Kıyafet seçiminde vücut şeklini önemsiyoruz da peki ya aksesuarlar? Aksesuar seçiminde de vücudumuzun özelliklerini göz önüne almamız gerekiyor. İşte size birkaç işe yarar tavsiye;















Çanta Seçimi ;


Çanta seçerken vücut tipinizi göz önünde bulundurmalısınız. Eğer minyon bir görünüme sahipseniz tercihiniz küçük ve orta boy çantalardan yana olmalı. Daha belirgin vücut hatlarınız varsa tam tersine küçük çantalardan uzak durmalı, büyük çanta kullanmalısınız.


Kemer Seçimi ;


Peki kendinize en uygun kemer hangisi biliyor musunuz? Kemer seçiminde gövdenizin uzunluğunu göz önüne almanız gerekiyor. Uzun boyluysanız yada uzun bir gövdeye sahipseniz kalın kemerleri, kısa boyluysanız yada kısa bir gövdeniz varsa ince kemerleri tercih etmelisiniz.




Kullandığınız Bölge Önemli ;


Doğru kemeri seçmek kadar vücudunuzun doğru bölgesinde kullanmanız da önemli. Eğer elma tipi vücuda sahipseniz (yani ağırlığınız vücudunuzun üst kısmında toplanmışsa) kemerinizi göğsünüzün altına takmanız daha iyi bir görünüm yaratacaktır. Kare vücut tipine sahipseniz kemerinizi normal bel bölgenizde kullanmanız gerekir. Böylece vücudunuza biraz olsun hat kazandırabilirsiniz. Eğer belirgin hatlarınız varsa o zaman belinizin en ince bölgesini seçmelisiniz.




Takı Seçimi ;


Takılar, görünümünüzü tamamlamak, hareket kazandırmak için harika bir yoldur. Tabi doğru takıyı seçtiğiniz takdirde. Mesela büyük küpe ve kolyelerin göğüslerinizi olduğundan daha büyük gösterdiğini biliyor musunuz? Eğer vücudunuzun üst kısmı genişse büyük küpe ve kolyelerden uzak durun. Bunun yerine uzun kolyeleri tercih edin. Eğer vücudunuzun üst bölgesi dar ise tam tersi aksesuarları kullanın.


Ve son ama en önemli tavsiye; vücudunuzun en sevdiğiniz yerlerini bilin ve aksesuar kullanırken o bölgeleri ön plana çıkarmaya çalışın. Saklamak istediğiniz, vücudunuzun orantısını bozan bölgeleri de bu şekilde kamufle etmiş olursunuz.