Doğru
Doğru
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ramazanın Fazileti İle İlgili Hadisler 3

 1. #1

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Ramazanın Fazileti İle İlgili Hadisler 3

  Doğru
  Ramazanın Fazileti İle İlgili Hadisler 3:
  Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Şüphesiz cennetler dört kişiye âşıktırlar. Bunlar da:
  (1) Ramazan orucunu tutanlar,
  (2) Kur’ân okuyanlar,
  (3) Dillerini (yalan, gıybet, iftira ve çirkin sözlerden) koruyanlar,
  4- Açları doyuranlar.
  Şüphesiz Allahü Teala, iftar vakti, Müslüman kulunun ayaklarıyla, yürüdüğü, elleriyle tuttuğu, gözleriyle baktığı, kulaklarıyla dinlediği, diliyle söylediği ve kalbiyle düşündüğü (bütün günahları)nı affeder.”

  + Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki: “Bir kişi Ramazan ’ııı birinci günü oruç tuttuğunda, Allahü Teala Ramazan ’in son gününe kadar onun günahlarını bağışlar. O oruç, bir o kadar günahına kefaret olur. Ramazan ayında tutulan her oruç için ona bir saray verilir ki, o sarayın altı- biıı kapısı vardır. Ayrıca yetmişbin melek, sabahtan akşama kadar onun günahlarının bağışlanması için Allah’a dua ederler. Ramazan ’in gece ve gündüzünde yapmış olduğu her secdesine karşılık, cennette bir ağaç verilir ki, hayvana binmiş bir kimse yüzyılda onun sonuna ulaşamaz ”

  - Resulullah {Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki: “Cennet, Ramazan ayı için senenin başlangıcından ta sonuna kadar süslenir, hatta Ramazan’ın ilk gecesi olduğunda, Arş altından bir rüzgâr esip, cennetin ağaç ve yaprakları hareket eder. Huriler bu hale nazar edip:
  - ‘Ya Rabbi! Şu ayda Sana ibadetle meşgul kullarından, bize eşler nasip eyle. Bizimle onların ve onlarla bizinı gözlerimizi sevindir’ derler. Allahü Teala Hazretleri, Ramazan-ı Şerifte oruçlu olan her bir kuluna, içi oyulmuş incilerden çadır içinde örtülü hurilerden birini eş olarak verir. O hurilerden her biri üzerinde 70 türlü elbise vardır ki, onlardan hiçbirisinin rengi diğerine benzemez- Onlardan her biri inci ile süslenmiş yakuttan bir taht üzerindedir. O taht üzerinde atlastan bir yastık ve her yastıkta da bir yatak vardır. Her kadının kendisine hizmet edecek 70.000 ve zevci için de 70.000 hizmetçisi vardır. Her hizmetçinin elinde altından kâse, içinde bin türlü yemek vardır ki, cennet ehli, onun her birisinde, başka türlü bir lezzet hisseder. O kadının eşi için de onun aynı verilir. Onun eşi üzerinde yakutla işlenmiş, altından iki bilezik vardır. Bu şekilde inayet ve ihsan, o kimsenin Ramazan’da yaptığı hasenatın haricinde sırf bir günkü orucu içindir” diye buyurmuştur.

  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Cennette “Reyyan” denilen bir kapı vardır. Bu kapıdan kıyamet gününde yalnız oruç tutanlar girer; ondan oruç tutanlardan başka hiç kimse giremez. (Kıyamet gününde:)
  - “ Oruç tutanlar nerede?” denilir.
  Oruç tutanlar kalkarlar ve o kapıdan girerler. Onlardan başka hiçbir kimse buradan giremez. Onlar girdiği zaman kapı kapatılır, artık bu kapıdan hiçbir kimse giremez”

 2. #2

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) veda haccmda şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz Allah’ın velileri (gerçek dostlan) namaz kılanlar; Allah’ın kendilerine farz kıldığı beş vakit namazı dosdoğru kılan, Ramazan ayı orucunu tutan ve orucun ecrini Allah’tan bekleyen, zekâtı göniil hoşluğuyla veren ve Allah ’ın yasakladığı büyük günahlardan uzak kalan kimselerdir.”
  Ashabı Kiram’dan bir kişi:
  - “Ey Allah’ın Resûlü! Büyük günahlar kaç tanedir?” diye sorunca Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  - “Dokuzdur. En büyükleri:
  1. Allah ’a şirk koşmak,
  2. Haksız yere mümin birisini öldürmek,
  3. Savaştan kaçmak,
  4. Namuslu ve iffetli bir kadına iftirada bulunmak,
  5. Büyü yapmak,
  6. Yetim malı yemek,
  7. Faiz yemek,
  8. Müslüman anne-babaya karşı gelip haklarına riayet etmemek,
  9. Hayattayken de ölüm halinizde kıbleniz olan Kabe’ye (hürmetine, saygınlığına) riayet etmeyerek oradaki yasakları helalmiş gibi işlemek.
  Bir kimse bu büyük günahları işlemeksizin ölür, namazı dosdoğru kılar ve zekâtı verirse, mutlaka Muhammed
  (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)e, kapılarının kanatları altın olan bir cennetin ortasında arkadaş olur. ”

 3. #3

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Rivayet edildi ki: Musa (Aleyhisselâm) Allahü Teala’ya: “Ya Rabbi! Bana Seninle konuşmayı lütfettin. (Benden) başkasına böyle bir ikramın olacak mı?” der. Allahü Teala, Musa {Aleyhisselâm)m bu sualine şöyle cevap verir: “Ey Musa! Ahir zamanda yaratacağım kullarım vardır. Onlara Ramazan ayı ile ikramda bulunacak (bu sebeple) onlara Senden daha yakın olacağım. Zira Sen, Benim İle aranızda 70.000 perde olduğu halde konuştun. Ümmeti Muhammed ise oruç tutup da (açlık ve susuzluktan) dudakları beyazlaşıp yüzleri sararmış olduğu halde iftar etme vakitlerinde Bana dua ettiklerinde, Benim ile onlar arasında bulunan perdeleri kaldırırım. Ey Musa! Ramazanı Şerifte ciğeri susuz karnı aç kalana müjde olsun.”

 4. #4

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Rivayet edildi ki: Allahü Teala, Musa (Aleyhisselâm)a şöyle vahyetti: “Muhakkak ki Ben ahir zamanda yaratacağım kullarıma orucu farz kıldım ki, o ay Ramazan ayıdır. Ya Musa! Her kim amel defterinde 10 Ramazan bulunarak kıyamet gününe gelirse, o seçkin velilerimdendir. Her kim de amel defterinde 20 Ramazan ile kıyamete gelirse, (Allah’ın müjdelediği) huşu ve tevazu sahibi kimselerdendir. Her kim amel defterinde 30 Ramazan bulunarak kıyamete gelirse, işte o kimse, Benim katımda en üstün sevaplara sahip şehitlerdir.
  Ey Musa! Şüphesiz ki Ben Ramazan ayı girdiğinde, Arş’ı taşıyan Melâike-i Kiram’a ibadeti bırakmalarını ve Ra- mazan’ı oruçlu geçirenler bir dua yaptıklarında Âmin demelerini emrediyorum. Böylece Ben Ramazan tutanların duasını reddetmemeyi Kendime vacip kıldım.
  Ey Musa! Gerçekten Ben Ramazan’da göklere, yerlere, dağlara, hayvanlara ve böceklere (yani tüm canlılara), Ramazan orucu tutanlar için istiğfarda bulunmalarını ilham ediyorum.
  Ey Musa! Ramazan orucu tutanlardan üç kişi ara! On-larla namaz kd ve onlarla birlikte ye ve iç. Çünkü muhakkak ki lîen, içersinde Ramazan orucu tutanlardan üç kişi bulunan bir yere azabımı da musibetimi de yollamam. Ey Musa! Yolcuysan gel! Hastaysan, onlara seni taşımalarını emret.Kadınlara, kızlara ve küçük çocuklara da söyle ki; Ramazanın bitiminde, Ramazan orucu tutanların (bayram namazı için) çıktıkları (cami gibi) yere seninle birlikte çıksınlar. Çünkü şüphesiz ki Ben, göklerime ve yerime izin verecek olsaydım, elbette onlara selam verirler, kendileri ile kesinle konuşurlar ve onlara (bayram) hediye(si) olarak sunmakta olduğum:
  - ‘Ey Benim Ramazaıı’ı oruçlu geçirmiş kullarım! Yerlerinize (affedildiğiniz halde) dönün, gerçekten Beni razı ettiniz. Ben sizin orucunuzun sevabım şu şekilde tespit ettim: “Sizi cehennemden azat edeceğim, pek kolay bir hesapla hesaba çekeceğim, ayak kaydıracak günahlarınızı sizin için gidereceğim.
  (Ramazan orucu için yaptığınız) harcamalarının yerini dolduracağım ve (dünyada ve ahirette) hiç kimsenin önünde sizi rezil-rüsva etmeyeceğim.
  İzzetim hakkı için Ramazan orucundan sonra, işte şu bulunduğunuz yerde ahiretiniz için Benden herhangi bir
  şey isterseniz, mutlaka (istediğinizi) size verdim. Dünya işinizden de Benden ne dilerseniz, kesinlikle sizin için (hayırlı olan şeylere) bak(tım ve onları yerine getir)dim!” şeklindeki kelamımı mutlaka onlara müjdelerdi.”

 5. #5

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Hazreti Ömer (Radıyallahü Anh) buyuruyor ki: “Ramazan çok hayırlı ve mübârek bir aydır. Gündüz tutulan oruca, gece kılınan namaza, bu ayda verilen sadakaya, Allahü Teahı kat kat sevâb verir.”

 6. #6

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  İmâm-ı Rabbânî (Kuddise Sirruh) buyuruyor ki: “Ramazân-ı şerifte yapılan nâfile namaz, zikir, sadaka ve bütün nâfıle ibâdetlere verilen sevâb, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda, bir oruçluya iftâr verenin günâhları affolur. Cehennem’den âzâd olur. O oruçlunun sevâbı kadar, ayrıca buna da sevâb verilir. Bu ayda ibâdet ve iyi iş yapabilenlere bütün sene bu işleri yapmak nasîb olur. Bu aya saygısızlık edenin bütün senesi, günâh işlemekle geçer. Bu ayı fırsat bilmelidir. Elden geldiği kadar ibâdet etmelidir. Allahü Teala’nm râzı olduğu işleri yapmalıdır.
  Mübarek Ramazan ayında bütün bereketler bulunur. Her iyilik, her bereket, Allahü Teala’nın Zat’mdan meydana gelmektedir. Nisa suresinin 78. ayetinde: “Sana gelen her güzel şey, Allahü Teala’dan gelmektedir. Sana gelen her kötülük de, kendindendir.”
  Bu üstünlüklerin hepsi de, kelam şanında bulunmaktadır. Kur’ân-ı Kerim, bu kelam şanının hakikatinin hepsinden meydana gelmektedir. Bundan dolayı, bu mübarek ayın Kur’ân-ı Kerim ile tam bağlılığı vardır. Çünkü Kur’ân-ı Kerim’de bütün üstünlükler bulunmaktadır. Bu ayda da, o üstünlüklerden meydana gelen bütün iyilikler bulunmaktadır. Bu bağlılıktan dolayı, Kur’ân-ı Kerim bu ayda nazil oldu. Kadir gecesi bu aydadır. Bu ayın özüdür. Kadir gecesi, çekirdeğin içi gibidir. Ramazan ayı da, kabuğu gibidir. Bunun için bir kimse, bu ayı saygılı, iyi geçirerek bu ayın iyiliklerine, bereketlerine kavuşursa, bu senesi iyi geçerek, hayırlı ve bereketli olur. ”

 7. #7

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Muhyiddîn-i Arabî (Kuddise Sirruh) buyuruyor ki: “Rama*zan ayının ilk gecesinden son gecesine kadar göklerin ka*pılan açılır. Yani bereket ve duaların kabul kapılan açık kalır.
  Ramazan gecelerinde namaz kılanlara Allahü Teala her bir secdesine bin beş yüz hasenat, lütuf ve ihsan buyurur. Kır*mızı yakuttan yapılmış bir cennet verilir. Birçok kapısı o- lup, kapıları altından, kırmızı yakutlar ile süslüdür. Allahü Teala insanın her orucuna başka başka lütuflar ihsan eder. Oruçlu olduğu günün güneşinin doğuşundan batışına kadar yetmiş bin melek o oruçluya istiğfar eder. Gecesinde ve gündüzündeki secdelerine, Cennet bağlarında dünyada ta*savvur edemediği ağaçlar dikilir ve gölgeliklerinde binlerce insan gölgelenir.”

 8. #8

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki:
  “Mekke’de Ramazan orucu tutmak, diğer yerlerde 1.000 Ramazan’dan daha üstündür

 9. #9

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Resulullah (,Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki:
  “Her kim Ramazan’a Mekke’de kavuşur da orucunu tutar, mümkün olduğu kadar da kıyamda bulunursa, Allahü Teala O’na başka yerlerdeki 100.000 Ramazan sevabı yazar. Her gününe ve gecesine karşılık bir köle azadı yazar ve her gün Allah yolunda binek bir at (infak sevabı) yazar. Ayrıca her gününe ve gecesine karşılık bir hasene yazar.”

 10. #10

  Üyelik tarihi
  06.Kasım.2012
  Mesajlar
  2,422
  Konular
  882
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart

  Resulullah (,Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki:
  “Medine’de bir Ramazan, diğer yerlerdeki 1.000 Rama*zan’daıı daha hayırlıdır.”

Benzer Konular

 1. Recep Ayı İle İlgili Hadisler
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 11.Kasım.2015, 00:15
 2. Ramazanın Fazileti İle İlgili Hadisler 2
  Konu Sahibi kısmet Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 11.Kasım.2015, 00:14
 3. Ramazanın Fazileti İle İlgili Hadisler 1
  Konu Sahibi kısmet Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 21.Temmuz.2014, 07:25
 4. Teheccüd Namazı İle İlgili Hadisler
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 09.Ekim.2012, 02:00
 5. Besmelenin Faziletiyle İlgili Hadisler
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Hadisler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Eylül.2012, 01:57

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •