Doğru
Doğru
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hicret

 1. #11

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Doğru
  Hz. Peygamber’in anne tarafından akrabaları olan Neccar oğulları silahlarını kuşanarak geldiler. Kuba ’dan Medine’ye kadar, Müslümanların safları iki çizgi halinde uzanıp gidiyordu.Yolda ensâr kabileleri geldi. Her kabile Hz. Peygamber’in önüne çıkarak: “Efendim, bu ev, bu mal, bu can emrinizdedir, hepsi senin uğruna feda olsun” diyorlar, Hz. Peygamber de memnuniyetini belirtiyor, hayır duada bulunuyordu. Şehre yaklaştıklarında coşku ve heyecan öyle bir noktaya ulaşmıştı ki kadınlar bile damlara çıkmış hep bir ağızdan:
  Dua eden dua elliği sürece,
  Allah 'a şükretmemiz üzerimize borçtur.
  Veda tepelerinin arkasından.
  Ayın ondördü çıkagelmiştir.
  diye şarkı söylüyor, minik kız çocukları ellerinde teflerle:

 2. #12

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  “Biz Neccar sülalesinin kızlarıyız,
  Muhammed (sav) ne güzel bir komşudur"
  Beyitlerini terennüm ediyorlardı. Hz. Peygamber bu kız çocuklarına hitap ederek: “Beni seviyor musunuz?” diye sordu. “Evet seviyoruz” deyince Hz. Peygamber: “Ben de sizi seviyorum” buyurdu.
  Peygamberlik güneşi, bugün peygamber mescidin bulunduğu yere bitişik olan Ebu Eyyûb el-Ensarî’nin evinin önünde durdu. Herkes Peygamber bizde misafir olsun diye koşuşturuyordu. Büyük bir keşmekeş ve kargaşa yaşanıyordu. Sonunda kura çekmeye karar verildi ve bu büyük nimet Ebu Eyyûb el-Ensari’nin payına düştü.
  Ebu Eyyûb El-Ensarî’nin iki katlı bir evi vardı. Üst katım Hz. Peygamber’e teklif etti. Ama Hz. Peygamber kendisini ziyarete gelecek olan misafirleri kolaylıkla karşılaması ve görüşmesi için evin alt katını tercih etti.

 3. #13

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Ebu Eyyûb el-Ensarî Peygamberimize günde iki vakit yemek gönderiyordu. Peygamberimizin arttırdığını ise eşi ile paylaşıyordu. Ebu Eyyûb el-Ensarî feyz ve bereket olsun diye Peygamberimiz ’in elinin yemeğe başladığını gösteren yerden, yemeğe başlayıp yiyordu. Bir gün su testisi kırıldı. Ebu Eyyûb el-Ensarî su sızarda Hz. Peygamberimizi rahatsız eder diye endişelendi. Ebu Eyyûb el-Ensarî suyun sızmasını engellemek için hemen örtündükleri ve yedeği bulunmayan örtüyü, suyu çeksin diye yere yaydı. Hz. Peygamber bu evde 7 ay kaldı. Mescid-i Nebevi ile etrafındaki odalar inşa edildikten sonra buradan kendisine tahsis edilen odaya geçti.

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •