Doğru
Doğru
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Doğumundan Sonraki Müjdeler

 1. #11

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Doğru
  Hazreti Muhammed’in (s.a.v.) Düşünccsi
  Hazreti Muhammed (s.a.v.), bilinen ve kendi ya*şadığı olayları, hiçbir zaman peygamber olacağı üzerin*de yorumlamamıştır.
  Eğer kalbine böyle bir ilham girmiş olsaydı, ço*banlığı ve ticareti bırakır, dünya işlerinden elini çekerdi. Diğerleri gibi inzivaya çekilirdi. Normal hayatını bırakır*dı.
  Bu hali peygamber olacağı zamana yakın günlere kadar devam etmiştir.
  İlk ilhamı nasıl kazandığını kendisi anlatmıştır...
  Milâd’dan sonra 609 yılında olan hâdiselerin hi*kâyesi şudur:
  Ebu Zer El-Gifarî (r.a.) rivayet ediyor:
  — Ben, “Ey Allah Elçisi, Allah Elçisi olduğunu ilk önce nasıl bildin?” diye sordum. Son zamanlara kadar habersizmiş. Kanaat getirdiği hâdiseyi şöyle özetledi: “Ey Ebu Zer, Ben Mekke’nin ovasında bir yerde bulun*duğum vakit, yanıma iki melek geldi. Bunlardan biri diğerine: “O kendisi mi?” diye sordu. Arkadaşı: “Evet O.” dedi. Arkadaşı ona: “O halde onun ağırlığını anla*mak için kendisini bir kişiyle tart.” dedi. Beni tarttı... Ondan ağır çektiğimde, o: “Onu on kişiyle tart.” dedi.

 2. #12

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Ben bu on kişiden de ağır geldim. Arkadaşı ona: “O halde bin kişiyle tart.” dedi. Ben bu bin kişiden de ağır geldim. Ben ağır gelince terazinin öbür gözünde bulu*nanlar üzerine yuvarlanıyorlardı. Bundan sonra biri diğerine: “Onu bütün milleti ile tarttığın taktirde dahi onlardan ağır gelecektir.” dedi. Bundan sonra biri ar*kadaşına: “Karnını yar.” dedi. O bu emir üzerine kar*nımı yardı. Ona: “Kalbini şeytani hırs ve arzulardan temizle ve pıhtılaşmış kanı çıkart.” dedi. O bu emri ye*rine getirdi. Bundan sonra biri diğerine: “Karnını ve kalbini bir tabak yahut bir çarşaf yıkar gibi yıka.” dedi. Bundan sonra Sekineyi (Sükûnet) getirdi. Sükûnet bir beyaz kedinin yüzü gibiydi. Onu kalbime soktu. Bun*dan sonra arkadaşına: “Karnını dik.” dedi. İkisi birlikte karnımı diktiler. Hâlen mevcut olan mührü iki kürek kemiğimin arasına yerleştirdiler. Yanımdan ayrıldılar. Ben onların her iş ve hareketlerini hâlâ gözlerimle görür gibi oluyorum.”
  Hazreti Muhammed (s.a.v.), bu olayla her ne ka*dar peygamberlikle müjdeleneceğini düşünmüşse de ilerde yine şüpheye düşmüştür. Bu olay, Onun ancak işini-gücünü bırakıp Hira Dağı’na çekilmesine yaramış*tır. Allah tarafından Hazreti Muhammed (s.a.v.) bütün insani zaaflardan temizlenmiş ve resûllüğe hazırlanmış*tır.

 3. #13

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Çok geçmeden, Hira Dağı’na gelen Cebrail’den nebilik müjdesini aldığı zaman Hazreti Muhammed (s.a.v.) şaşırmış, eve dönünce başından geçenleri Haz*reti Hadice’ye anlatmıştır.
  Gerek Hazreti Hadice’nin ve gerekse Varaka’nın ona hakikati telkin etmeleriyle durulmuştur.
  Bu ilk vahiyden sonra, bir süre Hazreti Muham- med’e (s.a.v.) hiçbir emir tebliğ edilmemiştir. Ancak ikinci bir emirle bu sefer resûllüğü de müjdelenmiştir.
  Bütün bunlar gösteriyor ki, Hazreti Muhammed’ (s.a.v.) gibi bir özel ahlâk ve karakter taşıyan insanüstü yaratık, hiçbir zaman çevresinin sözlerine kapılıp, kendi*sindeki normal dışı kabiliyetlere bürünüp sivrilmek arzu*suna kapılmamıştır, üzerlerinde bile durmamıştır.
  Halbuki bu haslet ve bilhassa müjdelerin binde bi*ri başka bir insana verilseydi kendisinde kimbilir neler vehmetmezdi!..
  Az da değil, tam kırk sene Hazreti Muhammed (s.a.v.) aynı yolu tutmuş, bir an olsun gurur ve ihtirasa eğilmemiştir.
  Kimbilir belki de bütün bunlar, Allah’ın Onu bir imtihanıydı... Hazreti Muhammed (s.a.v.), bu İlâhi imti*hanı insanüstü bir yüzaklığıyla Allah’ın huzurunda ver*miştir.

 4. #14

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Neticede de Allah, peygamberliği artık kendisine lâyık görmüş, cihan ve kâinatın, huzurunun sırlarını açmış, onu bağrına bastırmıştır.
  Hazreti Muhammed (s.a.v.), aldığı görevi de bü*tün baskı ve karşı koymalara rağmen başarmıştır. Mek*ke’de çektikleri, Medine’ye hicreti, Gazveler, Kur’an’ın her inen âyetini derhal ilân ve tatbiki için sarfettiği gay*ret, Onun Allah’a nasıl bir kalple bağlı olduğunun en büyük delilidir.
  Yirmi sene gibi kısa bir zamanda, binlerce güneşin aydınlatamayacağı karanlıkları O, Kur’an’la aydınlattı...
  Gelmiş geçmiş bulutların akıtacağı rahmetle yıka- namayacak olan insanlık kirini O temizledi.
  Çünkü son rahmet müjdecimizdi.

Benzer Konular

 1. Doğumundan Önceki Müjdeler
  Konu Sahibi kısmet Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2014, 02:19

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •