Doğru
Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kurban Kesmenin Hikmetleri

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Kurban Kesmenin Hikmetleri

  Doğru
  ♦ Kurban Kesmenin Hikmetleri:
  1 - Kurban kelimesi, sözlükte, kendisi ile Allah'a yaklaşılan şey mânasına gelir. Bu isimden de anlaşıldığı gibi kurban; Allah’a yaklaşma ve O’nun rızasını kazanma vesilesidir.
  Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle buyurulmaktadır:
  “Biz her ümmet için kurban kesmeyi meşrû’ kıldık (em*rettik). Allah’ın rızık olarak verdiği dört ayaklı davarlar üzerinde (yalnız) Allah’ın ismini ansınlar (o davarların) gerçek sâhibinin Allah olduğunu bilsinler) diye... O halde hepiniz O’na teslim olun. (Habîbim)! Sen itâatli ve mütevâzî olanları (ebedî saâdet ve selâmetle) müjdele..” (el-Hacc, 34).
  Bu âyette kurban kesmenin, Allah’ın hatırlanması, yeryüzünde mevcut bütün hayvanların Allah’ın mülkü olup, sırf rahmet eseri olarak insanların istifadesine verilmiş olduğunun bilinmesi için emr olunduğu belirtilmektedir.
  İnsan zamanla gaflete düşüp, sâhip olduğu malın, mülkün, servetin Allah’ın kendisine bir lütfü olduğunu unutabilir. Karun gibi her şey’e kendi çalışmasıyla, bilgi ve mehâretiyle sâhip olduğunu vehmederek, kendisinde bir kudret ve kuvvet görmeye, İlâhî nimetleri şahsına maletmeye başlar. Gururlanıp, haddini aşar.
  İşte kurban emri, ona, sâhip olduğu mal ve mülkün, bağ ve bostanın, hayvanların, sen/et ve paranın Allah’ın bir ihsanı ve lütfü olduğunu ve asıl mal sâhibinin Allah bulunduğunu hatırla*tır. O’nun izni ve müsâadesi olmadan hiçbir şey’e sâhip oluna*mayacağını bildirir. O da gururu bırakıp mahviyet ve tevazua girer. Hakikî kulluk tavrını takınır, şükür vazifesini yerine getir*meye çalışır. Bu hal ise, onun Allah’a yaklaşmasına ve rızası*nı kazanmasına bir vesile olur.
  2 - insanın yaptığı bütün ibâdetler gibi kurban kesmesine de Allah’ın ihtiyacı yoktur. Ancak Allah, kurban kesme emriyle kullarını imtihan etmekte, onların takvâlarını, İlâhî emre boyun eğmedeki titizliklerini, Allah’a yakınlık derecelerini ölçmektedir. Hacc sûresi, 37. âyette bu husus şöyle belirtilir:
  “Onların ne (sadaka edilen) etleri, ne de kanları hiçbir zaman Allah’a (yükselip) erişmez. Fakat sizden O’na (yalnız) takvâ (Allah’ın emirlerine uyma ve yasaklın mdun ktı çınma titizliği) ulaşır...”
  Bu âyette de görülüyor ki, kesilen kurbanlarda gaye,ihlas, takvâ ve Allah’a yaklaşmadır. Maksad, Allah’ı verdiği nimetleriyle hatırlama ve O’nun rızâsını kazanmaktır. Bu maksad ve gaye olmadıktan sonra kesilip dağıtılan etlerin, akıtılan kanların, ne kadar çok olursa olsun, Allah katında hiçbir deflltı vn kıymeti yoktur.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  3 - Kurban aynı zamanda Hz. İsmailin Allah için kurban edilmekten bir lütuf eseri olarak kurtuluşunun hatırlatılmasında vesiledir.
  Cenâb-ı Hak, İbrahimi büyük bir imtihana tâbi tutmuş, sov diği biricik evlâdını Allah için kurban etmesini istemiştir. Hz. Ib rahim ile oğlu İsmail, her ikisi de bu isteğe, tam bir teslimiyet vn sadakat içinde uymuşlardır. Hazret-i İbrahim oğlunu kesmok üzere yatırmış ve bıçağı boynuna çalmıştır. Fakat bıçak Hz. ismaili kesmemiştir. Çünkü Cenâb-ı Hakkın muradı, Hz. İsmailin kesilmesi değil, baba-oğul iki şanlı nebînin erişilmez tesli miyet ve sadakatlarının, ferâgat ve fedakârlıklarının, melekler ve kıyâmete kadar gelecek bütün insanlar tarafından bilinmesi, daima hatırlanması idi.
  Bu hikmet gerçekleştiği için, bıçağa İsmaili kesmemesini emr etmiş; Hz. İsmailin yerine onlara Cennetten bir koç gönde rerek onu kurban etmelerini istemiştir, işte kurban kesmek; bu büyük ve ibretli olayın yıldönümünü kutlamak mahiyetindedir.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  4 - Her yıl müslümanlar tarafından binlerce kurban kesil mektedir. Bu, bir bakıma, bir müslümanın Allaha ibadet ve onun emrine uymak için her şeyini fedâ edebileceğinin, Allah yolunda bütün varlığından vazgeçebileceğinin sembolik bir ila desi olmaktadır.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  5 - İslâmın koyduğu kurban kesme hükmü, aynı zamanda insanlar için büyük bir nimet ve rahmettir.
  Bir yıl boyunca pek çok sıkıntılar çekmiş, belki de ağzına İm lokma et koyamamış fakirler, kurban bayramı münasebetiyle bol bol et yeme fırsatına kavuşurlar. Fazla gelen etleri kavurma yapıp uzun zaman o etten faydalanma imkânını elde ederler. İslâmın sosyal adâleti sağlayıcı bir özelliği de de böylece ortaya çıkmış olur.

Benzer Konular

 1. Bayramların Hikmetleri
  Konu Sahibi kısmet Forum Bayramlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Temmuz.2014, 04:19
 2. Kurban Kesmenin Sahih Olmasının Şartları
  Konu Sahibi kısmet Forum Kurban
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Temmuz.2014, 01:39
 3. Kurban Kesmenin Fazileti
  Konu Sahibi kısmet Forum Kurban
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2014, 03:54
 4. Besmelenin Faziletleri-Hikmetleri
  Konu Sahibi wind Forum Surelerin Faziletleri-Sırları
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 04.Ocak.2014, 14:50
 5. Öksürüğü Kesmenin Yoluna Bakış
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Alternatif Tıp
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 25.Aralık.2013, 12:36

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •