Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Akraba Münasebetleri

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Akraba Münasebetleri

  Doğru
  Dinimizde Akraba Münasebetleri nasıl olmalıdır bu konuda önemli hususlar nelerdir öğrenelim şimdi buradan;
  İslâmiyet akrabalarla münâsebetlere çok büyük ehemmiyet vermiş akrabalarla münâsebette uyulması gereken kaideleri en ufak teferruatına kadar tespit etmiştir.

  Akrabalarla alâkayı kesmek; tıpkı adam öldürmek kumar oynamak Allah'a şirk koşmak (riyakârlık yapmak) içki içmek gibi; "en büyük günahlardan"dır.

  Peygamber Efendimizin (s.a.v.) akrabalarla münâsebetler akrabalara iyilikte bulunmakla ilgili hadis-i şeriflerine bakanlar sılâ-ı rahimde bulunmayı asla ihmâl etmezler. Şimdi sılâ-i rahim ve akrabalara iyiliklerde bulunmakla ilgili hadis-i şeriflerden bazılarına bakalım:

  Ebû Hüreyre (r.a.) Resûlullah'ın (a.s.m.) şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Kim rızkının bol ve ömrünün uzun olmasını arzu ederse akrabalarına iyi muamelede bulunsun." (Müslim Birr:20)

  Ebû Hüreyre (r.a.) Peygamberimizin (a.s.m.) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: "Rahim [Akrabalık] kelimesi Allah'ın Rahman isminden gelir. Allah da 'Kim akraba haklarını yerine getirirse Ben de o kimseye iyilik ve lütufla davranırım. Kim bunu yapmazsa Ben de ona iyilik ve lütufta bulunmam' buyurmuştur." (Buhari Edeb:13)

  Ebû Hüreyre (r.a.) Resûlullah'ın (a.s.m.) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: "Soyunuzu öğreniniz ki akraba haklarını yerine getiresiniz. Çünkü akraba haklarını yerine getirmek ailede sevgiye bolluk ve uzun ömre vesile olur." (Tirmizî Birr: 49)

  Ebû Bekre (r.a.) Resûlullah'ın (a.s.m.) şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir: "Zulüm ve akraba haklarını yerine getirmeme kadar Allah'ın bu dünyada daha çabuk cezalandırdığı bir başka günah yoktur. Üstelik Âhirette de ceza verecektir." (Ebû Dâvud Edeb: 44)

  Maddî-Mânevî güçlüklerde ekonomik zorluklarda insanlarımız "akrabalık bağı" sayesinde morallerini bozmamakta ayakta durmaktadırlar.

  devamı altta...

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Varlıklı insanların zekât ve sadakalarını kendi akrabalarından fakirler varsa onlara vermeleri daha makbuldur.

  Akrabalarla münâsebetlerde dikkat edilmesi gereken en mühim âdap mahremiyet ölçüsünü göz önünde bulundurmaktır. Nâmahrem olanlar bir arada bulunamaz bir arada oturamazlar.

  Kimlerin mahrem kimlerin nâmahrem oldukları fıkıh kitaplarında belirtilmiştir. Ziyaret yapıldığında İslâmiyet'in tespit ettiği esaslara göre hareket edilmeli; erkekler kendi aralarında hanımlar kendi aralarında oturmalıdırlar. Helâle haram karıştırılmamalıdır

Benzer Konular

 1. Allah'la Kur'an Dışı Münasebetleri
  Konu Sahibi kısmet Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2014, 03:35

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •