Doğru
Doğru
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Askerlik 1 Ocak 2014'ten İtibaren 12 Ay

 1. #1
  SOLAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Ekim.2012
  Mesajlar
  2,924
  Konular
  242
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Askerlik 1 Ocak 2014'ten İtibaren 12 Ay

  Doğru
  Askerlik 1 Ocak 2014'ten İtibaren 12 Ay


  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, askerliği 15 aydan 12 aya düşüren Bakanlar Kurulu kararının imzalandığını ve 1 Ocak 2014'ten itibaren geçerli olacağını söyledi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Saat 11.30'da başlayıp yaklaşık 6 buçuk saat süren toplantının ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bir basın toplantısı düzenledi. Arınç, askerlik süresinin kısalmasıyla ilgili açıklamasında "Milli Savunma Bakanlığımızın Başbakan’a bilgi sunan Genel Kurmay Başkanlığı kanalıyla 12 aya indirilmesine dair askerlik süresinin 1 Mart 2014’te başlamasını daha uygun olacağına ilişkin bir görüş medya ya intikal etmiştir. Askerlikle ilgili askerlik süresi ile ilgili askerliğe yönelik tüm ihtiyaçların giderilmesine dair doğrudan sorumlu bulunan Genel Kurmay Başkanlığımızın taleplerini ve isteklerini alıyoruz." şeklinde konuştu. 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürülüğe girecek Bakanlar Kurulu kararının tamamen imzalandığını belirten Arınç, "Hem şu anda askerlik yükümlülüğü içerisende bulunan gençlerimize, askarlerimize hem bundan sonra askerlik görevini bu doğrultuda yapacak olan yurttaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bunun kısa bir özeti de şudur: 1 Ocak 2014’te 12aylık süreyi tamamlamış olanlar terhis edileceklerdir. 12 ayı doldurmamış olanlarda 12 ayın dolmasıyla 1 Ocak 2014 itibariyle terhis edileceklerdir. Kayıtlara da baktığımızda ilk askerlik süresinin kısaltılmasını 2003 olarak görüyoruz. 2003’ün ilk 6 ayında Bakanlar Kurulu Kararıyla kanunun Bakanlar Kururluna verdiği yetkiyi kullanmak suretiyle uzun süreli askerlik 18 aydan 15 aya indirilmişti. 10 yıl bu şeklide devam etti. Şimdi biz onu 12 aya indirmiş bulunuyoruz. Yedek Subaylar için 12 aylık süre, kısa dönemler için ise 6 aylık süre uygulamasına devam edilecektir. Bu konudatartışma, spekülasyonlar yapılmasını uygun gğörmüyoruz. Bu bir arz ve talep meselesidir." dedi.

  Arınç, erken terhis olacak askerlerin sayısıyla ilgili bir soruyu, "Net bir rakam vermek mümkün değil. Çünkü izin kulananlar vs. ile terhis tarihleri değişebiliyor. Ama bunun 70 bin veya biraz daha üstü olabileceğini söyleyebilirim. Milli Savunma Bakanımızdan aldığım bilgiyle. Yani sağlık bir geçerli sebep olabilir izin kullanmak geçerli bir sebep olabilir. Geç katılmak belki bir sebep olabilir. Bütün bunlarla 70 ve 70'in biraz üzerinde belki değişebilecek bir rakamdan bahsediliyor. Herhalde ilk terhisleri de 1 Ocak 2014'ten itibaren görmüş olacağız." şeklinde cevapladı.

  Genelkurmay Başkanlığı'nın Bakanlar Kurulu öncesinde farklı bir tarih olarak 1 Mart'ı açıkladığı hatırlatılarak kurul sırasında herhangi bir göüşme yaşanıp yaşanmadığı sorulan Arınç, "Hayır hiçbirşey yaşanmadı." dedi. Arınç, şöyle devam etti: "Aslında şu saate kadar süren bakanlar kurulu toplantımız içerisinde bu konu belki bir saati geçmemiş bir konudur. Çok şeyler konuşuyoruz. Hem Meclis gündemini takip ediyoruz Bakanlar Kurulu tarafından Meclis'e gönderilen kanunların ne zaman konuşulacaklarını hem güncel bazı konuları. Burada genelkurmay bir açıklama yapsa mıydı yapmasamıydı konusunda farklı düşünebilirsiniz. Ama Türkiye yeni bir Türkiye. Türkiye'de sivil asker ilişkileri ilk defa normalleşti. Bu şudur. Eskiden asker veya genelkurmay veya Milli Savunma Bakanlığı, ona doğrudan bakan olarak sorumluluk taşıyanlar onlar ne derse onu doğru kabul ederler ve o doğrultuda karar alırlardı. Bizim farkımız şu: Biz Genelkurmayımızı tabi çok önemli görevin başında biliyoruz. Bu hizmetler onun hizmetleridir. Onların planlaması onların ihtiyaç listesi bizim için önemlidir. Onları biliriz sorarız bazen yazılı bazen şifahi..Ama sonunda siyasi bir karar verilecekse bunu ondan bağımsız olarak biz veririz. Dolayısıyla o ihtiyaçların öncelenmesinde giderilmesinde eğer bizim bir tercihimiz olmuşsa geçerli olan budur. Milli Savunma Bakanımız sadece Genelkurmay'ın düşüncesini veya bu konudaki planlamasını hükümetimize aktarır. Ama o 26 bakandan sadece bir tanesidir. Onun düşüncelerini biz kendi aramızda tartışırız. Bu da sadece onları boşa çıkarmak haşa böyle bir düşüncemiz yok. Ama bizim de olaya siyasi bakımdan ihtiyaçlar bakımından Türkiye'nin yaşaması gerekli olan bir takım yeni gelişmeleri görmek bakımından buna ihtiyacımız var. Esasen asker mevcutlarını kendi sitelerinde de yayınlıyorlar. İşte 400 bine yakın er ve erbaş var, şu kadar general var, bu kadar üst rütbeli subay var. Bu ordunun şeffalaştığı anlamına gelir. Biz dah önceki bedelli askerlik konsunda da genelkurmayın taeplerini kendi düşüncelerimizle revize etmiştik. Kararı biz veriyoruz sorumluluğu da bize ait. Ama elbette teknik bir konuda Genelkurmay'ın ne dediğine de bakarız. Ama motomot aynı noktada karar verecek durumda değiliz. Doğrudan doğruya aynısının altına imza basacağımız hususlar da olabilir ama bunları biz kendi hükümet sorumluluğumuz içerisinde bir değerlendirme gibi veririz. Bugün Genelkurmay Başkanı ile veya orada sorumlu herhangi bir subayla ne bakanımızın ne de bizim bir ilişkisi bir konuması bir görüşmesi olmamıştır. Bize iletilen bilgileri biz değerlendirdik ve birilerinin beklentilerinin aksine 1 Ocak tarihini kabul ettik."
  Hepimiz ölecek yaştayız


 2. #2
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  isabetli bir karar
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 3. #3
  SOLAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Ekim.2012
  Mesajlar
  2,924
  Konular
  242
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Elbet çok iyi olmuş ;
  Hepimiz ölecek yaştayız


Benzer Konular

 1. 2014 Ramazan Kutlaması
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Kutlamalar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 12.Temmuz.2014, 13:16
 2. 2014 Senesi Analizi
  Konu Sahibi SOLAK Forum Pozitif Düşünce
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Aralık.2013, 18:26
 3. 2014 Kombinler
  Konu Sahibi SOLAK Forum Lahuti Bayan Modası
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 04.Aralık.2013, 22:14
 4. 2014'te Her Üç Günde Bir Tatil Var!
  Konu Sahibi SOLAK Forum Lahuti Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Ekim.2013, 18:46
 5. Rüyada Ocak Görmeke Bakış
  Konu Sahibi wind Forum Lahutii Rüya Tabirleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Kasım.2012, 17:40

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •