Doğru
Doğru
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kullara Sunulan Sabır Ayetleri

 1. #1
  SOLAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Ekim.2012
  Mesajlar
  2,924
  Konular
  242
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Kullara Sunulan Sabır Ayetleri

  Doğru
  Sabır İle İlgili Ayetler

  1) “Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin; ne var ki bu huşu duyanların dışındakilere şüphesiz çok zordur.”
  Bakara 45
  2) “Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin; Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.”
  Bakara 153
  3) “Andolsun ki sizi biraz korkuyla, biraz açlıkla ve biraz mal, can ve ürünlerden yana eksiltmekle deneriz; öyleyse sabredenleri müjdele.”
  Bakara 155
  4) “İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Fakat iyilik, o kimselerin iyiliğidir ki, Allah’a ve ahiret gününe, meleklere, kitaplara ve nebilere iman etmişlerdir. Mal sevgisine rağmen onu yakınlarına, yetimlere, düşkünlere, yolda kalmışlara ve kölelerin kurtuluşuna vermişlerdir. Namazı kılmış, zekât vermiş, ahitleştikleri zaman, ahitlerini yerine getirmişlerdir. Zorda, darda ve savaşta sabırlıdırlar. İşte doğruyu söyleyenler onlardır; takva sahibi olanlarda onlardır.”
  Bakara 177
  5) “Calut askerleriyle karşılaştıkları zaman da:
  ‘Rabbımız bize bol sabır ver, sebatımızı arttır ve kâfir olan bu kavme karşı bize yardım et’ demişlerdi.”
  Bakara 250
  6) “Size daha hayırlısını haber vereyim mi? Rabbımız şüphesiz biz iman ettik öyleyse bizim günahlarımızı bağışla ve bizi cehennem azabından koru diyerek sabreden, sadık olan, ibadetlerinde ve itaatlerinde sürekli olan, mallarını Allah yolunda harcayan ve seher vaktinde Allah’tan mağfiret dileyen muttakiler için Allah’ın katında tertemiz eşler ve altından ırmaklar akan, ebedi kalacakları cennetler vardır.”
  Âl-i İmran 15, 16, 17
  7) “Yoksa siz, Allah içinizden cihada katılanları belli etmeden ve sabredenleri ortaya çıkarmadan cennete gireceğinizi mi sanıyorsunuz?”
  Âl-i İmran 142
  8) “Mallarınız ve canlarınız konusunda, herhalde imtihana çekileceksiniz; sizden önce kendilerine kitap verilenlerden de, müşriklerden de, muhakkak eza verici söz işiteceksiniz. Eğer sabreder ve sakınırsanız, işte bu azmedilmesi gereken işlerdendir.”
  Âl-i İmran 186
  9) “Ey iman edenler! Sabredin, tahammül gösterin; müteyakkız olun ve Allah’tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.”
  Âl-i İmran 200
  10) “Sen bizden, sırf Rabbimizin ayetleri bize gelince, onlara iman ettiğimizden ötürü intikam alıyorsun. Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır. Canımızı Müslümanlar olarak al.”
  A’raf 126
  11) “Allah’a ve Rasulüne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Aksi halde başarısızlığa uğrarsınız ve kuvvetiniz yok olup gider. Sabredin, şüphesiz ki Allah, sabredenlerle beraberdir.”
  Enfâl 46
  12) “Şimdi Allah sizde zaaf olduğunu bilmiş ve (yükünüzü) hafifletmiştir. Buna göre eğer sizden sabırlı yüz kişi olursa, ikiyüz kişiye galip gelirler; eğer sizden bin kişi olursa, Allah’ın izniyle ikibin kişiye galip gelirler. Allah sabredenlerle beraberdir.
  Enfâl 66
  13) “Kardeşleri sahte kana bulanmış Yûsuf’un gömleğini de getirmişlerdi. Babaları ise şöyle demişti: “Hayır nefislerinize size bir işi kolaylaştırmıştır. Artık benim için yapılacak iş güzel bir sabırdır.”
  Yûsuf 18
  14) “Rablarının yüzü için sabrederler, namazı kılarlar, kendilerine rızıklandırdığımız şeylerden gizli ve açık verenler ve kötülüğü iyilikle defedenler; işte ahiret yurdunda en güzel akibet bunlar içindir.”
  Ra’d 22
  15) “Ve sabretmiş olmanız dolayısıyla selamette olunuz. Dünyanın akibeti olan bu cennet ne güzel diyecekler.”
  Ra’d 24
  16) “Bize yollarımızı göstermiş olduğu halde Allah’a neden tevekkül etmeyelim? Bize yaptığınız eziyetlere mutlaka sabredeceğiz. Bu sebeple mütevekkil olanlar, yalnız Allah’a tevekkül etsinler.”
  İbrahim 12
  17) “Zulme uğradıktan sonra Allah yolunda hicret edenleri biz, dünyada mutlaka güzel bir yere yerleştiririz. Hâlbuki bilmiş olsalar ahiret sevabı daha büyüktür. İşte bunlar, sabredenler ve Rablarına güvenip dayananlardır.”
  Nahl 41, 42
  18) “Eğer (bir suçtan dolayı) cezan verecek olursanız, size yapılanın aynıyla cezalandırın. Sabrettiğiniz takdirde bu sabredenler için daha hayırlıdır.”
  Nahl 126
  19) “Sabret! Sabrın ancak Allah’ın yardımıyladır. Onlara üzülme! Başvurdukları oyunlardan da endişeli olama!”
  Nahl 127
  20) “O da demişti ki: Şu bir gerçektir ki sen, benimle beraber bulunmaya asla sabredemezsin. Zaten bilginle kavrayamadığın bir şeye nasıl sabredeceksin? Musa ise şöyle demişti: Beni inşallah sabreden bir kimse olarak göreceksin. Senin hiçbir emrine karşı gelmeyeceğim.”
  Kehf 67, 68, 69
  21) “Sana vahyolunana uy; Allah hükmünü verinceye kadar da sabret. O hüküm verenlerin en hayırlısıdır.”
  Yûnus 109
  22) “Başına gelmiş bir sıkıntıdan sonra kendisine bir hayır taddırarak “kötülük artık benden gitti der” O sırada kendisi son derece neşeli ve kibirlidir. Ancak sabredenler ve salih amel işleyenler böyle değildir. İşte bunlar için mağfiret ve büyük mükâfat vardır.”
  Hûd 10, 11
  23) “Bunlar sana vahyettiğimiz gabya ait haberlerdir. Bundan önce ne sen nede kavmin bunları bilmiyordunuz. Bu itibarla sabret; akıbet, elbette Allah’tan sakınanlar içindir.”
  Hûd 49
  24) “Sabret! Şüphesiz Allah, iyilik edenlerin ecrini zayi etmez.”
  Hûd 115
  25) “Onlarda şöyle demişti: Yoksa sen Yûsuf musun? O da demişti ki: Ben Yûsuf’um; buda kardeşim. Allah lutfetti. Şurası muhakkaktır ki, kim Allah’tan korkar ve sabrederse, Allah iyilik edenlerin ecrini zayi etmez.”

 2. #2
  RaidenRozz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.Kasım.2012
  Mesajlar
  3,031
  Konular
  1050
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Eline emeğine sağlık SOLAK.
  Güzel bir paylaşım olmuş.

Benzer Konular

 1. Kur'an da Dua Örnekleri Ve Ayetleri
  Konu Sahibi wind Forum Dualar Hakkında Konular
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 22.Eylül.2014, 02:56
 2. Öfkeyi Kovan Sabır
  Konu Sahibi kısmet Forum Diğer Peygamberler
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2014, 06:51
 3. Rızık Ayetleri
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Bereket İş Rızık Duaları
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 06.Temmuz.2013, 00:25
 4. Kur'ân'da Dua Ayetleri
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Kuran-ı Kerim
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Nisan.2013, 19:42
 5. Elif Aşk'tır , Nun Sabır ...
  Konu Sahibi SOLAK Forum Lahutii Edebiyat
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Aralık.2012, 18:48

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •