Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kuran-ı Kerime Karşı Adab

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Kuran-ı Kerime Karşı Adab

  Doğru
  KUR AN I, KERİME KARŞI BÜTÜN İNSANLARIN ADABI
  Sahihi Müslim’de Temim ed-Dari’nin Peygamberden (s.a.v.) rivayet ettiği şöyle bir hadisi şerif geçmektedir:
  “Dinimiz nasihat demektir.” Kimler için dediğimizde Resulullah (s.a.v.) “Allah, onun resûlü, onun kitabı ve mü’minlerin idarecileriyle avam için” buyurdu.
  Din âlimleri, Allah’ın kitabı için nasihat, onun Allah’ın kelamı olduğuna, Allah katından vahyedildiğine, mahlûk sözüne asla benzemediğine ve hepsi bir araya gelseler bile bütün mahlukların onun benzerini yapamayacaklarına iman ettikten sonra, ona hürmet etmek, hakkıyla ve güzelce okumak, huşu içerisinde harflerini düzgün telaffuz etmek ve Kur’an’ı tahrife kalkışmamak, ona dokunmaya yeltenenleri def etmek, içindeki emirlere iman etmek, ahkamına uymak, Kur’an ilimlerini öğrenmek, misallerini anlamak, mevizeleri- ne önem vermek, derinliklerini düşünmek, muhkemiyle, manası açık olan -amel etmek, müteşabihin manasını Allah’a bırakmak, nasih ve mensuhunu araştırmak, ilimlerini yaymak ve halkı hem Kur’an'a, hem de Kur’an için nasihat sayılan esaslara davet etmekle olur demişlerdir.
  Kur’an-ı azize hürmet, onu tenzih ve korumanın vücubu hususunda bütün mü’minlerin icmaı vardır. Kur’an-ı Kerim’in, üzerinde ittifak bulunan bir tek harfini inkâr eden veya hiçbir kıraet imamının kabul etmediği bir harfi Kur’an! a bilerek ilave eden kimsenin kafir olduğu hususunda da mü’minler icma etmişlerdir...
  İmam Ebu’l-Fadl Kaadı İyad şöyle buyurur:
  “Kur’an veya mushafla alay eden ya da onlara veya bir kısmına söven, onun bir harfini inkar eden, Kur’an’ın açıkça bildirdiği hüküm ve haberleri yakalayan, Kur’an’ın evet dediğine hayır, hayır dediğine evet diyen, bunları bilerek yapan veya bazıları hakkında şüphesi bulunan kimseler, mü’minlerin icmaı ile kafir olurlar.”

  (Hakiki) Tevrat, İncil ve diğer semavi kitaplar da öyledir. Bunları da inkâr eden, inanmayan söven ve alay eden kâfir olur.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Kadı İyad ayrıca, bütün İslam ülkelerinde yaşayan müs- lümanların elinde bulunan ve Fatiha’dan Nas suresine kadar mushaflara yazılı Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğu, Onun peygamberi Muhammed Mustafa’ya Allah tarafından gönderilen vahyi ilahi olduğu hususunda da mü’minlerin icma halinde olduklarını beyan etmektedir.
  Bir harfini bilerek çıkaran veya başka bir harf ile değiştiren veya üzerinde ittifak edilmiş mushaflarda bulunmayan ve Kur’an’dan olmadığı hususunda ittifak bulunan tek bir harfi ona ekleyen kimse, bunu bilerek yapıyorsa kâfirdir...
  Ebu Osman el-Hazzaz’da, Kur’an-ı Kerim’in bir harfini inkâr etmenin küfür olduğu hususunda bütün tevhid ehlinin ittifak ettiğini söyler.

Benzer Konular

 1. Kuran-ı Kerim Adabı
  Konu Sahibi kısmet Forum Kur'an Hakkında
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Ağustos.2014, 15:58
 2. 5 Ayeti Kerime Mucizesi
  Konu Sahibi Sİhab Forum Aşk-Bağlama-Sevgi Duaları
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 30.Temmuz.2013, 02:50
 3. 29 Harf Mevcut Olan İki Ayeti Kerime
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Havas Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Şubat.2013, 22:13
 4. Her Türlü İstek İçin Yedi Ayeti Kerime
  Konu Sahibi SOLAK Forum Lahuti Dilek Duaları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 21.Kasım.2012, 00:30
 5. Kur'an-ı Kerime Göre Mutluluğun 40 Formülü
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Kur'an Hakkında
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 03.Kasım.2012, 02:12

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •