Doğru
Doğru
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 39 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vefk İlmi Bilgilerini Öğrenin

 1. #21
  üstünkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  740
  Konular
  407
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Doğru
  Esma'ül Hüsna Çalışması

  Bilindiği gibi Allah'ın(CC) güzel isimleri (Esma-ül Hüsna)'sı vardır. Bu husus Kur'ân-ı Kerîm'de çeşitli ayetlerle belirtilmiştir. Allah, (CC) yüce zatını bizlere tanıtırken ayetlerinde şöyle buyurmaktadır.“O yaratan, var eden, varlıklara şekil veren Allah'tır(CC) En güzel isimler(Esma-ül Hüsna) O'na mahsustur”“De ki ister Allah(CC) diye, ister Rahman diye Dua edin. Çünkü en güzel isimler O'na mahsustur”“Allah(CC) kendisinden başka ilah olmayandır. En güzel isimler onundur”

  Meşhur hadis kitaplarında.“Şüphesiz Allah'ın(CC) 99 ismi vardır, kim bunları ezberleyip manasını düşünerek sonuna kadar sayarsa cennete girer”Hadisiyle Allah'ın(CC) 99 ismi olduğunu anlıyoruz.

  Allah'ın(CC) isimlerinin her birinin sözlük anlamı vardır. Bu isimler Allah'ın(CC) kudretinin değişik şekillerde tecellilerinin isimleridir. Müslümanlar Allah'tan(CC) bir dilekte bulunacakları zaman veya dua edecekleri zaman genellikle Allah'ın(CC) isimlerinden bazıları ile dilekte bulunurlar ve dua ederler. Örneğin bol rızık istemek için O'nun Rezzak olduğunu, günahlarını affetmesini diledikleri zaman O'nun Rahim, Gafur ve Afuv olduğunu vurgularlar; çok bunaldıklarında O'nun Vasi' ismiyle kendilerine ferahlık vermesini isterler. Bu örnekler daha da çoğaltılabilir.

  Sözlük anlamları dışında Esma-ül Hüsna'nın her birinin ayrı bir özelliği vardır. Bazı dileklerin ve istenilen şeylerin yerine gelmesi, duaların kabul edilmesi için, ya da bazı sıkıntıların gitmesi, hastalıkların geçmesi ve buna benzer hususlar için Allah'ın(CC) bazı isimlerinin belli miktarlarda zikredilmesi gerekir. İşte buna Esma-ül Hüsna'nın Havassı (hususiyetleri, özellikleri) denirBunlardan yola çıkarak İslam Alimleri ve Mutasavvıflar bu konu üzerinde eserler yazmışlardır, bunlardan biri de Osmanlı ilim adamı, mutasavvıf yazar Bayramiyye Tarikatı Şeyhi İbni İsa-yı Saruhani'dir.Kitapta her ismin günün hangi saatinde kaç defa okunacağı belirtilmiştir. Aşağıda 3'lü vefklerini verdiğimiz Esmaları kurallarına göre yaptıktan sonra o Esmayı saatinde ve gününde sayısınca okursanız Allah'ın(CC) izni ile başarı kaçınılmazdır.

  Okunan Esma-ül Hüsna'ların daha çabuk ve daha tesirli olmaları için çoğaltılırlar ve işlem için Arabi Ebced kullanılır.

  En çok bilinen ve kullanılan büyük Ebced hesabından başka, Arabi Ebced ya da En Büyük Ebced hesabı da vardır. Bu tabloda harfler yine Ebced sırasına göre dizilmiştir, sayısal değerler verilirken, Ebced değerlerinin Arapça yazılışlarının harflerinin sayısal değerleri toplamı alınmıştır. Örneğin Elif – Ehad, Be – İsneyn, Cim – Selesa gibi.

  Uygulama şöyledir, seçilen isimin değeri aşağıdaki en büyük Ebced tablosuyla hesaplanır, bulunan değerin devamlı olarak bir kalana kadar yarısı alınır ve tümü toplanır ve adedi kadar okunur.Bu işlem bütün Esmalara uygulanabilir. Sayının 2'ye tam bölünüp bölünmemesinin önemi yoktur. Sayı bölündüğü zaman bir fazlası alınır diğer bölünmelerde bir eksiği alınır ve böylece bir kalana kadar yarılanır.

  İsmi okunmak istenirse + + + Toplam : 697 dir.

  697348 Yarısını ekleyelim ve devam edelim17487442211531 Bütün adetlerin toplamı : 1392 türEl Rezzak İsmi 1392 defa okunursa isim daha tesirli olur.  GÜNEŞ : Allah, El Rahmanu, El Rahimu El Meliku, El Selamu, El Haliku, El Bariu, El Basitu, El Rafiu, El Muizzu, El Basiru, El Hakemu, El Adlu, El Gafuru, El Aliyyu, El Hafizu, El Mukitu, El Celilu, El Baisu, El Muhsi, El Hayyu, El Kadiru, El Muktediru, El Evvelu, El Vali, El Afuvvu, Zül Celalu vel İkram, El Ganiyyu, El Maniu, El Nuru, El Hadiu, El Bakiu, El Reşidu, El Saburu.

  JÜPİTER : El Kudüsu, El Müheyminu, El Mutekebbiru, El Kahharu, El Alimu, El Kabidu, El Semiu, El Kebiru, El Mucibu, El Şehidu, El Hamidu, El Mubdiu, El Kayyumu, El Samedu, El Tevvabu ,El Muksitu, El Camiu, El Bediu

  VENÜS : El Muminu, El Gaffaru, El Vehhabu, El Rezzaku, El Latifu, El Şekuru, El Hasibu, El Kerimu, El rakibu, El Mecidu, El Vekilu, El Metinu, El Muhyi, El Macidu, El Berru, El Muğni, El Varisu.

  MARS : El Azizu, El Cebbaru, El Muzillu, El Kavi, El Veliyyu, El Mumitu, El Vahidu, El Ehadu, El Ahiru, El Muntakimu, El Darru.

  AY : El Musavviru, El Habiru, El Vasiu, El Hakimu, El Vedudu, El Batinu.

  MERKÜR : El Fettahu, El Azimu, El Muidu, El Raufu,Malik el Mülk.

  SATÜRN : El Hafizu, El Halimu, El Vacidu, El Mukaddimu, El Muahhiru, El Zahiru, El Muteali, El Nuru.

 2. #22
  üstünkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  740
  Konular
  407
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Esma 'ül Hüsna Anlamları Yazılışları  Allah – 66 O'nun zati ve özel ismidir. Her şeyin gerçek mabudu anlamındadır. Diğer isimleri, fiilleri, sıfatları ve tecellileri kendinde barındırır.

  Er Rahman – 298 Yarattığı bütün canlılara nimetler veren, bütün mahlukatı rızıklandıran ve bunları Müslüman olsun kafir olsun hiçbir mahlukatından esirgemeyen demektir.

  Er Rahim – 258 Kıyamet günü sadece Müslümanlara nimetler verecek sadece, onların günahlarını affedecek ve merhamet edecek demektir.

  El Melik – 90 Mülkün, her şeyin mutlak hakimi, bütün kainatın hükümdarı, gerçek sahibi ve sahip olduğu her şeyin üzerinde tüm tasarrufa sahip olan demektir.

  Es Selam – 131 Kullarını her türlü tehlikelerden, korkulardan kurtaran, selamete, emniyete çıkaran ve kendisi her çeşit afetlerden, kederlerden ve bu tür beşeri olaylardan münezzeh olan demektir.

  El Mü'min – 137 Kalplerde iman nurunu yakan, onlardaki şüphe ve tereddütleri yok eden, kullarına iman veren, tüm korkularından emniyete kavuşturan demektir.

  El Muheymin – 145 Bütün yarattıklarını ilim ve kontrolü altında tutan, gören, gözetip koruyan, itaatkar kullarının sevaplarını eksiltmeden, mükafatlarını daima veren demektir.

  El Aziz – 94 Sonsuz izzet sahibi, mağlup edilmesi imkansız , her şeye galip, en yüce ve en üstün olan demektir.

  El Cebbar – 206 Azamet ve kudret sahibi, istediğini yapmaya muktedir olan, ulaşılmaz, azametli, kullarının eksikliklerini tamamlayan, ihtiyaçlarını karşılayan, işlerini düzelten ve bunları yapmakta çok güçlü olan demektir.

  El Mütekebbir – 662 Sonsuz büyüklük azamet sahibi, her şeyde büyüklüğünü gösteren ve yarattıklarıyla bunu ortaya koyan demektir.

  El Halik – 731 Yaratan, yoktan var eden, buna her an devam eden ve yaratmada eşi olmayan demektir.

  El Bari – 214 Her şeyi kusursuz ve bir örneğe ihtiyaç duymadan birbirine uygun yaratan demektir.

  El Musavvir – 336 Şekil veren, tasvir eden, her şeye kendine has özellikler ve en güzel şekiller veren demektir.

  El Gaffar – 1281 Kullarını affeden, mağfireti çok, kullarının günahlarını örten ve bağışlayan demektir.

  El Kahhar – 306 Her şeye galip gelen, bütün düşmanlarını ve isyankarları kahredebilecek, herkese ve her şeye her istediğini yapacak güçte olan demektir.

  El Vehhab – 14 Her türlü nimetleri karşılıksız veren, çok fazla ihsan eden ve çok bağışlayan demektir

  Er Rezzak – 308 Yarattıklarının rızkını yaratan, tekrar tekrar karşılıksız veren ve ihtiyaçlarını karşılayan demektir.

  El Fettah – 489 Kullarının her türlü maddi ve manevi sorunlardan kurtarmak için kapıları hikmetle açan demektir.

  El Alim – 150 Gizli, açık her şeyi çok iyi ve hakkıyla bilen, ilmi ezeli ve ebedi olan demektir.

  El Kabid – 903 Ruhları kabzeden, İstediğinin maddi ve manevi rızkını daraltan, dilediğine maddi ve manevi darlık veren demektir.

  El Basıt – 72 İstediğinin maddi ve manevi rızkını açan, genişleten, ferahlık veren demektir.

  El Hafid – 1481 Aşağıya indiren, alçaltan, değerlerini, derecelerini azaltan, zillete düşüren demektir.

  Er Rafi – 351 Yukarı kaldıran, değerleri ve dereceleri yükselten, şeref veren demektir.

  El Muiz – 117 İzzet veren, yükselten, şereflendiren, aziz kılan demektir

  El Muzil – 770 Alçaltan, zillete düşüren, zillet veren, hor ve hakir eden, adileştiren demektir.

  Es Semi'u – 180 İşitici, gizli açık her şeyi işiten, kullarının tüm dualarını duyan demektir.

  El Basir – 302 Gören, gizli, açık her şeyi bütün incelikleriyle gören demektir

  El Hakem – 68 Hükmedici, hüküm veren, hakkı yerine getiren, haklıyla haksızı kesin sınırlarla ayıran, bilgisi ve adaletiyle nihai hüküm veren demektir.

  El Adl – 104 Çok adaletli, herkese tam hakkını veren ve hak ile hükmeden demektir

  El Latif – 129 Lütfeden, kerem sahibi olan herkese her istediğini bol bol veren ve bunları karşılıksız yapan demektir.

  El Habir – 812 Gizli açık her şeyi bilen ve her şeyden haberdar olan demek.

  El Halim – 88 Cezada aceleci olmayan, tövbe etmeleri için zaman tanıyan, kullarına karşı yumuşaklıkla muamele eden, hilim sahibi olan demektir.

  El Azim – 1020 Sonsuz büyük, yüce, çok ileri, büyüklükte benzeri olmayan demektir.

  El Gafur – 1286 Kullarının günahlarını çok bağışlayan, örten, perdeleyen affı, mağfireti çok demektir.

  Eş Şekur – 526 Kullarının şükürlerini kabul eden, az amele çok sevap veren demektir.

  El Aliyyu – 110 Yücelikte sonsuz, her şeyden üstün, her şeyiyle yüce olan demektir.

  El Kebir – 232 Mutlak büyük, büyüklüğüne eş olmayan, kemalinin ve büyüklüğünün sınırı olmayan demektir.

  El Hafiz – 998 Her şeyi koruyan, gözeten, muhafaza eden, denetleyen ve belalardan koruyan demektir.

  El Mukit – 550 Bütün canlıların gerekli gıdasını, rızkını ve gereken tüm ihtiyaçlarını gerektiği kadar veren, muhafaza eden ve hiçbir ameli zayi etmeyen demektir.

  El Hasib – 80 Kullarının hesabını görecek olan, onların hayatları boyunca yaptıklarını teferruatlarıyla bilen ve hesap görmek için yeterli olan demektir.

  El Celil – 73 Ululuk, celalet ve büyüklük sahibi olan demektir.

  El Kerim – 270 Çok latif, iyilik, cömert ve ihsan sahibi ve bunları karşılıksız yapan demektir.

  Er Rakib – 312 Yarattıklarını her an takip eden gözeten ve onları kendi başlarına bırakmayan demektir.

  El Mucib – 55 Kullarının kendisine yaptığı bütün dua ve niyazlara karşılık veren demektir.

  El Vasiu – 137 İlmi, rahmeti, lütfu, kudreti, af ve mağfireti sonsuz, tükenmeyen, geniş ve rahmeti her şeyi kuşatmış demektir.

  El Hakim – 78 Bütün işlerinde hikmetli, mevcudatın hakikatına vakıf olan, hüküm sahibi, iş ve emirleri hikmetli ve yanlışsız olan demektir.

  El Vedud – 20 Çok şefkatli, kendisine yönelen kullarını seven dostluğa ve sevilmeye tek layık olan demektir.

  El Mecid – 57 Şanı büyük, şerefli, yüksek, hakimiyeti ikramı sonsuz ve her şeye galip olan demektir.

  El Bais – 573 Öldükten sonra dirilten ve insanlığa hidayet için Peygamberler gönderen demektir.

  Eş Şehid – 319 Her yerde, her zaman hazır olan, her şeyi gören, ondan hiçbir şey saklı olmayan ve hiçbir şeyi unutmayan, ilminden asla bir şey kaybolmayan, bütün şeyler ilminde hazır olan demektir.

  El Hak – 108 Hakkı ve hakikati otaya koyan onun varlığını koruyan, varlığı hiç değişmeyen, hiç yok olmayan, ibadete layık olan ve gerçek olan demektir.

  El Vekil – 66 Kendine tevekkül eden kullarının işlerini gören, onlara yardımcı olan ve her isteklerine vekalet eden demektir.

  El Kavi – 116 Gücü ve kuvveti sonsuz, her şeye gücü yeten, kudretli ve güçlü demektir

  El Metin – 500 Çok sağlam, güçlü, kuvvetli, sarsılmaz ve kendisine güvenilen demektir.

  El Veli – 46 Müminlerin, sevdiği kullarının dostu olan demektir.

  El Hamid – 62 Çok övülen, çok şükredilen her varlığın kendi diliyle şükür ettiği, şükür ve hamde tek layık olan demektir.

  El Muhsi – 148 Sayan, yarattıklarının sayısını tek tek ve her yönüyle bilen demektir.

  El Mubdi – 57 Yarattıklarını ilk olarak maddesiz ve örneksiz olarak yaratan demektir.

  El Muid – 124 Yarattıklarını öldürdükten yok ettikten sonra tekrar dirilten demektir.

  El Muhyi – 68 Hayat verici, ilk yaradılışta, öldükten sonra yine diriltmede ve bütün aşamalarda hayat, sağlık ve yaşamak için gereken her şeyi veren demektir.

  El Mumit – 490 Yarattığı bütün canlıların ölümünü yaratan demektir.

  El Hay – 18 Ezeli ve ebedi olarak diri, canlı olan, zati hayat olarak tek, her şeyi bilen ve her şeye gücü yeten demektir.

  El Kayyum – 156 Gökleri, yeri ve her şeyi ayakta tutan, başlangıç, son gibi oluşlardan münezzeh, daima var olan demektir.

  El Vacid – 14 Vücuda getiren, zengin ve daima mevcut olan demektir.

  El Macid – 48 Azametli ve şerefli, rahmeti, ihsanı ve keremi bol, lütuf ve cömertliği seven, şanı yüce, ulu demektir.

  El Vahid – 19 Tek, eşsiz, zatında, sıfatında ve fiiliyatında eşi benzeri ve ortağı olmayan demektir.

  Es Samed – 134 Herkesin kendisine muhtaç olduğu, kendisinin kimseye ihtiyacı olmayan, noksanlardan münezzeh demektir.

  El Kadir – 305 İstediğine istediğini yapamaya gücü yeten, mutlak kudret sahibi demektir.

  El Muktedir – 744 Gücü her şeye yeten, yarattıkları üzerinde istediğini yapmaya gücü yeten demektir.

  El Mukaddim – 184 İstediğini maddi ve manevi alanda öne alan, şerefini arttıran demektir.

  El Muahhir – 847 İstediğini maddi ve manevi alanda arkada bırakan, cezaya müstehak olanların cezalarını da erteleyen demektir.

  El Evvel – 37 Varlığının evveli, başlangıcı olmayan, her şeyden önce olan demektir.

  El Ahir – 801 Varlığının sonu olmayan, her şey yok olduktan sonrada varlığı devam edecek, ebedi olan demektir.

  Ez Zahir – 1106 Görünen, varlığı bütün yarattıklarından anlaşılan, varlığından şüphe duyulmayan demektir.

  El Muteali – 551 Çok yüce, çok üstün olan, üstünlüğü bildiğimiz hiçbir şeyle ölçülemeyecek olan demektir.

  El Batın – 62 Gizli, varlığı her şeyden gizli olan ama gizli olan her şeyi bilen buna rağmen varlığı kesinlikle yarattıklarıyla bilinen demektir.

  El Vali – 47 Yarattıklarının her işini yürüten, kainattaki her şeye sahip, malik ve tasarruf hakkı kendisine ait olan, her şeyi idare eden demektir.

  El Berr – 202 Kullarına karşı çok şefkatli, lütfu, ihsanı, keremi, iyiliği ve bahşetmesi bol olan, kullarının kolaylığını ve rahatlığını isteyen demektir.

  Et Tevvab – 409 Tövbeleri kabul eden ve günahları bağışlayan demektir.

  El Muntekim – 630 Kullarının suçlarının karşılığını adaletiyle cezalandıracak, müstehak olduklarının karşılıklarını verecek olan, haksızlıklara uğramışların intikamlarını alacak olan demektir

  El Afuvv – 156 Çok bağışlayan, affı bol, kullarını her zaman affeden ve affedecek olan demektir.

  Er Rauf – 287 Kullarına çok şefkat, merhamet eden, onlara acıyan, onları esirgeyen ve lütufkar demektir.

  Malikül Mülk – 212 Mülkün gerçek, ebedi sahibi ve onun üzerinde tasarrufa sahip tek olan demektir.

  Zul - Celali Vel İkram – 1100 Büyüklük, celal, azamet, şeref aynı zamanda lütuf ve kerem sahibi demektir.

  El Muksit – 209 Adaletle hükmeden ve yaptıklarında her zaman bir uygunluk bir uyum bulunan, hakkı sahibine daima veren demektir.

  El Cami – 114 İstediğini istediği zaman istediği yerde toplayan, bir araya getiren demektir.

  El Gani – 1060 Çok zengin, gerçek zenginliğin sahibi, başkasına ve hiçbir şeye ihtiyacı olmayan ama her şey ve herkes ona muhtaç olan demektir.

  El Muğni – 1100 İstediğini zengin eden, kullarının tüm ihtiyaçlarını gideren demektir.

  El Mani' – 161 Olmasını istemediği şeyleri engelleyen demektir.

  Ed Darr – 1001 Elem ve zarar verici şeyleri yaratan hikmet gereği dilediğine bela ve zarar veren demektir.

  En Nafi' – 201 Fayda ve yarar sağlayan şeyleri yaratan demektir.

  En Nur – 256 Nuru ışığı yaratan, istediği gönülleri iman nuruyla nurlandıran, alemleri aydınlatan demektir.

  El Hadi – 20 Hidayet yolunu, doğru yolu gösteren hidayete erdiren demektir.El Bedi' – 86 Örneği ve benzeri olmayan, emsalsiz şeyler yaratan demektir.

  El Baki – 113 Varlığının sonu olmayan, ebedi olan demektir

  El Varis – 707 Bütün mülklerin, servetlerin gerçek sahibi, herkes öldüktan sonra her şey onun olacak demektir.

  Er Reşid – 514 Doğru ve hayırlı yolu gösteren, bütün işleri bir hikmete ve sebebe göre sonuçlandıran demektir.

  Es Sabur – 298 Çok sabırlı kullarını hemen cezalandırmayan onların tövbe etmelerinin bekleyen demektir.

 3. #23
  üstünkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  740
  Konular
  407
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  VEFKLERDE KULLANILAN ARAPÇA SAYILARIN YAZILIŞI
 4. #24
  üstünkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  740
  Konular
  407
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Vefk Terimleri

  Bast yaymak demektir, kelimenin harflerini tek tek yazmak, harfleri isimleri ile yazmak ya da harflerin değerlerini yazıyla yaymak demektir. kelimesini diye bast ederiz yada harfleri isimleri ile yazarız  ARAPÇA HARFLERİN OKUNUŞU

  NUTKETMEKKelimeyi oluşturan harflerin ebced'teki karşılıklarını yazmak toplamak ve toplamı tekrar harfle yazmaktır. kelimesini nutk etmek istersek 5, 30, 30, 1 Toplamı 66 eder yani 60+6 bunların büyük ebcedle karşılıkları olan yazarız ve bunları okumak için yani nutuk etmek için birleştiririz (seve) diye nutk ederiz.Cifir ilminde bazı hesaplarda sayılar yeterli kalmazsa kendisi ile çarpılabilir, bunu bazı yerlerde görürseniz şaşırmayın.  Teksir çoğaltmak demektir, teksiri yapılacak kelime ya da kelimeler harf harf bast edilir. Oluşan bastın sağdaki ilk harfi birinci harf soldaki en son harfte sonunca harftir.Yazılan satırı birinci satır olarak kabul edilir. İkinci satır için bir sondan bir, baştan harf alarak sonuna kadar gidilir ve ikinci satır oluşturulur. Üçüncü ve daha sonraki satırlar içinde bir sondan bir baştan harf alarak ilk satırı bulana kadar devam edilir. Bulunan son satıra Zimamı Ahir denir. Malik El Mülk için bir örnek vermek gerekirse  Şöyle de diyebiliriz birinci satırı yazdıktan sonra ikinci satırı ve sonraki satırları oluşturmak için yazmaya sağdan başlayarak tek nolu harfleri sondan çift nolu harfleri sağdan alarak yazar ve satırı tamamlarız, ilk satırı bulduğumuzda teksiri bitiririz, kısacası tek yapmamız gereken bir sondan bir baştan harf almaktır.  Bastını yaptığımız kelime yada kelimelerin çarpanı ise şöyle bulunur, bastını yaptığımız kelimeyi kaç satırda bulduysak çarpan odur Malik El Mülk örneğinde çarpan 9 dur.  9

  2

  3

  5

  7

  8

  1

  6  Hane : Vefkin içindeki her bir kareyi ifade eder, mesela yukarıdaki örnek üç'lü vefkte toplam 9 hane vardır. Buna göre dörtlü vefkte toplam 16 hane, beşli vefkte 25 hane vardır, diğer vefkler de buna göre hesaplanır. Kısaca bir vefkte kaç hane olduğunu bilmek istersek satır ile sütunu çarparız çıkan vefkin hane adedidir.

  Sütun : Vekte yukarıdan aşağıya doğru inen dikey bölümlerdir, mesela yukarıdaki örnek üç'lü vefkte toplam 3 sütun vardır, birinci sütun 4-3-8 nolu hanelerin bulunduğu sütun, ikinci sütun 9-5-1 nolu hanelerin bulunduğu sütun, üçüncü sütun da 2-7-6 nolu hanelerin bulunduğu sütundur. Buna göre dörtlü vefkte toplam 4 sütun, beşli vefkte 5 sütun vardır, diğer vefkler de buna göre bulunur.

  Satır : Vekte sağdan sola uzanan bölümlerdir, mesela yukarıdaki örnek üç'lü vefkte toplam 3 satır vardır, birinci satır 4-9-2 nolu hanelerin bulunduğu satır, ikinci satır 3-5-7 nolu hanelerin bulunduğu satır, üçüncü satır da 8-1-6 nolu hanelerin bulunduğu satırdır. Dörtlü vefkte toplam 4 satır, beşli vefkte 5 satır vardır, diğer vefkler de buna göre bulunur.

  Kutur : Her vefkte ister üç'lü ister onbirli olsun 2 kutur vardır, Kutru Lisan ve Kutru İsra, birinci kutur sağ üst köşeden sol alt köşeye olan kutur, mesela yukarıdaki örnek üç'lü vefkte 2-5-8 nolu haneler birinci kutru yani Kutru Lisanı oluşturur. İkinci kutur sol üst köşeden sağ alt köşeye olan kuturdur, mesela yukarıdaki örnek üç'lü vefkte 4-5-6 nolu haneler ikinci kutru yani Kutru İsra'yı oluşturur diğer vefkler de buna göre bulunur.

  Salip ya da Haç : Sadece tekli vefklerde vardır tam ortadan geçen sütun ve satırlar salibi oluşturur, mesela yukarıdaki örnek üç'lü vefkte 9-5-1 nolu sütun ile 3-5-7 nolu satır salip oluşturur.

  Mebde ya da Miftah : Vefki yazarken yazdığımız ilk haneye denir, mesela yukarıdaki örnek üç'lü vefkte 1 nolu hane Meddedir, diğer vefkler de buna göre bulunur.

  Münteha : Vefki yazarken yazdığımız son haneye denir, mesela yukarıdaki örnek üç'lü vefkte 9 nolu hane Müntehadır, diğer vefkler de buna göre bulunur.

  Vasat : Mebde ile müntehanın toplamının yarısı vefkin vasatıdır, mesela yukarıdaki örnek üç'lü vefkte 5 nolu hane Vasattır. Şöyle bulunur Mebde 1, Münteha 9 Toplamının yarısı 5'tir yani beşin yazılı bulunduğu hane Vasattır, diğer vefkler de buna göre bulunur.

  Kıran : Mebde ile müntehanın toplamıdır, mesela yukarıdaki örnek üç'lü vefkte Mebde 1, Münteha 9 Toplamı 10'dur yani Kıran 10 dur,diğer vefkler de buna göre bulunur.

  Tahareti Kamile : Düşüncenin, kalbin, bedenin, işini yapacağın mekanın ve elbiselerin temiz olması demektir. Çiş yaparken üzerine sıçrayan sidik bile tahareti bozar.

  Riyazet : Canlı ve canlıdan çıkan yiyecekler, yememektir. Bununla beraber soğan sarımsak gibi koku yapan şeyler de yememek gerekir.

  Herhangi bir kitapta bulduğunuz vefkin etrafına şu ya da şu ayetler veya şu esmalar yazılır diyorsa ona kesinlikle uyulmalıdır. Bununla beraber bütün vefklerin etrafına yazılan bazı şeyler vardır bunlar Besmele-i Şerife, 4 büyük Meleğin adı ve bir Ayet-i Şerife'dir. 4 büyük meleğin adını yukarıda belirtmiştik

  Besmele-i Şerife 4'e ayrılır ve aşağıdaki şekilde yazılır ve anlamları da şudur.

  1. İsmi ile2. Allah3. Rahman4. Rahim •  Ayet-i Şerife ise şudur yine 4'e ayrılır aşağıdaki şekilde yazılır ve anlamı da şudur. 1.Sözü2. Haktır ( doğrudur )3. Ve onundur4. Mülk •


 5. #25
  üstünkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  740
  Konular
  407
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  vefk yazımında kullanılan araçlar sadece bu iş için kullanılmalıdır diğer vefk yazılımındada bu araçları kullanabilirsiniz örneğin kullandığınız tesbihi namazlarda v.s. kullanmayın yazacağınız ortamın temizliği çok ama çok önemlidir tabi beden temizliğide  vefkte en önemli konulardan biri zamandır. zaman doğru titreşim zamanını bulur ikinci önemli konu ulvi ver şey varlıkları bulmaktır. ulvi ver şer varlıkta zaman bulunmadan bulunmaz hazır bazı vefklerde daha önceden hesaplanmış ve hazırlnmış olduğu için daha kolay ve gün zamanı verilir ona denk getirmek yeterlidir ma hazır vefkten ziyade herzaman kendi vefkini yapmak daha hayırlıdır

 6. #26
  üstünkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  740
  Konular
  407
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Vefkler genel olarak kullanılan mürekkep misk ve safranın gül suyu içinde ezilmesiyle yapılır. Bu mürekkep genel olarak bütün Havas yazımlarında kullanılan mürekkeptir fakat gerek diğer Havas uygulamalarında gerekse vefklerde özel uygulamalar için zaman zaman özel mürekkep birleşimleri tavsiye edilebilir.  Vefk uygulamalarının vaz geçilmez malzemelerinin bir diğeri ise binlerce çeşidi bulunan tütsülerdir. Vefk yapılan konu, hatta vefk yapılacak kişinin yıldızı bu konuda belirleyici faktördür. Vefkler genelde kağıda yazılırlar.  Fakat özel bir çalışmanın durumuna göre demir;taş;cam;ceylan derisi ve akla gelebilecek her malzeme üzerine yazılabilirler. Önemli olan üzerine vefk yapılacak olan malzemenin yeni temiz ve daha önce hiçbir amaçla kullanılmamış olmasıdır.

 7. #27
  üstünkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  740
  Konular
  407
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Vefklerin etrafına yazılan melek isimleri ve hangi amaçla yazıldıkları

  CEBRÂİL (A.S.): Aşk, beğeni, evlilik, rica ve isteklerin kabul edilmesi, muradın olması, kazanç, işinde ilerlemek gibi hayır işlerde vefkin dört yanına Cebrâil (A.S.) ismi yazılır.  İSRÂFİL (A.S.): Geçimsizlik yaratmak, ayrılık, İşten attırıtmak ve benzeri işlerde vefkin dört tarafına İsrâfil (A.S.) ismi yazılır.  MİKÂİL (A.S.): Bolluk, rızk sağlamak, hayır ve bereket gibi işlerde vefkin dört yanına Mikâil (A.S.) ismi yazılır.  AZRÂİL (A.S.): Tahrip, yıkım, mehfetmek, ölüm gibi işlerde vefkin dört yanına Azrâil (A.S.) ismi yazılır.  Vefklerin dört yanına, genel temauyül olarak, dört başmeleğin isimleri Cebrâil, İsrâfil, Mikâil, Azrâil sıralaması ile yazılır. Bunun nedeni, bu meleklerin isimlerinin baş harflerinin Allah'ın "Camii" sıfatının harflerinin sırası olmasıdır. Camii kelimesi anlam olarak, "İstediğini, istediği anda ve yerde toplayan" demektir.

 8. #28
  üstünkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  740
  Konular
  407
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Yazılan Vefkin Katlanıp Sarılması  Vefk beze sarıldıktan sonra aynı büyüklükte kesilen bir parça kumaş veya derinin içine üçgen şekli bozulmadan ve iğneyle vefk delinmeden kenarları dikilmelidir

 9. #29
  üstünkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  740
  Konular
  407
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  vefk yaparken arap alfabesindeki harflerin ebced hesabında sayısal karşılıkları vardır, vefki yapılacak kelimenin veya cümlenin harflerinin sayısal değerleri Ebced hesabı tablosundan bulunur, toplanır ve elde edilen sayısal değerin vefki yapılır. Harfler ya da kelimelerle vefk yapılacaksa harflerin ya da kelimelerin sayısal toplamlarına da dikkat edilir.

 10. #30
  üstünkural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Temmuz.2012
  Mesajlar
  740
  Konular
  407
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  Yazılan vefkin kontrolü

  Yapılan vefklerin uygunlanmasında başarıya ulaşma ihtimali yüksektir. Çünkü vefk konusu da bir tür ilimdir ve her ilim dalında olduğu gibi bu alanda da netice elde etmek için profesyonel çalışmaların yapılması gerekmektedir.

  Genel olarak, yapılan ve üzerinde çalışılan vefklerin çoğu başarısız olmaktadır ve bunun birçok mantıklı nedeni vardır.

  Herşeyden önce Güneş ve Ay açıları altında yapılması gereken vefklerin hesaplama ve yazılım farklılığı unutulmuştur. Ayrıca çok gerekli olup olmadığı bilinmemekle beraber Erkek ve Dişi vefkler kuralı uygulanmaz. Tabii vefklerin başarısız olmalarının sebebi bunlarla sınırlı değildir.

  1)Vefk yapmaya heveslenen çoğu kimse, herhangi bir kitapta gördüğü, ne işe yaradığınıokuduğu bir vefki, yapım ve hazırlık kurallarına hiç bakmadan aynen kopya etmekte ve sanki düz yazarmış gibi haneleri satır satır yazmaktadır. Bu şekilde yapılan vefke, vefk demek bile doğru değildir.

  Bu, aptal bir yazılı, çizili kağıttır. Vefki çalışır hale getiren onu vefk saydıran şey üzerine yüklenen enerjidir ve bu enerji yazılım bir yana daha düşünce, hazırlık aşamasında yoğunlaşmaya başlar.

  Vefkin yazılışında belli sıranın izlenmesi, her hanenin yazılışında bir besmele çekilmesi veya bir salavat okunması ya da isteğe göre seçilen bir ayetin veya duanın okunması hep, vefke enerji yükleyen şeylerdir.

  Yapılan küçük bir hata bile vefkin enerji dengesini bozmak için yeterlidir.

  Bu durumda da yukarda söylendiği gibi,mektup yazar gibi yazılan vefkler tabii ki, hiç bir işe yaramazlar.

  2) Vefk yaparken yazılış sırasına uyacak kadar bilgi sahibi olanların bir çoğu da vefki hazırladıktan sonra gereken enerjileri ya da başka bir ifade ile vefkin hâdimlerini aktive etmeyi ihmal ederler ve sadece gereken rutin zikirleri yaparlar. Bu durumda da vefki yapılmış olması ya da yapılmaması farketmez.

Benzer Konular

 1. Vefk İlmi Bölüm İndexi
  Konu Sahibi RaidenRozz Forum Lahuti Vefk İlmi
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 30.Eylül.2014, 15:53
 2. Vefk İlmi Saatleri Hakkında
  Konu Sahibi cyberaskim Forum Lahuti Vefk İlmi
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 10.Temmuz.2014, 22:48
 3. Havas İlmi
  Konu Sahibi kral020 Forum Havas Konuları
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 31.Mayıs.2014, 22:06
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Haziran.2013, 14:22
 5. Yükselen Burca Göre İlişkinizi Öğrenin
  Konu Sahibi wind Forum Lahutii Burçlar
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 08.Aralık.2012, 14:32

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •