Doğru
Doğru
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hayız Nedir

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Hayız Nedir

  Doğru
  HAYIZ (REGL) HÂLİ
  ♦ Hayız Nedir?
  Hayız (regl), kadınların hastalık ve doğum halleri dışında ve belli yaşlar arasında rahimden gelen bir kandır. Buna âdet hâli, ay hâli, aybaşı, muayyen hâl gibi adlar da verilir.
  Hayız hâli, kadınlara özel, doğal bir haldir. Vücutta biriken kirli ve zehirli maddeler, hayız kanı ile dışarı atılır; vücut hafifler, sağlık bulur. Bu sebeble hayız hâlinden ürkmeğe, korkmağa, tiksinti duymaya sebeb yoktur. Bu durumu normal bir hâl olarak karşılamalı, Allah’ın bir takdiri olarak bakmalıdır. Nitekim şu rivâyet de bunu doğrular niteliktedir:
  Âişe validemiz, Peygamberimizle haccettiği sırada kendisinde muayyen hâl olmuş, bu durumda haccı yarım kalacak zannederek ağlamaya başlamıştı. Peygamberimiz kendisine:
  - Ne oluyorsun, ay hâli mi gördün? diye sormuş ve ardından şu açıklamayı yapmıştı:
  - Bu, kadınlar cinsine Allah’ın bir yazısı ve takdiridir. Kâbe’yi tavaftan başka hacıların yaptığı herşey’i yap; Kâbe’yi de ay hâlinden kurtulduktan sonra tavâf edersin.” (Buhari, Hayız, 1)

  ♦ Ne Zaman Başlar, Kaç Yaşına Kadar Sürer?
  Hayız hâli, en erken 9 yaşında başlar. Genç kızlar bu hâlin başlamasıyla bülûğa ermiş olurlar.
  Bu hâl, en geç 55 yaşına kadar, her ay belli sürelerle devam edip gelir. Bu yaştan sonra da kesilir.
  9’dan önce ve 55’ten sonra görülen kanamalar, âdet hali sayılmazlar. Bir hastalıktan ileri geldiği kabûl edilirler.

  ♦ Nasıl Belli Olur?
  Hayız akıntısı kırmızı, siyah, sarı, bulanık yeşil ve kiremit renklerinde olabilir. Pamukta bu renklerden biri görülse, âdet hâlinin başlamış olduğuna hükmedilir. Kanamalı hâl kesildiğinde ise, gelen akıntı beyaz renktedir ve rahmin (vaginanın) doğal akıntısıdır.
  Rahimden gelen akıntının ay hâli sayılabilmesi için kadının hâmile olmaması da şarttır. Hâmilelik süresi içinde gelen kan, âdet halinden sayılmaz.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ♦ Kaç Gün Sürer?
  Âdet hali, en az 3 gün, en çok da 10 gün sürer. 3 günden (72 saat) az görülen akıntı ile, 10 günden (240 saat) fazla gelen akıntı muayyen halden sayılmaz. Bir hastalıktan geldiği kabûl edilir.
  Hayız süresi içinde akıntının devamlı olması şart değildir. Arasıra kesilebilir. Meselâ, bir kadın üç gün kan görse, sonra iki gün akıntı kesilse, sonra yine üç gün daha kan gelse, o kadının hayız müddeti 9 gündür. Ve arada akıntısız geçen iki gün de hayız günlerinden sayılır.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ♦ İki Ay Hâli Arasında Kalan Temiz Günlerin Süresi Ne Kadardır?
  iki ay hâli arasındaki temizlik süresine “tuhr hâli” denir. Bu süre 15 günden az olmaz, daha fazla olabilir. Buna göre, 15 günden daha evvel ortaya çıkan akıntılar, ay hâlinden sayılmazlar.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ♦ Âdet Günleri Süresi Her Ay Belli midir?
  Bâzı kadınların âdet günleri bellidir. Meselâ, her ay 5 veya 7 veya 9 gün âdet görürler.
  Bâzılarında ise, âdet günleri sabit değil, aydan aya değiş kendir. Meselâ, bunlar bir ay 5 gün, bir ay 6 gün âdet görürler. Bu halde İhtiyata uygun davranmak gerekir. Yani, böyle bir kadın, 6. gün oldu mu yıkanır, namazını kılar. Ramazanda ise, orucunu tutar. Çünkü, bu altıncı günde görülen kanın hastalık kanı olma İhtimali vardır. Ancak bu kadın 6. gün çıkmadan kocasıyla cinsel ilişkide bulunamaz. Zira bu hal hayız hâli de olabilir.

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ♦ Âdet Günlerinin Süresinin Değiştiği Nasıl
  Anlaşılır?
  Bir âdet süresinin değişmiş olması için, o âdet süresine aykırı üst üste İki âdet görülmelidir. Meselâ, her ay, devamlı 5 gün âdet gören bir kadın, sonradan üstüste İki defa 4 veya 6 gün âdet görse artık onun âdeti 5 değil, 4 veya 6 gün olmuştur. Şu halde süregelmekte olan âdet süresinin değişmesi, üst üste görülen İki ayrı âdet ile olmaktadır.
  Mûtad hale gelmiş hayız müddetinden fazla olan ama fazlalık süresi 10 günü geçmeyen kanamalar da, âdet hâlinden sayılır. Bu durumda âdet süresi değişmiş kabûl edilir. Meselâ, her ay 7 gün âdet gören bir kadın, sonradan 10 gün görmeye başlasa, 10 günü de hayızlı sayılır. Fakat 10 günü geçen kanamalarda, mutad günden fazla olan kanamalı günler, âdet hâli değil, hastalık hâil kabûl edilir.

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ♦ Âdet Çağına Giren Bir Kız, Kendisinde İlk Kanamayı Görünce Ne Yapar?
  Âdet görecek çağa gelen bir kız, ilk defa görmeye başladığı âdetten dolayı, hemen namazı orucu terkeder. Bu kıza “mübtedie” denir. Âdet hâli üç günden az sürerse hayızlı olmadığı anlaşılır. Terk ettiği ibâdetleri kaza etmesi gerekir.
  İmam-ı A'zam’a göre, âdet tam üç gün devam edip hayız hâli olduğu kesinleşmeden namazı ve orucu terketmek câlz olmaz.
  ♦ Bir kadının görmekte olduğu âdetini kocasına karşı inkâr etmesi veya gerçeğe aykırı olarak âdet gördüğünü söylemesi helâl olmaz.

Benzer Konular

 1. Hayız ve Nifasla İlgili Hükümler
  Konu Sahibi kısmet Forum İslam Ve Kadın
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2014, 04:19
 2. Hayız ve Nifas Nedir
  Konu Sahibi kısmet Forum İslam Ve Kadın
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2014, 04:07

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •