Doğru
Doğru
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İtikaf Nedir Nasıl Yapılır

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart İtikaf Nedir Nasıl Yapılır

  Doğru
  Îtikâf; bir mescitte veya o hükümdeki bir yerde itikâf niyetiyle durmaktan ibarettir.
  îtikâf; vaktini mescitte ikametten kasıt, Allahü Teala’ya manevi yakınlıktır.
  Ramazan ayının son on gününde itikâf, kifaye yolu ile bir müekked sünnettir. Başka bir zamanda ibadet niyeti ile bir mescitte bir müddet yapılan itikâf da müstehaptır.
  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “İtikâf; günahları hapseder (itikâf müddetince, sahibini bütün şerlerden ve günahlardan korur) ve bütün iyilikleri işleyen gibi itikâf a girene sevaplar yazılır.” Bu hadisi şerifte itikâfm iki özel faydası anlatılmıştır: Birincisi., itikâftan dolayı günahlardan korunulur. Yoksa çoğu zaman bir ihmal ve hata yüzünden insanı mutlaka günaha düşüren bazı sebepler ortaya çıkar. Böyle mübarek bir vakitte günah işlemek ne kadar büyük bir zulümdür. Ama itikâftan dolayı insan günahlardan korunur ve güvenlik içinde kalmış olur.

  İkincisi; bir kimse itikâfta kaldığı müddetçe hasta ziyareti, cenazeye katılmak ve bunun gibi cami dışındaki iyi amelleri yapamaz. Fakat itikâftan dolayı yapamadığı bu amellerin sevabı kendisine verilir. Bu ne büyük bir merhamet ve cömertliktir. İnsan bir ibadete karşı birçok yapamadığı ibadetlerin sevabını kazanır. Aslında Allah’ın rahmetine ermek için bahaneler aramaktadır. Birazcık Allah’a yönelip istmekle o rahmet bol bol yağar.

  + Hazreti Ali’nin oğlu Hazreti Hüseyin (Radıyallahii Anhüma), Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)m şöyle buyurduğunu nakleder: ‘ Ramazan ’da on gün itikâf etmek, iki hac ve iki umre sevabına denktir. Her kim cemaatle namaz kılı- nan bir camide akşamdan yatsıya kadar itikâf eder (ve bu itikâf esnasında) namaz kılıp, Kur’ân okumanın dışında kimseyle bir şey konuşmazsa, Allahii Teala ona cennette bir köşk hazırlar ” buyurmuştur.

  + Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Bir kişinin (mümin) kardeşine sevgi ile bakması, benim şu mescidimde bir sene itikâf etmesinden hayırlıdır.” + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim Allah rızası için herhangi bir yere çekilip kalpten inanarak, karşılığını da yalnız Allah’tan isteyerek itikâfta bulunursa, geçmiş bütün günahları affolur. ”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim bir kardeşinin ihtiyacı için yürürse, o, kendisi için 10 sene itikâf etmesinden hayırlıdır. Her kim Allah rızası için bir gün itikâf ederse, Allahü Teala onunla cehennem arasına üç hendek koyar ki, her bir hendek doğu ile batı arasından daha uzaktır. ”

  • Hazreti Aişe (Radıyallahü Anha)dan yapılan rivayete göre o şöyle demiştir: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Ramazan’m son on gününde itikaf ederdi. Bunu vefat edinceye kadar böylece sürdürdü.”

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in nasıl itikafa girdiği konusunda Hazreti Aişe (Radıyallahü Anha)dan yapılan bir rivayet ise şöyledir: Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz, itikaf etmek istediği zaman, sabah namazım kıldıktan sonra itikaf edeceği yere girerdi. Ramaza- n’m son on gününde itikâf etmeği murat edince, kendisi için çadırımsı bir örtü konulmasını emrederdi.”

  Bir itikâfın en az müddeti, İmam Ebû Yusuf a göre, bir gündür. İmam Muhammed’e göre bir saattir. Bir saat, fıkıh âlimlerine göre, zamanın belirsiz olan az veya çok bir parçası demektir. Yoksa bir günün yirmi dört saatte biri demek değildir. İtikâfm meşru olmasındaki hikmet ve yarara gelince, bu pek önemlidir. Resulü Ekrem (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz Medine-i Münevvere’ye hicretinden sonra ahirete göçüşlerine kadar her Ramazanın son on gününü itikâf ile geçirirlerdi.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  İhlâs ile olan bir itikâf, amellerin pek şereflisi sayılmaktadır. Bu sayede kalpler bir müddet olsun, dünya işlerinden uzak kalır ve Hakka yönelir, birer Beytullah olan mescitlerden birine bu şekilde devam eden bir mümin çok kuvvetli bir kaleye sığınmış, kerim olan mabudunun feyiz ve yardım kapısına sığınmış olur.
  İslâm büyüklerinden ünlü Ataullah İskenderî (Kuddise Sirruh) buyurmuştur ki: “İtikâf yapan, ihtiyacından dolayı büyük bir zatın kapısında oturup dileğini elde etmedikçe buradan ayrılıp gitmem, diye yalvaran bir kimseye benzer ki, Allah’ın bir mabedine sokulmuş, beni bağışlamadıkça buradan ayrılıp gitmem demektedir.”

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Bir müminin her gün azalmakta olan hayat günlerinden faydalanarak böyle kutsal bir yerde bir zaman ebedi ve ezelî yaratıcısına olanca varlığı ile yönelip saf bir kalp ve temiz bir dil ile ibadette bulunması, manevî bir zevke dalması ne büyük bir nimettir.
  İtikâf yapan kimse, bütün vakitlerini ibadete, namaza ayır*mış demektir. Çünkü fiilî olarak namaz kılmadığı vakitlerde de mescid içinde namaza hazır bir haldedir. Bu bekleyiş ise, namaz hükmündedir.
  Sonuç. îtikâf sayesinde insanın maneviyatı yükselir, kalbi nurlanır, simasında kulluk nişanlan parlar, İlâhi feyizlere kavuşur. Ne mübarek, ne güzel bir hayat anı!..

Benzer Konular

 1. Murakabe Nedir Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi wind Forum Tasavvuf Lahuti
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 23.Ocak.2014, 01:07
 2. Kuantum Olumlama Nedir? Nasıl Yapılır?
  Konu Sahibi SOLAK Forum Pozitif Düşünce
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Nisan.2013, 21:40
 3. Suni Teneffüs Nedir Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi Elif Forum İlk Yardım
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Ekim.2012, 15:37
 4. Secde Nedir Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi wind Forum Secdeler
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 17.Eylül.2012, 01:38
 5. Teyemmüm Nedir ve Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Abdest Konuları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ağustos.2012, 00:49

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •