Buyrun tarçıının faydalarını okumaya ;

Tarçın, kolesterol düşmanıdır.


Kandaki kötü kolesterol ve trigliserid seviyesini düşürür. Günde sadece yarım çay kaşığı tarçın tüketilmesinin kolesterolü düşürdüğü belirtiliyor.


Günde yarım çay kaşığı tarçın kan şekerini dengeler.


Tarçın insülinin daha etkin olmasını sağlar ve bu sayede kilo kontrolü ve kalp krizi riskinin azaltılmasında yardımcı olur.


Kalp dostudur.


Tarçın kalp damar sistemini güçlendirir. İçinde kalsiyum ve lif kalp hastalıklarına karşı bir koruma sağlar.


Kansere dur der!


Yapılan araştırmalar tarçının kan kanseri ve lenf kanserinde kanserli hücrelerin bölünmesini azalttığını göstermiştir.


Tarçındaki kalsiyum ve lif kombinasyonu safra salgısını artırarak kolon hücrelerinin zarar görmesini dolayısıyla kolon kanserini önler.


Diş ağrısı ve ağız kokusu giderir.


Tarçın geleneksel olarak diş ağrısı tedavisinde ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır. Bir kaç çimdik tarçın ağızda çiğnenebilir ya da çayı yapılıp gargara olarak kullanılabilir.


Tarçın grip için çok faydalı bir ev ilacıdır. Bir çay kaşığı bal ve çeyrek çay kaşığı tarçın karıştırılır ve yenir. 3 gün boyunca devam edilir. Öksürüğe, soğuk algınlığına ve sinüzite iyi gelir.


Tarçın beyin aktivitesini artırdığından beyin için iyi bir toniktir. Sinirsel tansiyonu tedavi eder, hafıza kayıplarını önler.


Çalışmalar tarçını koklamanın hafızaya, zihinsel performansa iyi geldiğini, yanıklığı ve konsantrasyonu artırdığını göstermiştir.


Tarçın kadın sağlığında da faydalıdır. Adet kramplarında ve diğer adet sorunlarında rahatlama sağlar. Tarçın aynı zamanda anne sütünde artış sağlar.


Tarçın anti iltihap maddeler içerdiğinden, eklem iltihabı gibi hastalıklarda rahatlama sağlar.


Bir hafta boyunca her sabah 1 çay kaşığı balla çeyrek çay kaşığı tarçını karıştırıp yiyen hastalarda belirgin bir rahatlama görülmüş, bir ay boyunca kullanan hastalar ağrısız yürüyebilmişler.


Sivilce ve siyah noktaları giderir.


Tarçın kanı temizler bu yüzden sivilcelerde faydalıdır.


Bir kaç damla limon suyuna bir iki çimdik tarçın karıştırılarak elde edilen macun sivilce ve siyah noktaların üzerine uygulanırsa faydalı olur. Bu karışım 5 dakika sonra bol suyla temizlenmelidir.


Tarçını sağlığınızı düzeltmek veya bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Tarçını çayınıza, kahvenize ekleyebilir yediğiniz meyvelerin, tatlıların üzerine serpebilirsiniz.


Tarçını aşırı dozda tüketmek tehlikeli olabilir. Ayrıca tarçın hamileler tarafından kullanılma-malıdır.


Kaynak:Pervin Bulgak


Ayrıca; Tarçın özellikle sütlü tatlılarda kullanılırsa sütteki zararlı bakterileri yok edermiş. Bal ve limonla karıştırılıp yenirse boğaz yanmasına iyi gelirmiş.


Eğer sık sık sinüzitten, faranjitten ve ses tellerinizden şikayetçiyseniz mutfağınızdaki doğal eczane dolabından eksik etmemenizi öneriyor.

Ses tellerini koruyan güçlü bir baharattır.Günlük hayatta sesini kullananlara, spikerlere öğretmenlere, şarkı söyleyenlere özellikle tarçın çayını haftada birkaç kez içmelerin öneririm.
Kabuklu tarçının çayını abartılı olarak tüketmeyiniz. Haftada en fazla dört defayı geçmemelidir. Dönem dönem onbeş-yirmi günlük aralar verilerek tüketilirse daha çok etkisini göreceksiniz.

Şeker hastalığına önleyicidir.
-Romatizmaya karşı önleycidir.
-KAN ŞEKERİNİ düşürmede yardımcı olur.
-Farenjite karşı dirençli kılar.
-Yorgunluğu gidericidir.
-Gerginliği alıcı,sakinleşticidir.
-Yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltır.
-Geniş spektrumlu doğal bir antibakteriyeldir.
-Deri hastalıklarına karşı direnç kazandırır.
-Mide dostudur.
-Zihin yorgunluğunu alır.
-Yoğun çalışma temposunun oluşturabileceği baş ağrılarını önler.
-Kansere karşı vücudu dirençli kılar.
-Bağırsaklarda nitrozamine(kurt) oluşumunu engeller.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Çok sayıda farklı moleküler yapılı antioksidan içerir.
-Migrene karşı önleyicidir.


UYARI! Unutmayınız, hiçbir bitkisel çayı alışkanlık haline getirmeyiniz. Vücudu alıştırmak demek ona ihtiyaç duyulduğunda etkisinin daha az olabileceği anlamına gelmektedir.

Kabuk tarçın veya toz tarçın çok zengin bir potasyum deposudur.
TARÇIN baharatların içerisinde tanıdığım en güçlü andioksidandır.
Kaynak: İbrahim Saraçoğlu