Doğru
Doğru
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ramazanın Fazileti İle İlgili Hadisler 1

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Ramazanın Fazileti İle İlgili Hadisler 1

  Doğru
  Ramazanın Fazileti İle İlgili Hadisler 1:
  Ramazan-ı Şerifin fazileti hakkında pek çok hadisi şerif ve meşayıhm sözleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:
  ♦ Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki: “Eğer ümmetim, Ramazan ayındaki feyiz ve bereketi bilmiş olsalardı, mutlaka bütün senenin Ramazan ayı olmasını temenni ederlerdi
  ♦ Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki: “Ramazân-ı şerifin gelmesine sevinenin cesedini Allah cehenneme haram kılar.”
  • Hazreti Ömer (Radıyallahü Anlı) Ramazan ayı girdiğinde şöyle buyururdu: “Bizi temizleyen aya merhaba. Ramazanın tamamı hayırdı, gündüzü oruçtur, gecesi namazdır, o ayda yapılan harcamalar ise, Allah yolundaki infak gibidir.”
  ♦ Ubade bin Sâmit (Radıyallahü Arıh) Ramazan ayının girdiği bir zamanda Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)in şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Şüphesiz bereketli olan Ramazan ayı gelmiştir. Bu ayda Allahü Teala rahmetiyle kuşatıp, günahlarınız affediyor. Duaları bu ayda kabul ediyor. Sizin bu aydaki birbirinizle hayırda yaptığınız yarışa bakıp, melekleri katında sizinle iftihar ediyor. O halde kendi nefislerinizi ıslah etme hususunda kendinizi Allah ’ın huzurunda sınayın. Şüphesiz asi kimse bu ayda Allah ’ın sonsuz rahmetinden kendini mahrum edendir
  + Selmân-ı Fârisî (Radıyallahii Anh) şöyle rivayet ediyor: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Şaban ayının son günü bize bir hutbe okudu ve buyurdu ki: “Ey insanlar! Büyük bir ayın gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor! O ay içinde bulunan Kadir gecesi 1.000 aydan hayırlıdır. Allahü Teala, bu ayda oruç tutmayı farz ve geceleri ibadet etmeyi (teravih) nafile kılmıştır. Kim bu ayda hayırlı bir haslet ile Allahü Teala’ya yaklaşırsa, diğer aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap kazanır. Yine bu ayda bir farzı yerine getiren diğer aylarda 70 farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır. Bu ay sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise, cennettir. Bu ay yardımlaşma ayıdır. Bu ayda müminin rızkı artar. Kim bu ayda bir oruçluya iftar ettirirse bu, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da bir şey noksanlaşmaz.

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Ashabı Kiram (Radıyallahü Anhüm):
  - “Ey Allah’ın Resulü! Hepimiz oruçluyu iftar ettirecek bir şey bulamıyoruz” buyurunca, Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)'.
  “Allah, bu sevabı oruçluyu kuru bir hurma ile veya bir yudum su ile ya da bir yudum süt karşılığı ile iftar ettirene de verir. O öyle bir aydır ki, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem ateşinden kurtuluştur. O ayda köle ve hizmetçilerinin (yanında çalıştırdığı işçisinin) yiikünii hafifleten kimseyi Allah bağışlar ve cehennem ateşinden kurtarır.
  Bu ayda şu dört haslete sıkıca sarılın; iki haslet ile Rabbinizin rızasını kazanır, ikisine ise her zaman ihtiyaç duyarsınız. Rabbinizin rızasını kazandıracak iki haslet şudur:
  (1) Allah’tan başka hiçbir ilah bulunmadığına şahadet getirmek (yani çokça Kelime-i Tevhid’i söylemek).
  (2) Allah’tan günahların bağışlanmasını dilemek (çokça istiğfar etmek).
  Her zaman ihtiyaç duyduğunuz iki haslet ise:
  (1) Rabbinizden cenneti istemek.
  (2) Cehennemden O’na sığınmak.
  Her kim oruçluya su verirse, Allahü Teala ona Benim Havzı (Kevseri)mdan su içirecektir ki, cennete girinceye kadar bir daha susamayacaktır.”

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  ♦ Resulullah (Sallallahii Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki:
  “Ümmetime bu (Ramazan) ay(ın)da beş haslet verildi ki, bunlar benden önceki hiçbir Peygambere verilmemiştir:
  I. Oruçlunun (midenin boş olmasından doğan) ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur.
  2 Melekler onlar için iftar edinceye kadar dua (istiğfar) ederler.
  3. Cennet her gün onlar için süslenir. Allahü Teala şöle buyurur: “Yakında Benim salih kullarım (dünyanın) meşakkatini üzerlerinden atıp sana geleceklerdir (yani burada onlar için hazırladığım eve gelip istirahat etsinler diye süslenip hazırlık yap).”
  4. Diğer aylarda yaptıkları kötülükleri bu ayda yapmasınlar diye azgın şeytanlar bağlanır. (Böylece mübarek Ramazan’da günahların şiddeti azalır.)
  5. Ramazan ayının son gecesi olunca, Allahü Teala hepsinin günahlarını affeder
  Bunun üzerine orada bulunanlardan biri sordu: ‘O gece Kadir gecesi midir?’ Resulullah (Salllatıü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Hayır! Fakat (kaide şudur ki) işçiye ücreti, işini bitirdiğinde ödenir.”

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki: “Her kim Ramazanı (kavga-gürültü yapmadan) sessizlik ve sakinlik içersinde tutar, Allahü Teala’yı zikreder, O’nun helallerini helal, haramlarını haram kabul eder, bir de o ayda hiçbir büyük günah işlemezse, mutlaka Ramazan çıkarken o, tüm günahları bağışlanmış olarak ayrılır

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki: “Her kim beş vakit namaz ile Cumadan Cuma ya ve Ramazandan Ramazan ’a büyük günahlardan uzaklaşılırsa, arada işlenen (küçük) günahları Allah affeder .”

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Cuma günü sağlam ve günahlardan temizlenmiş olarak geçince, diğer günlerde böyle geçer. Ramazan ayı iyi olduğu ve günahlardan beri olarak geçtiği zaman senenin hepsi iyi geçer.”

  Şu duruma göre Cuma haftanın , Ramazan ayı da diğer ayların terazisidir.

 7. #7

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  İmamRabbanî (Kuddise Sirruh) buyurdu ki: “Bir kimse, Ramazan ayını hayırlı amellerle geçirirse, sene boyunca o şekilde geçer. Şayet Ramazan ayı, dağınıklık ve perişanlık içinde geçerse, sene boyunca dağınıklık ve perişanlık sürer. Bunun için mümkün olduğu kadar bu ay içinde gönül birliği elde etmeye bakmalıdır.”

 8. #8

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki: “Ramazan ayı girince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.”

 9. #9

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  + Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki: “Ramazan ayının ilk gecesi olunca, cennet kapıları açılır. Ramazan sonuna kadar da hiçbiri kapanmaz- Cehennem kapıları da kapanır ve bu ay boyunca hiçbiri açılmaz- şeytanlar zincire vurulur. Bir münadî de her gece sabaha kadar çağırır:
  - Ey hayrı isteyen! Sana müjdeler olsun. Ey şer isteyen! Haramlardan vazgeç ve aklını başına topla! Yok mu af dileyen, mağfiret olunsun. Yok mu tövbe eden, tövbesini Allah kabul etsin, isteği yerine getirilsin.
  Allahii Teala bundan ayrı olarak her gece Ramazan boyunca 60.000 kişiyi cehennemden azad eder. Bayram günü olunca affettiğinin 60.000 katını daha affeder.'”

 10. #10

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  - Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Ramazan-ı Şerifte hutbeye çıkarken, birinci, ikinci ve üçüncü basamaklarda “Amin” buyurdular. (Hutbeyi bitirip) inince, Ashabı Kiram (Radıyallahii Anhüm) sordu:
  - “Ey Allah’ın Resulü! Üç kere Amin demenizin hikmeti nedir?” Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  - “Cebrail (Aleyhisselam) bana gelerek şöyle dedi:
  (1) “Ramazan’a yetiştiği halde günahları bağışlanmayan kimse helak olsun”(2)dedi, ben de “Âmin”dedim.
  (2) İkinci basamağa çıktığımda: “Yanında Senin ismin anıldığı halde Sana Salavat-ı Şerife getirmeyen kimse helak olsun” dedi, ben de “Amin” dedim.
  (3) Üçüncü basamağa çıktığımda: “Ana-babası veya onlardan biri yanında yaşlandığı halde onların hakkını eda etmediğinden dolayı cennete giremeyen kimse helak olsun ” dedi, ben de “Âmin” dedim.”

Benzer Konular

 1. Recep Ayı İle İlgili Hadisler
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 11.Kasım.2015, 00:15
 2. Ramazanın Fazileti İle İlgili Hadisler 2
  Konu Sahibi kısmet Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 11.Kasım.2015, 00:14
 3. Ramazanın Fazileti İle İlgili Hadisler 3
  Konu Sahibi kısmet Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 11.Kasım.2015, 00:14
 4. Teheccüd Namazı İle İlgili Hadisler
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 09.Ekim.2012, 02:00
 5. Besmelenin Faziletiyle İlgili Hadisler
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Eylül.2012, 01:57

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •