Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kaza Kader Ve Şer

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Kaza Kader Ve Şer

  Doğru
  ♦ Kadere iman nedir?
  Kader, Cenâb-ı Hakk’ın ezel ebed çizgisi üzerinde olmuş ve olacak, iyi-kötü herşeyin oluş zamanını, yerini ve hertürlü özelliklerini alim sıfatıyla bilmesi, iradesiyle takdir ve tesbit etmesidir.
  Kaza ise, zamanı gelince Allah'ın, ilmine ve takdirine uygun olarak eşya ve olayları yaratmasıdır. Şu halde, Kaza ve Kadere iman; Allah’ın herşeyi bildiğine, varolmadan programladığına, sonra da zamanı gelince eşya ve olayları o programa göre yarattığına tereddütsüz olarak inanmak demektir.
  ♦ Şerler niçin yaratılmış?
  Hayrı da, şerri de yaratan Allah’tır. Bu inanış, kadere imanın bir ayrıntısıdır.
  Ancak âlemde yaratılan hayırlar asildir, ana üründür. Şerler ise atık maddeler gibidir. Hayırlar kapsamlı, şerler yereldir.
  Şerrin yaratılması, “herşey zıddıyla bilinir” kaidesiyle, hayrın öneminin ve güzelliğinin ortaya çıkması içindir. Nitekim, hastalık olmasa, sağlığın nasıl kıymetli bir nimet, büyük bir ganimet olduğu bilinemezdi. Karanlık olmasa, ışığın değeri anlaşılamazdı. Kötülük olmasa, iyiliğin fazilet ve üstünlüğü idrak edilemezdi.
  Âlemde hayrın kapsam alanı dışında kalan şerler hiç yara- tılmasa idi, hayrın mahiyeti ve güzelliği tam görülemediği gibi; dereceleri, çeşitleri de anlaşılamazdı. Böylelikle lökal bir şerrin yaratılmaması neticesinde pek çok hayırlar vücuda gelemezdi, dolayısıyla âlemi şerler kapsar ve büyük zararlar ortaya çıkardı.
  ♦ Şerri Allah yaratıyorsa, insanların sorumluluğu neden ileri geliyor?
  Allah bizim yapacağımız iyi-kötü bütün hareketlerimizi, hayır veya şer tüm davranışlarımızı bilir ve zamanı gelince de yaratır. Onun bu bilmesi ve yaratması, bizim sorumluluktan kurtulmamızı gerektirmez. Zira Allah, biz insanlara iyi ile kötüyü, hayır ile şerri birbirinden ayırdedip bunlardan birini seçmek iradesini, kabiliyetini ve hürriyetini vermiştir. İnsandaki bu seçici iradeye, “cüz’î ihtiyar” veya “cüz’î irade” denir. İnsan bu kabiliyetini kullanarak İyi veya kötüden, hayır veya şerden birini seçebilir. Allah da onun bu tercihine göre, yapmayı düşündüğü eylemi yaratır.
  O halde, Allah kulunun iyi veya kötü fiillerini, onu iyilik ve kötülük yapmaya zorlayarak değil, aksine onun İradesini kullanması sonucu yaptığı tercihe göre yaratmaktadır. Kul iyiyi tercih ettiyse İyiyi yaratır, kötüyü tercih ettiğinde de kötüyü...
  Bu durumda sorumluluk ta, seçim ve tercihi yapan insana alt olur.
  Kader nefsi gururdan, kibirden kurtarmak; cüz’i ihtiyarî de sorumluluktan kaçmasına fırsat vermemek İçin imanın esasları arasında yerini almıştır.
  insanın bunun aksini yapması, yani, mes’uliyetten kurtulmak için kadere yapışması; yaptığı iyiliklerle övünmek için de cüz’i ihtiyarîye sarılması, kadere imanın hikmetine aykırıdır.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ♦ Kaza ve Kadere iman insan hayatını nasıl etkiler?
  Kaza ve kader inancı, İnsanda ümitsizliğin ve üzüntünün en büyük ilâcıdır, insan, başına gelen felâketlere, kadere olan inancı sebebiyle, Allah’ın takdiri gözüyle bakıp kendini teselli eder. O belâ ve musibetin Allah’tan geldiğini bildiğinden, kurtul mak için yalnızca O’na iltica eder, O’na yalvarır. Gelen dertlerin kendisi İçin günahlara keffâret (yokedicl) ve af sebebi olabileceğini düşünür, sabır ve direnç gösterir. Bu sırdandır ki, “Kadere İman Eden, Kederden Emin Olur" denilmiştir.

Benzer Konular

 1. Kaza Ve Kader
  Konu Sahibi kısmet Forum İman
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Temmuz.2014, 14:50
 2. Kader İle İlgili Hadislere Bakış
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 28.Mart.2013, 18:08
 3. Dua ve kader
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Dualar Hakkında Konular
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 27.Ocak.2013, 21:39
 4. Kader İle İrade
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Dini Bilgiler
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 14.Ocak.2013, 21:29
 5. Kader Nedir
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Dini Bilgiler
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 12.Ocak.2013, 19:19

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •