Doğru
Doğru
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun

 1. #1
  RaidenRozz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.Kasım.2012
  Mesajlar
  3,031
  Konular
  1050
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun

  Doğru


  PEYGAMBER EFENDİMİZ Sallallahu Aleyhi vesellem'in DOĞUMU
  Mîlâdın 571, Rebîülevel ayının 12.gecesi, (Nisan ayının 20.günü) Mekke ufukları ağarırken Peygamber Efendimiz, Hz.Muhammed-ül Mustafa Sallallâhü Aleyhi ve Sellem dünyâyı şereflendirdi. O'nun doğduğu sabah, âlem başka bir âlem oldu, cihan nurla doldu. Zirâ O'nun teşrifleri sıradan bir hâdise değildi. Bütün peygamberlerin geleceğini müjdelediği ins-ü cin'in ve melâikei kirâmın teşriflerini beklediği bir peygamberdi O.. Bu yüzden, geceler içinde benzeri yoktur. Kâinâtın en azametli hâdisesi bu gece vukûa gelmiştir. Bütün âlem bu geceyi bekliyordu.

  Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem'in babası Abdullah, az zaman önce vefât etmiş olduğundan, annesi Hz.Âmine hiç zahmet çekmeden dünyâya getirdiği bu nur topu çocuğu, dedesi Abdulmuttalib'e müjdeleyince, bahtiyar dede torununun doğumuna pek sevindi. Hemen bir ziyâfet vererek O'na isim koydu.

  Kureyş uluları; "Bu ziyâfete sebep olan çocuğa ne isim koydun?" diye sorduklarında,

  Abdulmuttalib; "Muhammed ismini verdim." dedi.

  Onlar; "Ecdâdında olmayan bu ismi vermekten muradın nedir?" diye sorunca,

  Abdulmuttalib; "Umarım ki O'nu yerde halk, ulvîlikler âleminde Hakk pek çok övecek" diye cevap verdi. (Zîra, Muhammed; «pek çok hamd-ü senâ olunmuş kimse» mânâsına gelmektedir.)

  Peygamber Efendimiz'in doğduğu gece dünyâda fevkalâde hâdiseler oldu. Şöyle ki:

  O devrin en büyük devleti Kisrâ'nın sarayında, mimarların mühendislerin yıkılmaz diye rapor verdiği ondört sütun çöktü.

  Sâvâ gölü kurudu.

  Mecûsîlerin uzun müddetten beri sönmeden yakıp tapındıkları ateşgedeleri söndü.

  Müşriklerin Kâbe üzerine koymuş oldukları putlar devrilip kırıldı. Onların, hâşâ, Allah diye tapındıkları putları küp kırığına dönmüştü.

  Bütün bunlar çok mühim bir şeye işâret ve beşâretti. Çünkü, Hak gelmiş, bâtıl zâil olmuştu. Hakkı telkin ve tebliğ edecek olan Kâinâtın Efendisi, Peygamberler Peygamberi, Fahri âlem, Muhammed'ül Mustafa (Sallallahu Aleyhi Vesellem) doğmuştu.

  Gerçekten ilerde İran'ın saltanatı yıkılacak, Bizans İmparatorluğu dağılacak, putperestlik sönecek, küfrün bataklığı kuruyacaktı

  ...
  ESHAB'DA RASÛLÜLLAH Sallallahu Aleyhi Vesellem'in SEVGİSİ


  Târih, Eshâbı Kirâm'ın Peygamber Sallallahu Aleyhi Vesellem sevgisi gibi bir sevgi kaydetmemiştir. Şu hâdiseler bunu te'yid eder:

  Mekkeliler İslam oldukları için Zeyd bîni Disne ve Habib bîni Adiyy'i öldürmek istemişlerdi. Zeyd (R.A.) tam öldürüleceği zaman Ebû Süfyan, O'na şöyle hitâb etti: "Şimdi senin yerinde Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem)'in olmasını ister misin? Onun boynu vurulsun. Sen de âilenin yanına git!".

  Zeyd şöyle cevap verdi: "Ben, âilemin yanında otururken, Allah Rasûlü Sallallahu Aleyhi Vesellem'in ayağına bir dikenin bile batmasına razı olmam".

  Ebû Süfyan şöyle dedi: "İnsanlardan Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem)'in Eshâbı gibi Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem)'i seven bir kavim görmedim."

  Habib bîn-i Adiyy ise, öldürülürken şu şiiri okudu: "Madem ki Müslüman olarak öldürülüyorum, o halde ölüme hiç önem vermem. Benim mücâdelem, ne yönde olursa olsun, ancak Allah içindir. Eğer, Allah dilerse parçalanan her uzvu mübârek kılar."

  İbni İshak'ın bildirdiğine göre; Ensar'dan bir kadın Uhut harbinde kocasını, babasını, kardeşlerini kaybeder. Yâni hepsi şehid olurlar. Bu durum kendisine duyurulunca, şöyle sorar: "Allah Rasûlü Sallallahu Aleyhi Vesellem nasıldır?".

  Eshab derler ki: "Allah Rasûlü sıhhattedir."

  "Bana gösterin, O'nu göreyim." dedi ve nihâyet gördü.

  O'nun hayatta olduğunu görünce tatmin oldu ve şöyle dedi: "Bütün musîbetler, O hayatta olduğu için küçük sayılır."

  Rasûlüllah'ın Sevban adında bir hizmetçisi vardı. Allah Rasûlü Sallallahu Aleyhi Wesellem'i o kadar çok severdi ki O'na hiç sabredemezdi. Yâni, O'nsuz hiç yaşayamazdı.

  Bir gün, Rasûlüllah Sallallahu Aleyhi Vesellem'e hüzün içinde, çok üzgün bir halde geldi. Rasûlüllah Sallallahu Aleyhi Vesellem O'na hâlini sordu.

  Sevban şöyle cevap verdi: "Ey Allâh'ın Rasûlü! Hiçbir yerim ağrımıyor, yalnız sizi birkaç gündür göremedim. Size karşı içim doldu. Sizi çok özledim. Âhirette sizin yerinizin, ûlvi bir yer olması hasebiyle, orada sizden uzak kalacağımdan korktum. Ayrılık korkusu beni bu hâle düşürdü".

  Bu esnâda, Allâhü Teâlâ şu âyeti indirdi: "Kim Allâh'a ve Peygamber Sallallahu Aleyhi Wesellem'e itâat ederse, işte onlar; Allâh'ın kendilerine nimetler verdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehidlerle, iyi adamlarla beraberdirler. Onlar ne iyi arkadaştır".

  Bu Âyeti Kerîme gelince kederi gitti ve sıhhati eski hâline döndü.

  Hz.Bilâl'ın ölümü yaklaşınca âilesi ve çocukları çok üzülüyorlardı ve üzüntülerini «Ne büyük felâket» diye açıklıyorlardı. Halbûki, Hz.Bilâl ise şöyle diyordu: "Ne güzel lûtuf. Yarın, Allâh'ın sevgilisi Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ve O'nun Eshâbıyla beraber olacağım."

  İmânın tatlılığı ve muhabbetin önemi hakkında Fahri Kâinât Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyuruyorlar: "Üç şey kimde bulunursa, îmânın tadını tam olarak alır;

  Allah ve O'nun Rasûlü'nü herşeyden daha fazla sevmek,

  İnsanları ancak Allah için sevmek,

  Cehenneme girmeği kötü gördüğü gibi küfre dönmeği de öyle kötü görmek."

  Yarabbi bizlerin Rasülüllah Sallallahu Aleyhi Vesellem'e sevgisini ashabın sevgisi gibi kıl...(Amin)


  ***


  Rebîu'l-Evvel  Resûlullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) Efendimiz bu ayın 12'sinde dünyayı şereflendirmişleridir. Bu itibarla, senenin ilk kandili olan Velâdet kandili (Mevlid gecesi) bu ayın 12'nci gecesidir.


  Bu gecenin manevî zenginliğinden istifâde etmek için bir tesbih namazı kılmalı..Bilen ehli için Hatmi Enbiya yapılmalıdır..

  Bilmeyenler ise dua niyeti ile enbiyaların Hz.Adem Aleyhisselam,Hz.Eyyub Aleyhisselam,Hz.Yunus Aleyhisselam ve Hz.Peygamber Sallallahu Aleyhi Vesellem Efendimiz'in mübarek dualarını (Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azıym)okuyabilirler...  Tesbih namazına niyet:

  „Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerîfin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili habîbin, başımızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz Sallallahu Aleyhi Wesellem'in hürmetine ve bu geceki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Allâhü Ekber“
  Bu gece ve bu ay içinde mümküm olduğu kadar salât-ü selâmı (Salât-ı Nâriye, Salât-ı Münciye ve Salât-ı Fethiye) çok okumalıdır.

 2. #2
  SOLAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Ekim.2012
  Mesajlar
  2,924
  Konular
  242
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun

  Tüm islam aleminin Mevlid Kandili mübarek olsun, Rabbim ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini nasip etsin
  Hepimiz ölecek yaştayız


 3. #3
  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  23.Kasım.2012
  Mesajlar
  1,803
  Konular
  70
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun


 4. #4
  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  23.Kasım.2012
  Mesajlar
  1,803
  Konular
  70
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Kandilimiz mübarek ibadetlerimiz daim olsun...

  Bu gecenin manevî zenginliğinden istifade etmek için en azından bir Tesbih Namazı kılalım, bir de Hatm-i Enbiya yapalım. O'na ümmet olan müminlere gevşeklik yakışmaz.

  1-Bu güzel günde ve haftada Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.av.)’e bol bol salâvat-ı şerif okuyabiliriz.
  Salâvat-ı Şerif: Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Ali Seyyidina Muhammed.

  2-Bu gece mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim‘i her zamankinden daha fazla okumalıyız.

  3-Bu gece mümkünse vakit namazlarımızı (erkekler) camilerde kılmaya özen göstermeliyiz. Hem cami ve cemaat sevabından yararlanmalı hemde diğer Müslüman kardeşlerimizle bütünleşerek, kandilini tebrik etmeliyiz.

  4-Bu gece Tesbih Namazı kılabiliriz, eğer ki yatsı namazı için camiye gidersek ve gittiğimiz camide Tesbih namazı kılınacaksa Tesbih namazını da cemaatle beraber idrak etmiş oluruz ve sevabımızı katlarız inşaAllah…

  5-Aile büyüklerimizin , hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer sevdiklerimizin kandilleri bizzat giderek veya telefon ve benzeri yollarla Kandillerini kutlamalı ve dualarında bize de yer ayırmalarını istemelidir.

  6- Kandil gecesinin akşam, yatsı namazı ve sabah namaz mümkünseı cemaatle ve camilerde kılınmalıdır.

  7- Küs ve dargın olduğumuz yakınlarımızla barışmalıyız,gerekirse ilk adımı biz atmalıyız ve gönüller almalıyız.


  İnşallah bunlardan en az birini yapmak her birimize nasip olur

 5. #5
  Elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.Ağustos.2012
  Mesajlar
  1,167
  Konular
  433
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  kandiliniz mübarek olsun inşalah

 6. #6

  Üyelik tarihi
  05.Kasım.2012
  Mesajlar
  7
  Konular
  0
  Tecrübe Puanı
  6

  Standart

  hayırlı kandiller

 7. #7
  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  23.Ocak.2013
  Mesajlar
  13
  Konular
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Thumbs down Bugün Mevlid Kandili

  selamun aleyküm lahuti ailesi


  FAHRİ KAİNAT EFENDİMİZ s.a.v HZ. mübarek doğumgünü bugün

  her mübarek günde yapılacak ibadetler olduğu gibi bu gecedede yapılacak ibadetler var bunlar aşağıda şöyle sıralanmıştır


  1. Kur'ânı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullaha olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

  2. Peygamber Efendimiz (sas)e salât ü selâmlar getirilmeli; Onun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

  3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar,111 onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

  4. Tefekkürde bulunulmalı; Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allahın benden istekleri nelerdir gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

  5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

  6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

  7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

  8. Müminlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

  9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

  10. Kişi kendine ve diğer Mümin kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

  11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

  12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

  13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

  14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; vaz ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

  15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

  16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakka niyazda bulunulmalı.

  17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

  18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut email çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

  19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı


  Alıntıdır

 8. #8
  Yasaklı
  Üyelik tarihi
  04.Ocak.2013
  Mesajlar
  5
  Konular
  0
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  dualarda buluşmak dileğiyle kandilimiz mübarek olsun

 9. #9
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  kandiliniz mübarek ve hayırlara vesile olsun lahutii ailesi
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 10. #10
  RaidenRozz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  02.Kasım.2012
  Mesajlar
  3,031
  Konular
  1050
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart

  Arkadaşlar bu konu hatırlatma amaçlı açıldığı için buradan devam edelim ; http://www.lahutii.com/lahuti-kutlam...rek-olsun.html

Benzer Konular

 1. Mevlid
  Konu Sahibi kısmet Forum Lahuti Dini Bilgiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 18:46
 2. Mevlid Gecesinin Değeri
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2014, 00:57
 3. Mevlid Merasimleri
  Konu Sahibi kısmet Forum Mübarek Günler-Geceler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23.Temmuz.2014, 01:13
 4. Cumanız Mübarek Olsun Lahutii.com
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Kutlamalar
  Cevap: 229
  Son Mesaj : 23.Mayıs.2014, 09:25
 5. Mevlid Kandili Kutlaması
  Konu Sahibi SOLAK Forum Lahuti Kutlamalar
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 12.Ocak.2014, 21:16

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •