Kaynak: Elcevahirul lemmaah fi istihdari mülükil cin

Bazı tabipler der ki; Soğan sıcak ve rutubetlidir. Su değişimine yarar ve zehrin etkisini def eder. Kişi sıcak havada yolculuk yapıyorsa bir soğan kokladığı zaman zehirli yelin zararından emin olur.

Soğan şehveti artırır, meniyi artırır, mideyi kuvvetlendirir, heyecanlandırır, insanın rengini güzelleştirir, balgamı söker ve mideyi rahatlatır.

Cildinde beyazlık olan kişi, soğanın tohumunu döverek üç gün onunla aç karna kahvaltı yaptıktan sonra soğanın suyunu da o beyaz yere sürerse Allah Teala’nın izniyle şifa bulur.

Kimin saçında veya yüzünde saçkıran hastalığı varsa, soğanın tohumunu siyah kimyon ile dövüp zeytinyağı ile karıştırıp bunu saçkıran hastalığı olan yere sürerse şifa bulur.

Parmağında siğil olan kimse, soğan tohumunu taze iken alıp tuzla birlikte dövdükten sonra sirkenin içine koysun. Bu karışımı siğilin üzerine sürerse şifa bulur.

Kim ishal edici hap içip kusma ve mide bulantısı hastalığına tutulmuş ise, soğan koklarsa Allah Teala’nın izniyle şifa bulur.

Duyması ağır olan kişinin kulağına soğanın suyu damlatılırsa ondaki sağırlık gider.
Bir hayvanın gözünde beyazlık hastalığı varsa arı balıyla soğan suyunu o hayvanın gözüne sürdüğü zaman gözdeki beyazlık gider.

Pişmiş soğan; sarılık, öksürük, göğüs sertliği, bevlin devri daimi ve tabiatı yumuşatmaya yarar

Köpek tarafından ısırılan kişi; su, tuz, sezab ve soğanı ısırılan yere koyarsa şifa bulur.


Bütün çıbanlar ve basur için; pişmiş soğan oraya yapıştırılırsa yara veya basuru pişirerek yumuşatır. Yara ve basuru kan ve cerahatten Allah Teala’nın izniyle temizler.

Burun kanaması olan kişi, Hasalbanı dövüp soğan suyu ile karıştırdıktan sonra içsin. Bir miktarını da bir beze sarıp burnuna koyarsa burnunun kanı Allah Teala’nın izniyle kesilir.