Doğru
Doğru
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dinden Çıkaracak Sözler Ve Açıklamaları

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Dinden Çıkaracak Sözler Ve Açıklamaları

  Doğru
  Dinden Çıkaracak-çıkarabilecek Sözler Ve bu sözlerin Açıklamaları burada...İnsan konuşurken kullandığı sözlere dikkat etmeli, imana aykırı sözlerle dilini ve kalbini kirletmemelidir.
  Allah korusun bilmeden imanımızı kaybedebiliriz.

  İman, kişiyi bütün varlığın tek sahibi Allah’a muhatap kılması ve O’na bağlaması itibarıyla, insana huzur ve şeref veren büyük bir güç merkezidir. Çünkü iman sayesinde insan Yaratıcı’sına bağlanır. Bu sayede insan, iman ile insanda görünen İlâhî sanatları ve Cenab-ı Hakk’ın isimlerinin nakışları itibarıyla kıymet kazanır. İnançsızlık ise o bağı koparır. İnsanın Rabb’iyle arasındaki bağ kopunca, Allah’ın insan üzerindeki sanatı gizlenir.

  İnsan çok zayıf ve aciz bir varlıktır. Kendisinin veya başkalarının başına gelen musibetlerde çoğu zaman bir şey yapamaz. Bu musibetler, imansızları veya imanı zayıf olan kimseleri aşırı derecede sıkıntıya sokar, huzursuz eder. Fakat huzursuz olmakla elinden de hiçbir şey gelmez.

  İmanı elde eden bir mümin ise her şeyde İlâhî rahmetin izini, özünü görür. Her şeyde O’nun hikmetini, adaletinin güzelliğini müşahede eder, tam bir teslimiyet ve rıza ile Rabb’inden gelen musibetleri teslimiyetle karşılar. Hayatın zorlukları karşısında dirençli olur. Böyle kimseler, çeşitli musibetlere maruz kalanlara karşı Cenab-ı Hakk’ın merhametinden daha çok şefkat göstermez ki, elem ve azap çeksinler. Böylece sadece ahiret hayatında değil, dünya hayatını dahi saadet içerisinde geçirirler. Ayrıca imanın insana kazandırdığı en mühim fayda, insanı nefsin ve şeytanın vesveselerine kapılmadan huzurlu bir şekilde kabre imanlı olarak götürmesidir.
  Bu şekilde insan hem bu dünya hem de öte dünya saadetini elde eder.

  AĞZIMIZDAN ÇIKAN SÖZLERE DİKKAT!

  Bu şekilde imanı elde ettikten sonra önemli bir aşama da imanı muhafaza etmek, korumak; yıpranmasına, zayıflamasına, herhangi bir tehlikeye maruz kalmamasına çalışmaktır. İnanan bir insan her konuda olduğu gibi, imanî meselelerde de ağızdan çıkan sözlere dikkat etmeli, imana aykırı sözlerle dilini kirletmemelidir. Şayet umursamaz bir biçimde, dikkat etmeden, sözün nereye vardığını, nasıl bir sonuç doğuracağını düşünmeden imana aykırı sözleri söylerse, Allah korusun imanını kaybedebilir.

  Böyle bir hataya düşmemek için akıllı, dikkatli ve titiz davranırken, hatasının farkına varır varmaz da, hemen tedbirini almalı, bir an önce tövbe istiğfar etmeli, imanını yenilemeli, kelime-i şahadet getirerek taze bir imanla yeniden hayata başlamalıdır.

  Şimdi imana aykırı düşen, imana zarar veren, imanlı hayatı zedeleyen bazı sözlere dikkat çekelim.

  “ALLAH GELSE, ELİMDEN ALAMAZ!”
  Bir öfke sonucu düşünmeden bu sözü söyleyen kişinin Allah’ın gücü ve kudreti konusunda en ufak bir bilgisinin olmadığı anlaşılıyor.

  Bir kere Allah’ın gücünün ve kudretinin ne bir sınırı vardır, ne bir hududu...
  Çünkü Allah’ın kudreti sonsuzdur, sınırsızdır.

  “Ve hüve alâ külli şey’in kadîr” yani “O’nun her şeye gücü yeter”
  ifadesi, Kur’an’da 40-50 yerde geçiyor.

  “Her şey” derken, bu ifadenin içine girmeyen kalmıyor. Allah’ın kendi Zât’ı (celle celaluhu) dışında, varlık âleminde bulunan, Allah tarafından yaratılmış olan, aklımıza gelen gelmeyen bütün yaratıklar bu “her şey”in içindedir.

  “Allah’ın şuna gücü yeter, buna yetmez; şunu yapar, bunu yapamaz; şu kişiyle baş eder, bu kimseyle baş edemez” diye bir şey söz konusu olamaz.

  Bu ifadeler bir insan olarak, bizim için söylenebilir. Mesela, ben 10 kiloyu çok rahat kaldırırım, 20-30 kiloda biraz zorlanırım, 50 kiloda çok zorlanırım; ama 100 kiloyu asla kaldıramam.
  Neden? Çünkü benim gücüm ve kudretim bellidir.

  Ama Cenab-ı Hak için, ağır-hafif, büyük-küçük, az-çok, aşağı-yukarı gibi kavramlardan söz edilmez.

  Allah’ın kudreti karşısında bir sinekle dünyamızdan bir milyon üç yüz bin defa büyük olan güneş aynıdır.

  Ufacık bir sineği aynı kolaylıkla havada tuttuğu ve uçurduğu gibi, koca güneşi aynı kolaylıkla uzayda tutar ve seyrettirir. İçinde milyarlarca yıldızın yer aldığı galaksiyi de aynı kolaylıkla uzayda gezdirir.
  Bu açıdan bilir bilmez biçimde, olur olmaz yerde, anlamlı anlamsız durumlarda, ne manaya geldiğini düşünmeden ileri geri konuşup,

  “Allah gelse, seni elimden alamaz.” gibi sözlerin hiçbir değeri, kıymeti ve anlamı yoktur.
  Bu değerlendirme, yazımızdaki diğer ifade kalıpları için de geçerlidir.

  “BURASI ALLAH’IN UNUTTUĞU YER!”
  Bu da çok tehlikeli bir ifade kalıbıdır. Allah’ın unutması mümkün mü? Dünyada yan yana gelmeyecek iki kelime varsa, o da “Allah” ve “unutma” kelimeleridir.

  Kur’an, Allah’a “unutma” yakıştırmasını şiddetle reddediyor,
  Musa aleyhisselamın diliyle Kur’an diyor ki:
  “Onlar hakkındaki bilgi Rabbimin katında bir kitaptadır. Rabbim yanılmaz ve unutmaz.”
  (Tâhâ, 20/52)

  Cebrail aleyhisselamın ağzından da şu gerçeği dile getiriyor:
  “Biz ancak Rabb’imizin emriyle ineriz. Geçmişimiz, geleceğimiz ve ikisi arasındaki her şey O’na aittir. Ve Rabbim hiçbir şeyi unutmaz.” (Meryem, 19/64)

  Bundan dolayı Allah için “unutma” kelimesini kullanmak hem caiz değildir, hem de insanın ayağını kaydırır, kişiyi inançsızlık/imansızlık çukuruna yaklaştırır.
  Çünkü “unutmak” noksan bir sıfattır. Allah ise bütün noksan ve eksik sıfatlardan beridir ve uzaktır. Böyle bir ifadeyi mecaz manasında kullanmak da doğru değildir. Bir mümin, hangi manayı kasdederse etsin ağzına, neticesi itibariyle kendisini çıkmaz sokaklara götürecek böylesi tehlikeli sözleri alıştırmamalıdır.

  devamı var...

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  BU ADAM ALLAHLIĞIN BİRݝ
  Bu söz, imana ve inanca leke getiren, insanın kalbini rencide eden, bir yerde vicdanı sızlatan bir yakıştırma
  Çoğu zaman bu ve benzeri sözler rastgele, gelişigüzel kullanılıyor, sözün nereye vardığı hiç mi hiç düşünülmüyor, hesabı kitabı yapılmadan dillerde gezip duruyor. Halbuki bu sözler sakıncalı sözlerdir. Her yönüyle saçma ve bayağı ifadelerdir.

  TDK sözlüğü, Allahlık kelimesi için şöyle bir açıklama getiriyor: Kendisinden hiçbir işte yararlık umulmayan saf ve zararsız kimse.

  Bir de örnek cümle veriyor:
  Bu adam Allahlığın biri, elinden hiçbir şey gelmiyor.

  Günlük dilde de şu şekilde dönüp dolaşıyor:
  - İşiniz Allahlık,
  - Allahlık adam,
  - Allahlık Ali Bey misali,
  - Tam Allahlık bir hal, ahı gitmiş vahı kalmış.

  Dikkat edilirse, bilgisiz, beceriksiz, sorunlu ve hiçbir işe yaramayan insanlar bu sözlerle anlatılıyor. Sanki insan Allaha yaklaşırsa, Allaha kul olmaya çalışırsa, Allahın emir ve yasaklarını yerine getirirse aptal/budala ve sefil bir hale gelirmiş gibi bir mana çıkıyor.

  Yahut bir iş yolunda gitmiyorsa, planlandığı ve düşünüldüğü gibi bir sonuca varılamıyorsa, suç Allaha atılıyor, hata Allaha mal ediliyor. Böylece insan farkına bile varmadan Allaha isyan ediyor. Oysa beceriksizlik insanın kendinden kaynaklanır, dağınıklık kişinin kendi ihmali ve tembelliği sonucudur.

  Neden Allaha verilsin, bu konularda niçin Allah suçlansın?
  Kuran bu konuda diyor ki:
  Başınıza ne musibet gelirse, kendi elinizle işledikleriniz yüzündendir. (Şûra, 42/30)

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ALLAH BABA KIZAR!
  Allaha baba ve oğul isnadı yapılmaz, caiz de değildir, mümkün de değildir. Böyle bir sözü, bir Müslüman söylememelidir. Çünkü mesele doğrudan doğruya Allahın birliği ile alakalıdır. Bir kere bütün babaları ve oğulları, erkekleri ve kızları yaratan Allahtır. Yaratıcı, yaratılan olamaz. İslamî deyimle Hâlık, mahluk olmaz. Böyle bir sözü ve inancı kesin olarak Kuran reddeder.

  Hepimizin bildiği İhlas Suresinde, Lem yelid velem yûled diyoruz.

  Bunun anlamı, O doğurmamış ve doğurulmamıştır demektir.

  Yani, doğanlar ve doğurulanlar Yaratıcı ve Allah olamaz.

  Yabancı filmlerdeki sözler olduğu gibi tercüme ederek söylendiği ve bazı eski Türk filmlerinde düşünülmeden bilinçsizce kullanıldığı için bu batıl inanç ve ifade, dilimize bu filmler kanalıyla geçmiştir.
  Böyle bir sözü söylemek doğru değildir.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  KADER UTANSIN.. KAHPE KADER!
  Kaderi suçlayan o kadar söz var ki, saymakla bitmez.
  Kendine söz geçiremeyen, kadere taş atar. Kimseyi suçlayamayan, kaderi taşlar. Karşısındakine gücü yetmeyen kadere yüklenir. Böyle bir kör dövüşüdür gider. Kime vurduğunu bilemez, vurduğu yeri göremez, rastgele hücum eder. Beceriksizliğini, tembelliğini ve bilgisizliğini kendi üstüne almaz, eline geçen taşı kadere fırlatır, durur. Kader utansın der. Kader ne yapmış ki utansın, kaderin utanacağı neyi vardır? Gerçekten utanması gereken birisi varsa, o da kişinin kendisidir aslında.

  Kader bir suç işlememiş, bir hata yapmamış, bir yanlışa girmemiştir. Suçu işleyen, hatayı yapan, yanlışa giren kişinin kendisi; neden kader hatalı olsun? Geçen zaman içinde daha büyük bir kayba uğramış, daha büyük bir zarar etmiş, daha büyük bir belaya çarpılmışsa, kadere olan kızgınlığının dozunu biraz daha artırır.

  Bu sefer ağzından çıkanı kulağı duymaz halde, söylediği sözlerin nerelere vardığını düşünmez biçimde, açar ağzını, yumar gözünü, Allah muhafaza kahpe kader deyiverir. Bu sözler insanı o kadar boşluğa atar, o kadar uçuruma sürükler ve o kadar sert bir duvara toslatır ki, insanı iman dairesinden çıkarabilir

  Bu gereksiz ve yersiz sözlerin hiçbirinin bir Müslümanın ağzından çıkmaması lazım

  İnanan bir insanın böyle sözleri söylememesi gerekir. Söylenmemesi bir tarafa, bu sözlere karşı tavır koymalı, böyle sözlerin toplumda barınmasına, tutunmasına meydan vermemelidir.

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  SENİNLE CENNETE BİLE GİRMEM!
  Karşısındakine o kadar kızmış, o kadar öfkelenmiş, o kadar içerlemiş, o kadar kin ve nefret duymuş ki, Cennette bile onunla birlikte olmak istemiyor. Bu durumdaki ve bu kanaatteki bir kişiye Cennete girmen kesinleşse, fakat şu kişiyle girmen gerekir, başka türlü girmen mümkün değil dense, sözünün nereye gittiğini bile düşünmeden, Allah korusun, onunla mı, asla, Allah yazdıysa bozsun gibi sözleri bile sarf edebilir. Hatta, Eğer Allah bana şu kişiyle Cennete girmeyi emretse, girmem diyecek kadar, hiç hesap kitap etmeden Allahın emrine bile karşı gelmeyi göze alabilir.

  Cennet, Allahın rahmetinin tecelli ettiği bir yer, her türlü nimetinin bolca bulunduğu bir âlem, altı iman rüknünden âhirete imanın bir parçası ve bir âhiret yurdu

  Cennet ve ebedi hayat ve sonsuz saadet Cenab-ı Hakk'ın mümin kullarına sırf bir hediyesi, ikramı ve özel bir ödülüdür. Bu ödülü reddetmek, bir dostunuzun verdiği bir hediyeyi reddetmek gibi değildir, öyle düşünülmez. Bu, Allaha isyandır, Allaha başkaldırmak, Allaha karşı gelmektir, Allahın rahmetini reddetmektir.

  Çünkü Rabbimiz mümin kullarını Cennete davet ediyor ve buyuruyor ki:
  Allah, sizi izniyle Cennete ve bağışlanmaya çağırıyor. (Bakara, 2/221)

  Bu ve bunun gibi pek çok âyette yapılan Allahın davetini sırt çevirir bir anlamda, ileri geri konuşarak, bilir bilmez laf ederek Onunla Cennete bile gitmem” sözlerini sarf etmek, insanı çok büyük kayıplara sürükler.
  Gerçi kişi, Ben bu sözü bahsini ettiğiniz manada kullanmıyorum dese de bir müminin ağzından böylesi ifadeler çıkmamalı.

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ÖKÜZ ALEYHİSSELAM!
  Kötü bir kimseye -hâşâ- öküz aleyhisselam demek, insanı uçuruma götürebilecek sözlerden biridir.

  Aleyhisselam, Allahın selamı üzerine olsun anlamında bir selam ve saygı ifadesidir.

  Dinî literatürde peygamberlerin adını söyledikten sonra aleyhisselam derken, Peygamber Efendimiz için aleyhissalâtü vesselam veya sallallâhu aleyhi ve sellem deriz.

  Aleyhisselam ifadesi peygamberler için kullanılır.
  Peygamberler, Allah tarafından özel olarak görevlendirilmiş Allahın elçilerdir. Peygamberler, insanlığın en yüce ve en yüksek mertebesinde bulunan insanlardır.

  Bunun içindir ki, bir mümin, peygamberlerin adını söylerken, onlardan bahsederken, onları anlatırken kullanmış olduğu saygılı ifadeleri ne bir insan için, ne de bir hayvan için kullanmamalı. Hele hele bir hakaret anlamı taşıyan öküz lafıyla birlikte hiçbir zaman kullanma cüretinde bulunmamalı.

 7. #7

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  İmanı tehlikeye atan diğer bazı sözler:
  1. Seni Allahtan çok seviyorum. demek.
  2. Bir adamı sevmediği zaman, Cehenneme girmeye imza verdim. demek.
  3. Allah bize zulmediyor., Ben Allah mallah tanımam., Şu işe Allahın bile gücü yetmez. gibi sözleri söylemek.
  4. Hasta olan birisine, Seni Allah unuttu. demek.
  5. Birisi için, Onun hakkından Allah bile gelemez, ben nasıl geleyim demek.
  6. Allah sana merhamet etme hususunda cimrilik etti. demek.
  7. Herhangi bir şey için, Allahın hiç işi kalmamış da bunu mu yapıyor veya yaratıyor? demek.
  8. Peygamberimizin sünnetlerinden veya hadislerinden birisini alaya alır bir tarzda Çok dinledik bunları demek.
  9. Herhangi bir işi yapan kimseye yapmaması söylendiği zaman, Peygamber gelse de ˜Yapma! dese veya gökten ˜Yapma! diye ses duysam yine yaparım demesi.
  10. Kendisine, Dünya için ahiretini terk etme! denilen kimsenin cevap olarak, Ben veresiye için peşin olanı bırakmam. demesi
  11. Fakir bir kişinin, Allah falan kuluna şu kadar zenginlik veriyor; bana ise az veriyor. Böyle adalet olur mu? demesi.
  12. Namaz ve helal olan şeyler, bana iyilik getirmiyor veya Ne için namaz kılacağım; malım yok, mülküm yok. Çoluğum yok, çocuğum yok yahut Namazı rafa bıraktım demek
  13. Sensiz Cenneti de istemem, orası da benim için zindandır. demek.

  İmanı tehlikeye atan veya insandan imanı kaldıran sözler elbette bu kadar değildir. Burada bu sözlerin bir kısmına yer verilmiştir.
  Bu ve benzeri sözleri söylemekten kesinlikle kaçınmalı ve yanlışlıkla bu sözler söylenirse de hemen kelime-i şehadet getirilmelidir.
  Bu sözler insanı küfre götürecek sözler olsa da bu sözleri söyleyenler ekseriyetle imansızlığından değil cehaletinden dolayı söylemektedir. Bu gibi insanlara hemen kafir oldun damgasınız da vurmamak gerekir.
  Yumuşak bir uslup ile ikaz etmeli tevbe etmesini tavsiye etmeliyiz.

Benzer Konular

 1. Osho'dan Sözler
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Farkındalık
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Şubat.2013, 22:32
 2. Hayaletli Evlerin Açıklamaları
  Konu Sahibi wind Forum Doğa Üstü Olaylar
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 16.Aralık.2012, 03:08
 3. Tasavvufi Sözler
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Tasavvuf Lahuti
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Kasım.2012, 22:37
 4. Ezan Ve Kamet Okunuşları Açıklamaları
  Konu Sahibi wind Forum Ezan-Kamet
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2012, 00:11
 5. Nafile Namazlar Açıklamaları
  Konu Sahibi wind Forum Diğer Namazlar
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2012, 00:04

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •