Doğru
Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Muayyen hal ve zamanlarda okunmasi sünnet olan sureler

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Muayyen hal ve zamanlarda okunmasi sünnet olan sureler

  Doğru
  Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim okumaya daha fazla ehemmiyet vermek gerek. Ramazanın son on günü bilhassa teklerde bu önem daha da artar. Hac ayının ilk on günü, Arefe ve cuma günleri ve gecelerinde öyle.
  Surelerden Yasin, Vakıa ve Mülk surelerinde hassaten devam etmeli. Cuma günü sabah namazının ilk rekâtında Tenzil secdesi, ikinci rekâtta da insan suresini tamamıyla okumak sünnettir. Bazı cami imamlarının yaptığı gibi uzun sesle surelerin bir kısmını okumakla yetinilmemeli. Fakat ter- tile de riayet ederek serice hepsini okumalıdır.
  Cuma namazının ilk rekâtında da Cum’a, ikinci rekâtta Münafıkin surelerini yine tam olarak okumak sünnettir. Dileyen cumanın ilk rekâtında A’la, ikinci rekâtta da ğaşiye surelerini okur. Her ikisi de sahih yollarla Rasulullah’dan (s.a.v.) rivayet edilmiştir. Bu sureleri de tam olarak okumalı. Bir kısmını okumakla iktifa etmemeli.
  Bayram namazlarında da ilk rekâtta Kaf, ikinci rekâtta Kamer surelerinin tamamını okumak sünnettir. Burda da A’la ve ğaşiye sureleri okunabilir. Çünkü ikisi de sahih yollardan Peygamberimizden rivayet edilmiştir. Fakat sonuçta surenin tamamını okumaya dikkat etmelidir.

  Sabahın sünnetinde de fatihadan sonra ilk rekâtta Kafi- run, ikinci rekâtta İhlâs surelerini dilerse ilkinde “Kulu amenna billahi vema unzile ileyna” ikinci rekâtta da “Kul ya ehle’1-kitabi tealev ila kelimetin sevain beynena ve beynekum” ayetlerini okuyarak sünneti yerine getirebilir. İki şekilde Peygamberin fiili sünnetinden sahih yollarla sabittir.
  Akşamın sünnetinde, tavaf ve istihare namazlarında da Kafirun ve İhlâs surelerini okumak sünnettir. Vitir namazını üç rekât olarak kılanların fatihadan sonra ilk rekâtta A’la, İkincide Kafirun, üçüncü rekâtta da İhlas surelerini okumaları sünnettir.
  Cuma günleri Kehf suresini okumak sünnettir. Bununla ilgili Ebu Said ve başkalarının rivayet ettikleri hadisler vardır. El-Um kitabında İmam şafii hazretleri cuma gecesi de Kehf suresinin sünnet olduğunu söylemiştir. Darimi’nin Ebu Said el-Hudri’den rivayet ettiği şu eser bunun delilidir:
  “Kim ki cuma gecesi Kehf suresini okursa (onun nurundan) Kabe ile bulunduğu yer arasındaki mesafe nurla aydınlanır.”
  Darimi ayrıca cuma günü Hud suresini okumanın da sünnet olduğuna dair bir hadisi şerif rivayet etmektedir. Tabiin büyüklerinden Mekhul ise cuma günleri Al-i İmran suresini okumanın sünnet olduğunu rivayet etmiştir.
  Ayetel-Kürsi’nin okunması ise her yerde sünnettir. Akşam yatağa girildiği vakit te sünnettir. Her namazdan sonra Felak ve Nas surelerini okumak sünnet Ukbe b. Amir’in rivayet ettiği bir hadisi şerifte Peygamber (s.a.v.) her namazdan sonra muavvizeteyni okumamı emrettiler diyor. Bu hadisi, sahih yoldan Tirmizi rivayet etmiştir.
  Yatacağı zaman Ayete’l Kürsi'yi, muavvizeteyni ve Bakara suresinin son ayetlerini okumak herkes için sünnettir.
  Uu, itina gerektiren mühim bir meseledir. Konu ile ilgili Ebu Mi's’ud el-Bedri’nin sahih yoldan rivayet ettiği hadisi şerifte Unsulullah (s.a.v.) şöyle buyurur:
  “Kim Bakara suresinin son iki ayetini okursa kendisine yeter.”
  Bir ulema cemaati, gece namazının yerine geçmesi bakımından yeter derken, bazıları da okuyan kimseyi o gece, r.temediği hususlardan, afetlerden korumaya yeter demişlerdir.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Aişe’de Rasulullah efendimizin (s.a.v.) her gece İhlâs, !:elak ve Nas surelerini okuduğunu rivayet etmiştir. Daha evvel de bunu açıklamıştık.
  Ebu Davud’da Ali’nin (r.a.) şöyle dediğini rivayet etmektedir:
  “Müslüman olan aklı başında hiçbir kimsenin Ayetel Kürsi’yi okumadan yatacağını tahmin etmezdim.
  Yine İmam Ali (r.a.), aklı başında hiç kimsenin, Bakara suresinin son üç ayetini okumadan yatacağını tahmin etmezdim. Bunun senedi, Buhari ve Müslim’in şartlarına uygundur.
  Ukbe b. Amir’de şunları söylüyor:
  Rasulullah (s.a.v.) bana:
  “İhlas ve muavvizeteyni okumadan hiçbir gecen geçmemeli” dedi. Bunun için de onları okumadan hiçbir gecem geçmiyor.
  İbrahim Nehai ise bu surelerin her akşam okunmasını ashabı kiramın da sünnet kabul ettiklerini söyler. Bunun senedi de Müslim’in şartına uygundur.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Yine İbrahim Nehai:
  “Yatağa gireceğimiz zaman muavvizeteyni okumayı bize tavsiye ederlerdi” diyor.
  Aişe (r.a.) da şunu rivayet etmiştir:
  Her sabah uykudan kalktığı zaman da,
  “İnne fi halki’s-semavati ve’l-ardi” ayetinden başlayarak Al-i İmran suresinin son ayetlerini okumak sünnettir. Zira Buhari ve Müslim’de uykudan uyandıkları zaman Resu- lullah’ın (s.a.v.) bunları okuduğu sabittir.
  Hastalara da fatihanın okunması sünnettir. Çünkü sahih hadislerde Resulullah (s.a.v.) (Fatiha hakkında) “Onun bir rükye (şifa sebebi) olduğunu sana bildiren nedir?” buyurur. Hasta yanında İhlâs, Felak ve Nas surelerini okuyup avuç içine üfürmek de müstehaptır. Buhari ve Müslim’de Resulullah’ın (s.a.v.) fiili sünnetinden bu da sabit olmuştur. Daha evvel de bunu açıklamıştık. Talha b. Mutarrifde şöyle der:

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Yanında Kur’an okunan hasta kendinde bir rahatlama hissederdi. Bir gün hasta yatağında yatmakta olan Hayse- me’yi ziyaret etmiştim. Kendisine bugün seni iyi görüyorum dediğimde -evet- yanımda Kur’an-ı Kerim okundu -ondan- dedi.
  Hatibi Bağdadi’de şunları anlatır:
  “Ramadi hastalandığı zaman hadis ulemasını çağırtır, geldiklerinde bana hadis okuyun derdi. Hadis için durum böyle olunca Kur’an-ı Kerim için daha evla olur.
  Alimler mevtaya yasini şerif okumanın sünnet olduğunu söylemiştir. Bunun delili de Ma’kil b. Yesar’ın Resulullah’- dan (s.a.v.) rivayet ettiği şu hadisi şeriftir:
  “Mevtaya Yasin okuyun”
  Ancak Tirmizi’nin rivayet ettiği bu hadis zayıftır.
  Mücahid’in şa’bi’den yaptığı bir rivayete göre de Ensarı kiram, bir mevtanın yanında bulundukları zaman Bakara suresini okurlardı.

Benzer Konular

 1. Cevap: 7
  Son Mesaj : 19.Kasım.2015, 11:19
 2. Sünnet Olan Gusüller
  Konu Sahibi kısmet Forum Lahuti Abdest Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2014, 04:12
 3. Oruçluya Sünnet Ve Müstehab Olan Şeyler
  Konu Sahibi kısmet Forum Ramazan ve Oruç
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 19.Temmuz.2014, 03:55
 4. Sünnet Olan Beden Temizliği
  Konu Sahibi kısmet Forum Temizlik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2014, 15:35
 5. Zorlu Zamanlarda Astrologlara Düşen Görevler
  Konu Sahibi SOLAK Forum Lahutii Burçlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Mart.2013, 16:32

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •