumadan Önce Okunacak Dua
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Faydalı Dualar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Ağustos.2014, 01:01
 3. Önce Kendini Düzelt
  Konu Sahibi wind Forum Tasavvuf Lahuti
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Ocak.2014, 03:50
 4. Önce Ölenler
  Konu Sahibi wind Forum Ölüm Ve Sonrası
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Mart.2013, 02:54
 5. Uykudan Önce Okunacak Dua
  Konu Sahibi wind Forum Türkçe Tüm Güzel Dualar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Eylül.2012, 01:43

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •