Doğru
Doğru
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İhtiyaç Sahiplerine Yardım Etmek

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart İhtiyaç Sahiplerine Yardım Etmek

  Doğru
  İhtiyaç Sahiplerine Yardım Etmenin dinimizde önemini öğrenmemiz lazım değerli üyelerimiz..Dinimiz fakirlere muhtaçlara kimsesizlere öksüz ve yetimlere yardım etmeyi ısrarla emretmiştir. Öyle ki zerre miktar inancı olan kimseler bu emirlere kayıtsız kalamaz fakirler ve yetimler ihtiyaç içerisinde kıvrım kıvrım kıvranırken rahatça yiyip içemez.

  Yetimlere iyilik yapılmasını iyi davranılmasını emreden yetim malı yemeyi yasaklayan âyet-i kerîmelerden bazılarına meâlen bakalım:

  "Sen yetim iken O seni barındırmadı mı?

  "Sen yolunu şaşırmış bir kavmin içinde iken O sana yol göstermedi mi?

  "Sen yoksul iken O seni zengin kılmadı mı?

  "Sakın yetime kötü davranma.

  "Bir şey isteyeni azarlama.

  "Rabbinin nimetini de yâd et." (Duha sûresi/6-11)

  "Rüştüne erinceye kadar yetimin malına yaklaşmayın— onu korumak ve arttırmak gibi daha güzel bir şekilde olursa başkadır. Ahdi de yerine getirin. Muhakkak ki ahidden dolayı mesuliyet vardır." (İsrâ sûresi/34)

  Yetimlere bakmaya ve onların ihtiyaçlarını gidermekle ilgili o kadar çok hadis-i şerif vardır ki bu hadis-i şeriflerden haberdar olan bir Müslümanın yetimlere karşı kayıtsız ve lakayt kalması mümkün değildir. Şimdi bu hadis-i şeriflerden bazılarına bakalım: Ebû Hüreyre'den (r.a.) Resûlullah'ın (a.s.m.) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Yetimin işleriyle ilgilenen kimse ister yetimin yakınlarından olsun ister yabancılardan olsun (orta parmakla işaret parmağını göstererek) benimle Cennette şu iki parmak gibi baraber bulunacaktır." (Ebû Dâvud Edeb: 123)

  (Hz. Ebû İmran r.a. rivayet ediyor "Yetimi kendine yakın tut. Başını elinle okşa ve onu sofrana oturt. Böyle yaparsan kalbin yumuşar ve hacetin görülür." (Ramûz c. 1/22-7)

  Ebû Hüreyre'den (r.a.) rivayet edilen hadiste Hz. Peygamber (s.a.v.): "Müslümanlar içinde ev yönünden hayırlı olanı yetime iyilik eden evdir. Müslümanların en şerli evi de yetime kötülük yapılan evdir" buyurdu. (Tergib ve Terhib c. 5/170-10)

  Fakirlere yardım

  Fakirlere yardım etmek onların ihtiyaçlarını gidermek İslâmiyetin en çok üzerinde durduğu hususlardan birisidir. Zekât verilecek sınıflardan birisi de fakirlerdir.

  Fakirlere yardımda bulunurken veya o istediğinde verecek durumda değilken çok dikkatli ve nazik davranmalı fakirler gücendirilmemelidir. Onlara her zaman güzel söz söylenmeli hattâ verirken onlara teşekkür etmek ihmâl edilmemelidir. Zira onlar Allah'ın bir emaneti olan mallardan dolayı Allah'ın emrini yerine getirmeye vesile olmakta kendilerini o yükten kurtarmaktadırlar.

  Fakirlere yardımla ve şayet verecek durumu yoksa güzel söz söylemekle ilgili âyet-i kerîmelere meâlen bakalım:

  "Akrabaya yoksula ve yolda kalmışlara hakkını ver. Malını İsraf ederek saçıp savurma." (İsrâ sûresi/26)

  "Eğer onlara verecek bir şey bulamayıp da Rabbinden bir rahmet aramak için yüzünü onlardan çevirmek zorunda kalırsan bari onlara güzel bir söz söyle." (İsrâ/28)

  bitmedi devamınıda okuyalım lütfen

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Dula fakire ihtiyaç sahiplerine yardım etmekle ilgili hadis-i şeriflerden bazılarına bakalım: Safvân bin Süleym'in (r. a.) rivayet ettiğine göre Resûlullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur: "Dul kadın ve yoksul kimselerin geçimlerini üzerine alan bir Müslüman Allah yolunda cihad eden mücâhid gibi yahut gündüzleri oruçlu geceleri de ibâdetle meşgul olan kimse gibidir." (Buhâri Edeb: 25)

  Câbir (r.a.) der ki: Hz. Peygamber (s.a.v.): "Müslüman yoksulu doyurmak Allah'ın rahmetini gerekli kılan güzel amellerdendir." buyurdu. (Tergib ve Terhib. c.2/372-9)

  Sadakayı gizlice vermek

  İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunurken sadaka verirken hiç kimseye sezdirmeden gizlice vermek faziletli bir davranıştır.

  Ümmü Seleme (r.a.) Peygamber Efendimizin (s.a.v.) şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Yapılan iyi işler insanı kötülüğe düşmekten korur. Gizlice sadaka vermek Allah'ın gazabını söndürür ve sıla-i rahim ömrü uzatır. Her iyilik sadakadır Dünyada iyilik sahipleri âhirette de iyiliğe mazhar olurlar. Dünyada kötülük yapanlar âhirette de kötülükle karşılaşırlar. Cennete ilk girecekler iyilik yapanlardır."

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  İslâm büyükleri Resûlullah'ın (s.a.v.) tavsiyesi ışığında yardımda bulunurlarken gizlice yardım ederlerdi. Hz. Ömer (r.a.) devlet reisi iken sırtında çuvalla erzak taşır kimliğini açıklamadan onu fakirlere verir hattâ kendi eliyle onlara yemek pişirirdi.

  İmam Zeynelabidin Hazretleri yüzünü kapatarak geceleyin Medine'de fakirlerin evlerine yiyecek taşırdı. Fakirler yardımı yapanın Zeynelabidin hazretleri olduğunu ancak o vefat edipte artık kapılarını çalan olmayınca anlamışlardı.

  Belediyelerin ve bazı hayır müesseselerinin fakirlere gıda ve erzak yardımı yapmaları aşevleri yapıp yemek dağıtmaları güzel bir davranıştır. Ancak bu yardımlar onları rencide etmeden yapılsa daha iyi olur.

Benzer Konular

 1. Sihirleri batıl etmek ve zararları def etmek için
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Sihir Büyü Bozma Duaları
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 06.Eylül.2016, 22:06
 2. İhtiyaç Duası
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Lahuti Faydalı Dualar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 18.Nisan.2013, 10:54
 3. İhtiyaç Sahiplerine 313 Ayetel Kürsü Okuması Başlanacaktır
  Konu Sahibi madalyon Forum Lahutii Dua Kardeşliği
  Cevap: 82
  Son Mesaj : 18.Nisan.2013, 00:56
 4. İhtiyaç Sahiplerine; Ya Latif İsmi Şerifi
  Konu Sahibi Sİhab Forum Lahuti Zikirler
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 13.Şubat.2013, 18:52
 5. İhtiyaç İstek Duası/Nihat Hatipoğlu
  Konu Sahibi wind Forum İslami Makale Ve Videolar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Ağustos.2012, 02:55

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •