Doğru
Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Akika Kurbanı

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Akika Kurbanı

  Doğru
  ♦ Akîka Kurbanı:
  Yeni doğan çocuğun başında bulunan ana tüyüne akika denir. Böyle bir çocuk verdiğinden dolayı, Cenâb-ı Hakka bir şükür vesilesi olarak kesilen kurbana da bu isim verilmiştli
  Bununla beraber “akîka” yerine “nesike” denilmesi daha uy gundur. Çünkü akîka kelimesi, “ana-babaya âsî olmak” mana sına gelen “ukuk” kökünden olduğundan “ana-babaya âsî olmak mânasına da geldiği için, mânalar birbirine karıştırılabilir Bu sebeble Peygamber Efendimiz: “Nesike deyiniz, akîka deme yiniz” buyurmuşlardır. Bununla beraber, akîka kelimesinin daha yaygın olduğunu da söylemeliyiz.
  Yeni doğan çocuk için kurban kesme âdeti, İslâm’dan önce ki Cahiliye döneminde de yaygın bir âdetti. Fakat onlar akîkayı sadece erkek çocuklar için keserlerdi. Çünkü kız çocuklarını sevmezler, bir kız çocukları doğduğu zaman son derece sinirlenirlerdi. Hattâ bâzı kabilelerin kızlarını diri diri gömdükleri bile olurdu. Kur’ân-ı Kerîm, kız çocuklarına karşı takınılan bu zalimane tavrı kınamış ve şiddetle yasaklamıştır. (Bak: Nahl, 58).
  İslâmiyet akîka âdetini tamamen ortadan kaldırmamış, fakat bu zalimâne şekilde de bırakmayarak yeniden düzenlemiş kız ve erkek, bütün çocuklara şâmil kılmıştır.
  Akîka kurbanı, Hanefi mezhebine göre mübahtır. Yani isteyen keser, istemeyen kesmez. Kesmeyenin faziletinde hiçbir noksanlaşma olmaz. Diğer mezheblere göre, sünnettir Peygamber Efendimizin Hazret-i Hüseyin için bir koç kurban ettiği rivayetine dayanılmaktadır.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Kurban, çocuk doğduktan itibaren bülûğ çağına kadar kesilebilir. 7., 14. ve 25. günlerden birinde kesilmesi, daha güzel görülmüş; bilhassa 7. gün içinde kesilmesi en faziletli olarak kabûl edilmiştir. Aynı gün çocuğun saçı traş edilir ve saçın ağırlığınca altın veya gümüş veya o miktarın bedeli sadaka olarak verilir. Çocuğun adının da o gün konulması evlâdır.

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  İmam-ı Şâfiî ve Ahmed Bin Hanbel’e göre, çocuğun sıhhat ve selâmetine bir tefe’ül olarak akîkanın kemikleri kırılmaz, mafsallarından ayrılır ve öylece pişirilir. Bu müstehaptır. Diğer mezheb imamlarına göre ise, bil’akis mütevazi olması, beşerî hırslarının kırılmasına tefe’ülen, kemiklerin kırılması müstehab sayılmıştır. Şu halde durum niyete göre değişmektedir. Hangi*sine tefe’ül edilmişse ona göre hareket edilmesi iyi olur.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Akîkanın etini, kesen şahıs ve aile efradı yiyebileceği gibi, başkalarına da yedirebilirler, istenirse bütünüyle de dağıtılabilir. Âdet olarak eskiden bud kısmı ebe kadına verilirdi.
  Akîka kurbanı olarak kesilecek hayvanda da vâcib olan kurbanlık için aranan şartlar esastır. Yâni vâcib olan kurbana elverişli her hayvan, akîkaya da elverir.

Benzer Konular

 1. Kurbanı Sünnete Uygun Kesmek
  Konu Sahibi kısmet Forum Kurban
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2014, 03:43
 2. Nezir (Adak) Kurbanı
  Konu Sahibi kısmet Forum Kurban
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 14.Temmuz.2014, 09:01
 3. Ölü Kurbanı
  Konu Sahibi kısmet Forum Kurban
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Temmuz.2014, 01:01
 4. Ceza Kurbanı Kesilmesini Gerektiren Fiiller
  Konu Sahibi kısmet Forum Kurban
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2014, 03:51

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •