Kaynak ; Elcevahirul lemmaah fi istihdari mülükil cin

Sedef otu zeytinyağı ile kaynatılıp vücuda sürülürse
vücuttaki bitler ölür.

Sedef otu yeşil iken kulağa konulursa darb hastalığından emin olunur.

Geceleri çok ihtilam olan kişi, sedef çubuğu ile zeytini bir beze sarıp sağ koluna bağlarsa yüz sene kalsa bile
Allah'ın izniyle ihtilam olmaz.

Bazı hükemalar der ki;
Çok yemek mideyi ve içeriyi bozar. Bazı doktorlar da yemek iyice hazmedilmeden üzerine başka bir şey yenilmemesini söylerler. Aynı zamanda Allah Teala hazretleri Kuranı Keriminde şöyle buyurmuştur;

بِسْمِ اللهِ الرَحْمَنِ الرَّحِيمِ يَابَنِى آدَمَ خُذُوا زِينَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَكَلُووا وَاشْرَبُو وَلاَتُشْرِفُوا اِنَّهُ لاَيُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ

Bismillâhirrahmânirrahîm. Yâ benî âdeme huzû zîneteküm ınde külli mescidin ve külû veşrabû ve lâ yüşrifû innehü lâ yuhibbül müsrifîn.

(Ey Ademoğulları, her mescide girdiğinizde güzel ve temiz elbiseleri giyin. Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez) Araf-31.


Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed s.a.v. bir hadisi şeriflerinde şöyle der;


مَامَلاَ اِبْنِ آدَمَ وَعَاءً شَرًّا مِنْ بَطْنِهْ حَسْبُ اِبْنِ آدَمَ
لُقَيْمَاتٌ يُقِمْنَ صُلْبَهُ فَاِنْ كَانَ وَلاَبُدَّ فَثُلُثٌ لِطَعَامِهِ وَثُلُثٌ لِشَرَابِهِ وَثُلُثٌ لِنَفْسِهِ


Mâmelâ ibni âdeme ve âen şeran min batnih hasbü ibni âdeme lükaymâtün yukımne sulbehü fein kâne ve lâ büdde fe sülüsün li taâmihive sülüsün li şerâbihi ve sülüsün li nefsih.

(Ademoğlu karnından daha kötü bir şey doldurmamıştır. Bir insanın ihtiyacı, sulbunu (omurga kemiği) kaldırman için birkaç lokmadır. Fazlası zarardır. Eğer gerekiyorsa midenin üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de nefese bıraksın.)