Doğru
Doğru
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cennet Ve Cehennemdekilerin Durumu

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Cennet Ve Cehennemdekilerin Durumu

  Doğru
  ♦ Miraç gecesinde Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)t cennet ile cehennemin durumları şöyle gösterildi: “Suyu soğuk ve misk gibi kokan bir dereye geldiğinde güzel bir ses işitti ve Cebrail (Aleyhisselâm)e bu sesin ne olduğunu sordu. Cebrail (Aleyhisselâm):
  “Bu ses cennetin sesi. ‘Ey Rabbim! Bana vermeyi vaat ettiğini ihsan et’ diyor, dedi.
  Başka bir dereye geldiğinde, çirkin bir ses işitti ve çirkin bir koku duydu.
  - ‘Ey Cebrail! Bu ses nedir?’ diye sorunca,
  - ‘Bu ses de cehennemin sesi. ‘Ey Rabbim! Bana vaad ettiğini ver’ diyor, cevabını aldı.’
  Cennet bekçisi Rıdvan’ı gördüm. Ne zaman ki, o Beni gördü. Beni ferahlandırdı, Beni merhabaladı ve cennete girdirdi. Allahü Teala’nm dostları için gözlerin görmediği, kulakların işitmediği cennet için vaat etti.
  + Yedinci kat yerde olsa da cehennem Bana gösterildi. O vakit kapısı üzerine ‘Muhakkak cehennem onların hepsi için vaat olunmuş yerdir’ yazılmıştır.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Yüzüme gülmeyen bir melek gördüm. Ey kardeşim Cibril bu kimdir?” dedim.
  - “Cehennem bekçisi Malik’tir” dedi. Allahü Teala’mn, cehennemi yarattığı günden beri hiç gülmemiştir. O, Senden önce veya Senden sonra şayet bir kimseye gülümsemiş olsaydı, elbette Sana da gülümserdi. Fakat o, gülmez, gülümsemez bir melektir.
  Cebrail (Aleyhisselânı) ona:
  - “Ey Malik! Bu, Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)- dir. O’na selam ver” dedi ve Bana selam verdi.
  Cebrail (Aleyhisselâm)a:
  - “Cehennemi bana göstermesini ona emretmez misin?" diye sormuştu. Cebrail (Aleyhisselâm) da: "Olur!" diyerek Cehennemin bekçisi Malik'e: "Ey Malik! Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e Cehennemi göster!" demişti. Malik; Cehennem'in üzerinden örtüsünü açınca, Cehennem öyle kaynamaya ve kabarmaya başladı ki, Resulullah (Sallallahü A- leyhi ve Sellem) onun gördüğü herşeyi yakalayıp yakıverece- ğini sandı. Hemen, Cebrail (Aleyhisselâm)a: "Ey Cebrail! Malik'e emret de, onu yerine geri çevirsin!" buyurdu. Cebrail (Aleyhisselâm) da, Cehennemi yerine çevirmesi için, Malik'e emretti. O da, Cehenneme: "Sakin ol!" dedi. Cehennem, çıkmış olduğu yerine girince, Malik onun üzerine örtüsünü tekrar örttü. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)-, Cehennemdeki susuzluk azaplarım, azap zincirlerini, azap yılan ve akreplerini, oradaki azaplardan daha bazılarını da gördü. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), bir hadis-i şeriflerinde: "Eğer benim bildiğimi sizler de bilmiş olsaydınız, muhakkak ki, pek az güler ve çok ağlardınız!" buyurmuştur.

  + (Cehennemde) dilleri kafalarından çıkan bir topluluk gördüm. “Bunlar kimlerdir” dedim. Bu kimseler, yalan yere Allah’ın adıyla yemin edenlerdir.
  + Saçlarından asılmış kadınlardan bir cemaat gördüm. “Bunlar kimlerdir?” dedim. “Mahremlerinden başkalarına saçlarını örtmeyen kadınlardır” dedi.
  - Elbiseleri katrandan bir topluluk gördüm. “Bu kadınlar kimlerdir” dedim. “Onlar, ahlakını ve iyiliklerini saymakla beraber ölüsünün arkasından (üstünü yırtarcasma) ağlayanlardır.”
  - Miraç gecesinde başları taşlarla vurularak ezilen, eski halini aldıkça da tekrar ezilmek suretiyle azap edilmekte olan toplulukların yanından geçtim. “Bunlar kimdir ey Cibril!” dedim. “Bunlar (namaza engel hiçbir özürleri yokken, bilerek) farz namazlarını kılmayan, namazdan kaçan kimselerdir” cevabını verdi.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Resulullah (Şallallahü Aleyhi ve Selleın)e bir adam gösterildi. O, büyük bir odun yığını biriktirmişti. Taşımaya gücü yetmiyordu. O ise, hâlâ üzerine başka odunlar yığıyordu. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem): “Ey Cebrail bu kişi kimdir?” diye sorduğunda Cebrail (Aleyhisselâm): “Bu, Senin ümmetinden insanların emanetlerim yüklenen bir kimsedir. O, aldığı emanetleri taşıyamazken tutar daha fazlasını almaya çalışır” dedi.
  - Resulullah (Şallallahü Aleyhi ve Sellem)e Miraç gecesinde kan akan bir nehir içinde yüzen ve cehennem taşlarını yutan bir kişi gösterildi. Cebrail (Aleyhisselâm)^ bunun kim olduğunu sordu. Cebrail (.Aleyhisselâm) de bunun faiz yiyenler olduğunu söyledi.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Bir rivayette ise şöyledir: Bir gurup insan gösterildi. Karınları evler gibi büyüktü. İçinde yılanlar vardı, dışandan görünüyordu. Ayağa kalkmak istediklerinde yüz üstü yere ka- paklanıyorlardı. Resulullah (Sallallahü Aleyhi Ve Sellem): “Ey Cebrail, bunlar kimlerdir?” diye sorduğundan Cebrail (Aleyhisselâm): “Onlar faiz yiyenlerdir” dedi.
  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e başka bir gurup insan gösterildi. Önlerindeki bir tencerede güzelde kızarmış tertemiz etler vardı. Öbür yanlarında da kirli bir ksizan içinde pişmemiş, kokuşmuş etler bulunuyordu. Onlar, güzel etleri bırakıp, kokuşmuş etleri yiyorlardı. Resulullah (Sallalahü Aleyhi ve Sellem)'. “Ey Cebrail, bunlar kimlerdir?” diye sorduğundan Cebrail (Aleyhisselâm): “Onlar Senin ümmetinden temiz ve helal hanımını bırakıp pis ve kötü kadıı1lara giden erkeklerle, temiz ve helal kocasını bırakıp pis ve Kötü erkeklerin yanma giden ve onlarla geceleyen kimselerdi"” dedi

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ♦ Miraç gecesinde Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e ön ve arkalarında suçlarını bildiren tabela asılı bulunan koyunlarm ot yedikleri gibi yayılan ve zehirli kuru11™? diken ve zakkum ile cehennemin kızdırılmış taşlarım ¡yiyen kimseler gösterildi. Cebrail {Aleyhisselâm)a bunlarıri kim olduğunu sordu. Cebrail (Aleyhisselâm) da: “Bunlar, mallarının farz kılman zekâtlarım vermeyenlerdir” dedi.
  ♦ Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e bir gurup kadın gösterildi. Kadınlar, göğüslerinden ve ayaklarından âsılmışlardı. Feryat ederek Allah’a yalvarıyorlardı. “Bunlar kimdir, ey Cebrail” dedi. Cebrail {Aleyhisselâm) de: “Onlar zina eden ve karınlarındaki çocukları öldüren kadınlar" dedi.

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bakırdan tırnaklan ile yüzlerini ve göğüslerini tırmalayıp yırtan bir topluluğa uğradı. “Bunlar kimdir, ey Cebrail” dedi. Cebrail (Aleyhis- selarn) de: “Onlar başkalarının ırz ve namuslarına sataşan ve gıybet edenlerdir” dedi.
  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem e bir gurup insan gösterildi. Vücutlarının yanan kısmındaki etlerden kesilip ağızlarına konuyor ve kendilerine: “Kardeşinin etini yediğin gibi haydi bunu da ye!” deniyordu. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'. “Bunlar kimdir, ey Cebrail” buyurdu. Cebrail (.Aleyhisselâm) de: “Onlar, ümmetin içinde insanları arkadan çekiştiren ve alay edenlerdir” dedi.

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Miraç gecesinde Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e demir makaslarla dudakları kırpılan, kırpıldıkça da eski durumuna dönen, dudakları tekrar kırpılmak suretiyle azap edilen kimseler gösterildi. Cebrail (Aleyhisselâm)a bunların kim olduğunu sordu. Cebrail (Aleyhisselâm) de: “Bunlar, ümmetinden, yapmadıklarını söyleyen ve söylediklerini yapmayan, fitneyi körükleyen hatiplerdir” dedi.
  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Miraç gecesinde iri bir öküzün bir inden çıkarak tekrar dönmek istediğini, ama dönemediğini görünce, “Ey Cebrail! Bu durum nedir?” diye sordu. Cebrail (Aleyhisselâm) de: “Ümmetinden müstehcen konuşanların söylemiş oldukları kötü sözden mahcup olup kurtulmak istediği halde kurtulamayan kişilerin durumudur” cevabını verdi.
  - Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e başka bir gurup insan gösterildi. Dudakları deve dudağı gibi iriydi. Ağızlarına cehennemde kızdırılmış bir taş atılıyor, taş altlarından çıkıyordu. Feryat ederek bağırıyorlardı.

 7. #7

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), “Ey Cebrail! Bunlar kimlerdir?” diye sordu. Cebrail (Aleyhisselâm) de: “Onlar, zulümle yetimle*rin mallarını yiyenlerdir” dedi.
  •f Resulullah (Sallallahii Aleyhi ve Sellem) Miraç dönüşünde birinci kat dünya semasına indiği zaman aşağıya baktı ki, dünya semasının altında bir rüzgâr, acayip sesler ve duman gördü. Onların ne olduğunu sorunca, Cebrail (Aleyhisse*lâm) şöyle dedi: “Bunlar şeytanların işidir. Bu şekilde insanların gözlerini perdeliyor, onların göklerin ve yerlerin sırlarını tefekkür etmelerini engelliyorlar. Eğer insanların gözünde böyle perdeler olmasaydı, yerdeki ve gökteki aca*yip sırları görürlerdi. ”

Benzer Konular

 1. Sosyal Durumu
  Konu Sahibi kısmet Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2014, 00:11
 2. Cennet-Cehennem nedir
  Konu Sahibi kısmet Forum Kıyamet Ve Ahiret
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2014, 03:41
 3. Kıyamette Denizlerin Durumu
  Konu Sahibi wind Forum Ölüm Ve Sonrası
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 18.Mart.2013, 02:59
 4. Miftah'ul Cennet (Cennet'in Anahtarı)
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Lahuti Faydalı Dualar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Aralık.2012, 18:18
 5. Cennet Ehlinden Olalım Lahutii.com
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Zikirler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 01.Ağustos.2012, 18:48

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •