Doğru
Doğru
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sayıların Diline Genel Bakış

 1. #11
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  Doğru
  Fizik beden 4 boyutu temsil eder. Ama içeriğini anlamak için daha farklı bilgiler gereklidir. Zeka düzeyinin ölçülmesi, farklı etkilere göstereceği tepkilerin denenmesi olmadan, o kişi hakkında gerçek bilgiye ulaşılabilmesi olanaksızdır. Pisagor, bir insanın tam olarak tanınabilmesi için de sayılardan yararlanılması gerektiğini savunurken, aslında bu gerçeği dile getirmeyi amaçlıyordu sanırım.

  Yahudi Mistizmi olarak kabul edilen "Kabala" da aslında sayıları araştırma ve anlama sanatıdır. İbranice'de "Kabala" sözcüğü "kabul etmek" anlamına geldiği gibi, "fatura" anlamı da taşımaktadır. Bir başka deyişle, Kabala ile ilgilenen uzmanlar bir yandan Tevrat'ı kabul eder (Yüce Yaratan'dan geldiğini ve tartışmasız doğru olduğunu onaylar), öbür yandan bu kitap aracılığıyla tüm insanlığa kesilen gerçek faturayı incelerler.

  Bunu başarmak için yaptıkları şey aslında sözcükler dediğimiz ve harflerden oluşan sembollerin sayısal karşılıklarını araştırıp, daha derin anlamlarına ulaşmaya çabalamaktır.

  Burada, "Kabalistler nasıl olup da, harflerin sayısal karşılıkları olduğu bilgisine ulaştılar" diye bir soru sorabilirsiniz.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


 2. #12
  wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  11,384
  Konular
  3348
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  Miladi takvimden çok önce kullanılmaya başlanan Rumi takvimde sayılar değil harfler kullanılmaktadır. Aslında bu dinin yaygınlaşmaya başladığı ilk yıllarda, insanlar bugün rakam dediğimiz sembolleri henüz tanımıyorlardı. Sayıları harflerle sembolize ediyorlardı. Abecenin ilk harfi olan "alef" (א) bugünkü 1 rakamını temsil ediyordu. Onlar da temel 9 rakam bilgisi içinde çalıştıklarından onuncu harf olan "yud" (י) 10 sayısını, on dokuzuncu harf olan "kuf" (ק) 100 sayısını ve sonuncu harf olan "tav" (ת) 400 sayısını temsil ediyordu. Her türlü sayıyı yazmak için bu harflerin kombinasyonlarından yararlanıyorlardı. Anlayacağınız, kabalistler zaten bu bilgiye sahipti ve bir araya gelmiş harflerin sayısal karşılıklarını belli bir sisteme göre araştırıyorlardı. Bugün anladığımız anlamda rakamlar kullanılmaya başladığında, sahip oldukları bilgiyi bu yeni sistemle birleştirip, işlerinin daha kolay olmasını sağladılar.

  Daha sonraki yıllarda Pisagor'un söylemleri ile kabalistlerin bilgisi birleştirildi ve bugün kullandığımız Numeroloji adı verilen bilim ortaya kondu.
  "Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma."
  Hz. Muhammed


Benzer Konular

 1. Renklerin Diline Bakış
  Konu Sahibi wind Forum Lahutii Fallar
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 25.Kasım.2012, 21:09
 2. Simyagerlere Genel Bakış
  Konu Sahibi wind Forum Simyagerlik-Simya İlmi
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 28.Ekim.2012, 21:29
 3. Sayı Teorisine Genel Bakış
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Sembolizm
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 27.Ekim.2012, 20:35
 4. Sayıların Sembolüne Bakış
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Sembolizm
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 27.Ekim.2012, 19:43
 5. Sembollere Genel Bakış
  Konu Sahibi wind Forum Lahuti Sembolizm
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 27.Ekim.2012, 19:32

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •