Doğru
Doğru
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kur'an Ahlakı

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Kur'an Ahlakı

  Doğru
  Kur'an Ahlakı nedir nasıl olmalıdır açıklamaları burada değerli kenzul.com ailesi..
  Kur'an ahlâkı, dünyada iyi bir yaşam sürebilmek ve sonsuz hayata hazırlanabilmek için Allah'ın kullarına bir lütfudur. Din ahlakı insanın fıtratına en uygun yaşam tarzıdır. İnsanı yaratan Allah, onun ihtiyaçlarını, nasıl yaşarsa sağlıklı, mutlu ve huzurlu olacağını en iyi bilendir.

  Yaşam rehberimiz Kur'an'da namaz kılmak, zekat vermek gibi belli ibadetlerin yanısıra, yaşanması emredilen bir ahlâk anlayışı tüm detaylarıyla tarif edilir. Allah'ın razı olacağı pek çok davranış şekli Kur'an ayetlerinde haber verilir. Bu davranışların her biri Yüce Allah'ın buyruklarıdır ve ibadettir. İnsanın 23 saatini Allah'tan uzak yaşayıp, günün yalnızca 1 saatini -namaz kılarak- ibadet için ayırması kuşkusuz yanılgıdır. "Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah'ındır." (En'am Suresi, 162) ayetiyle bildirildiği üzere Allah'a kulluk ve ibadet insanın tüm gününü, yaşamının tamamını kapsar.

  Yardımseverlik, bağışlayıcılık, güleryüz, ince düşünce, hoşgörü, özveri, vefa, adalet, sadakat, tevekkül, ihlas, şevk, temizlik, dürüstlük, şefkat, vicdan, tevazu, kanaatkarlık, sabır... Kur'an ahlâkının bu güzel özellikleri, insan fıtratına uygun, yaşayan kişiye mutluluk ve huzur veren, Allah'ın beğendiği ve övdüğü davranışlardandır.

  Kur'an ahlâkını yaşamak, insanın üzerindeki tüm bağımlılıkları, kısıtlayıcı ve zorlayıcı ağırlıkları kaldırır, zincirleri kırar. Her şeyi yaratan ve her an kontrolünde tutan Allah'a güvenip dayanmak ve yalnızca O'nu dost ve vekil edinmek, O'na teslim olmak, insanın yaşamındaki korkuların, endişe ve sıkıntıların sonu anlamındadır.

  Kur'an'dan uzak yaşayan toplumlarda çarpık bir ahlâk anlayışı yerleşmiştir. Ruhlarındaki bencil tutku ve dünyevi hırsların yönlendirdiği bu ahlâkı yaşayan insanlar, kibirli, bencil, acımasız ve zalimdirler. Bu kişilerin diğer kötü ahlâk özellikleri arasında ise şirk, kıskançlık, yalan, alaycılık, gıybet, pislik, fitne, israf, öfke gibi Allah Katında beğenilmeyen davranışlar vardır. Allah'ın kullarına emrettiği ahlâk bunun tam aksidir.

  İnanan insanın sorumluluğu kuşkusuz, Allah'ın bildirdiği güzel ahlâkı en ince detayına kadar uygulamaktır. Kişi, yaşadığı cahiliye toplumundaki çarpık ahlâk anlayışının etkisinden sıyrılmalı ve bu rahmanî ahlâk özelliklerini kazanmak için çaba göstermelidir. İnsan her davranışını dikkatle Kur'an süzgecinden geçirerek, sapkın ve ilkel kültüre sahip cahiliye ahlâkından tam anlamıyla uzaklaşabilir.

  Samimi bir iman ve derin bir Allah korkusu, insanı her an Allah'ın beğendiği ahlâkı yaşamaya, şeytanın ve nefsinin telkinlerinden sakınmaya yönlendirir. Allah'a duyduğu içli ve saygı dolu korku, insanın aklını ve şuurunu açar, vicdanını her an devrede tutar.

  Mümin, Rabb'inin kendisini her an gördüğünün ve işittiğinin bilincindedir. İnsanların arasındayken de yalnızken de, her durumda Allah'ın her şeye şahit olduğunu bilir. Vereceği hesaptan korktuğundan güzel ahlâkını her ortamda korur. Ahlâkta sabitlik ve kararlılık gerekir.

  Zor Zamanlarda da Güzel Ahlâk

  Dünyadaki imtihanın bir parçası olan zorluk, her insanın yaşamı süresince karşılaşabileceği bir gerçektir. İnanan insan için yaşanan zorluklar, Rabb'ine olan aşkını, sadakatini ve güzel ahlakını gösterme vesilesidir; ecir fırsatıdır. Ancak Allah'tan uzak yaşayan kişiler için ise umutsuzluk, isyan ve mutsuzluktur.

  Allah, "Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele." (Bakara Suresi, 155) buyurarak kullarına imtihan başlıklarını verir. İnsan aceleci yaratılmıştır ancak imtihan zamanında acelecilikte güzel ahlâk ortaya çıkmaz. Allah için güzel bir sabırla sabretmek çok güzeldir. Samimi kullara düşen, imtihanını güzel vermek ve alacağı notların yüksek olmasına çaba göstermektir.

  devamı var...

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Ahiretleri için çaba içinde olmayan insanlar, ölümle herşeyin biteceğini zannettikleri için dünyada zevk ve sefa içerisinde rahat bir hayat sürmek ve yaşanabilecek tüm zevkleri tatmak isterler. Huzurlarını kaçıran en ufak zorluk, onlar için azaba dönüşür. Bunların, Allah'ın imtihanı olduğunu düşünemez, müminler için kazanç zamanı olan zorlukların kayıp getireceğini zannederler.

  Oysa ölümden sonra asıl gerçek ve sonsuz yaşam başlayacaktır. Hesap gününde, zor zamanlarda gösteremedikleri sabır, tevekkül ve teslimiyetli davranışlarından sorgulanacaklardır. En adil mahkemede hak ile hüküm verilecek, insanların yapıp ettiklerinin, yapması gerekirken göz ardı ettikleri ve ertelediklerinin hesabı tam olarak görülecektir.

  Allah'tan içli bir saygıyla korkan müminler, Allah'ın hoşnutluğunu hedefleyerek yaptıkları her salih amelin, söyledikleri her güzel sözün, gösterdikleri sabır, özveri, sadakat ve kararlılıklarının karşılığını "hurma çekirdeğindeki iplikçik" kadar haksızlığa uğramadan alacaklarının bilincindedirler. Yaşadıkları zorluk ne denli şiddetli de olsa, Allah'ın vaadi olan destek ve yardım nedeniyle onlar en güzel ahlâkı sergilerler. Bu Allah'ın kullarına verdiği kolaylıktır; bu, imtihanın bir sırrıdır.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Sonuç Olarak;

  Kur'an'ın tarif ettiği güzel ahlâk özellikleri, nefsin bencil tutkularının değil, vicdanın sesi dinlenerek kazanılabilir. İnsan ancak nefsani istek ve dünyevi hırslarını bir kenara bıraktığında diğer insanlara karşı anlayışlı, şefkatli, sevgi dolu ve özverili davranabilir. Mümin, her durum ve ortamda Allah'ın en fazla razı olacağı tavrı tercih eder. Bu yüzden kimi zaman karşısındaki insanların huzurunu ve mutluluğunu kendisinininden daha fazla düşünür.

  İnsanlar Kur'anî ölçüleri kıstas alırlarsa, şefkati, merhameti, vefa ve sadakat duygularını aynı şekilde anlarlar. Böylece ahlâki değerler aynı olur, kişiye göre değişmez. Aksi durumda ise herkesin farklı ahlâki değeri olur. Toplumda doğruların bir tane olması gerekir. Kur'an'ın doğrularıyla yaşandığında, yani doğrular bir olduğunda, toplumda sağlıklı bir iletişim ve en güzel ahlâk anlayışı yerleşir.

  Allah'ın tüm buyrukları ve hükümleri, insan fıtratlarına en uygun şekildedir ve hiçbirinde zorluk yoktur. Peygamberimiz (sav) Kur'an ahlâkının nasıl yaşandığının en güzel örneğidir. O, "Din kolaylıktır." (Buhari, Iman: 29; Nesai, İman: 28; Musned, 5:69) buyurarak, insanları dini yaşamaya davet eder.

  Kur'an ahlâkıyla yaşamak, insan için Allah'ın dilemesiyle olabilecek en güzel yaşamdır. Diğer insanları böyle bir yaşama davet etmek, onların kalplerini de Kur'an ahlâkına ısındırmak, insanların Kur'an'a ve Peygamberimiz(sav)'in sünnetlerine göre yaşamalarına vesile olmak her müminin en önemli sorumluluklarındandır.

  Kur'an ahlâkını yaşayan ve yayılması için mücadele eden müminlerin hayatlarını farklı kılan en önemli özellik ise Allah'ın dilemesiyle sonsuza dek nimet ve güzellikler içinde devam edecek olmasıdır.

  ... Onlar, öyle kimselerdir ki, (Allah) kalplerine imanı yazmış ve onları Kendinden bir ruh ile desteklemiştir. Onları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacaktır; orda süresiz olarak kalacaklardır. Allah, onlardan razı olmuş, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte onlar, Allah'ın fırkasıdır. Dikkat edin; şüphesiz Allah'ın fırkası olanlar, felah (umutlarını gerçekleştirip kurtuluş) bulanların ta kendileridir. (Mücadele Suresi, 22)

Benzer Konular

 1. Peygamberimizin Güzel Ahlakı
  Konu Sahibi kısmet Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2014, 02:41
 2. Ticaret Ahlâkı
  Konu Sahibi kısmet Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2014, 02:32
 3. Ahlakı Güzelleştiren Dualar
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Faydalı Dualar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Haziran.2014, 02:38
 4. Peygamber Efendimizin Mübarek Vasıfları ve Üstün Ahlakı
  Konu Sahibi wind Forum Hz Muhammedin Hayatı
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 30.Ocak.2014, 20:52

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •